מיינט הרצליה

שותף לשעבר של טראמפ סאטר אומר לחבר השופטים בניו יורק שהוא לא הפריע לו מכסף "מלוכלך"

(בלומברג) – איש עסקים יליד מוסקבה שהיה פעם חלק מהמעגל הפנימי של דונלד טראמפ של יוצרי העסקאות, העיד במשפט אזרחי שבו הואשם בסיוע לאדם קזחי להלבין כספים באמצעות נדל"ן בארה"ב כולל דירות במגדל טראמפ סוהו לשעבר.

פליקס סאטר אמר ביום שלישי לחבר מושבעים פדרלי במנהטן כי שיקר ביודעין כשעזר לקזחי העשיר, איליאס חרפונוב, להסתיר את מעורבותו בעסקאות משתלמות כדי להתחמק מצו הקפאה עולמי על נכסי משפחתו.

התביעה הוגשה על ידי העיר אלמטי, קזחסטן, ואחד המלווים הגדולים במדינה, BTA Bank. לטענתם, סטר סייע לחרפונוב להלבין חלק ממיליארדי הדולרים שנבזזו לכאורה מהבנק על ידי חותנו, יו"ר BTA לשעבר, מוכתר אבליאזוב, בשנים שלפני המשבר הפיננסי.

טראמפ, בן 78, אינו נאשם ואינו מואשם בעוולה בתיק, אך המשפט ועדותו של סאטר עשויים להפנות תשומת לב חדשה לעסקיו העסקיים של טראמפ בעודו מסע בחירות לחזרה לבית הלבן, כולל קשריו עם רוסיה לפני כן. בחירות 2016. סאטר, שסייע למאמץ הכושל של טראמפ לבנות גורד שחקים במוסקבה, היה אחד מני עדים רבים שהתראיינו בחקירתו של היועץ המיוחד רוברט מולר בקמפיין של טראמפ ב-2016.

אבליאזוב, שנמלט מקזחסטן, השתמש לכאורה ברשת של חברות פגז ברחבי העולם כדי להסתיר את הכסף, בעוד חרפונוב מואשם בכך שעזר להעביר חלק מהכסף הזה לארה"ב בסיועו של סאטר. סאטר אמר שהוא ידע על צווי ההקפאה שהשיג BTA מבית משפט אנגלי ולא הפריע לו.

"לא היה אכפת לך כך או כך אם הכסף מלוכלך, נכון?", שאל ג'ון זאק, עורך דין BTA עבור Boies, Schiller & Flexner LLP, את סאטר.

"לא ממש," אמר סאטר והוסיף שהוא לא מאמין שהוא עשה משהו לא בסדר.

קמפיין טראמפ לא הגיב מיד להודעה המבקשת להגיב על המשפט.

מרגריטה גלאס

סאטר, שעבד בחברות שונות בוול סטריט בשנות ה-80, ריצה זמן מאסר על שדקר בפרצופו של מתווך סחורות מתחרה בכוס מרגריטה בקטטה בבר במרכז מנהטן ב-1991.

מאוחר יותר הוא הודה באשמה בסחיטה בגין השתתפות בהונאת מניות שהונה משקיעים ביותר מ-40 מיליון דולר. כדי להישאר מחוץ לכלא, הוא עבד כמודיע לתובעים בארה"ב בחקירת תפקידו של ההמון בוול סטריט. BTA אומר שסאטר פנה לנדל"ן לאחר שנאסר עליו למכור ניירות ערך ב-1999.

סאטר נפגש עם חרפונוב במגדל טראמפ כדי לדון בהלבנת הכסף שנגנב לכאורה וארגן באופן אישי פגישות בין הקזחי העשיר לטראמפ כדי לדון בהשקעות אפשריות, אמרו BTA ואלמטי בתלונה.

"אין שום טענה כי איליאס או סאטר חשפו למר טראמפ את המקור הבלתי חוקי של הכספים הגנובים, או שמר טראמפ עסק באי-תקינות כלשהי בקשר עם איליאס חרפונוב", לפי התביעה.

חרפונוב הכחיש עוול וסיפר בעבר כי ניהל את ההשקעות של משפחתו באופן חוקי והכחיש שהחברה השוויצרית שלו הייתה חזית לחותנו או שהלבין רווחים שלא הושגו. אבליאזוב גם הכחיש בעקביות את מעשיו.

טראמפ סוהו

הקשרים של סאטר עם טראמפ מתחילים בערך בשנת 2005, כאשר קבוצת Sater's Bayrock LLC וארגון טראמפ שותפו לבניית ה- Trump SoHo, פיתוח מלון ודירות בן 46 קומות במנהטן, לפי התלונה. באותה שנה, טראמפ חתם על עסקה בלעדית לשנה לחברה של סאטר לבניית מלון טראמפ בינלאומי ומגדל במוסקבה, נכתב בתביעה.

לסאטר היה משרד במגדל טראמפ במשך שנים, ומאוחר ב-2011 חילק כרטיסי ביקור ללקוחות פוטנציאליים שהזדהו כ"יועץ בכיר לדונלד טראמפ." סאטר השתמש בקשרים שלו עם טראמפ כדי לסייע בפיתוח עסקים, לפי התביעה .

BTA טוענת כי מאות מיליוני דולרים הולבנו דרך חשבון של חברת פגז בלטביה, שם הושקעה בחברת נפט וגז לפני שנמשכה והועברה לשורה של חברות פגז בקפריסין. משם, הכסף נכנס לארה"ב "שם הוא הושקע לפחות בחמש השקעות נדל"ן נפרדות בעיר ניו יורק, בצפון מדינת ניו יורק ואוהיו, כמו גם בשתי עסקאות פרייבט אקוויטי", לפי התביעה.

BTA טוענת שסאטר בסופו של דבר פנה אל חרפונוב וגנב לפחות 40 מיליון דולר מהכסף שהלבין לארה"ב "לתועלתו האישית".

סיפורים נוספים כמו זה זמינים באתר bloomberg.com

©2024 Bloomberg LP

שתף את הפוסט
דילוג לתוכן