מיינט הרצליה

כלל ההשקעות הראשון של וורן באפט, ומה לעשות אם יועץ מפר אותו

וורן באפט אמר פעם, "הכלל הראשון של השקעה הוא לא להפסיד (כסף). והכלל השני של השקעה הוא אל תשכח את הכלל הראשון. וזה כל הכללים שיש".

כמובן, היועץ הפיננסי שלך לא תמיד יוכל לפעול לפי הכלל הזה – השווקים אכן יורדים, ואף אחד לא מנצח את השוק בכל פעם, אפילו באפט עצמו – אבל כשהוא מפסיד לך כסף, איך אתה יודע מתי למשוך את התקע? (מחפש יועץ פיננסי חדש? אתה יכול להשתמש בכלי החינמי הזה כדי להתאים למתכנן שעשוי לענות על הצרכים שלך.)

כלל אצבע אחד טוב כשאתה רואה הפסדים בתיק שלך: "השוואת התשואות היחסיות של תיק ההשקעות שלך לתיק יעד דומה, על פני אותה פרק זמן, יכולה לעזור לך לראות אם ההפסדים שלך אינם מהשורה. אם יש לך תיק עם 60% במניות ו-40% באג"ח, השווה אותו לתיק דומה", אומרת טיפאני לאם-בלפור, דוברת ההשקעות של NerdWallet.

אתה יכול גם לשקול לקבל חוות דעת שנייה מיועץ אחר. "חברות ברוקרים מסוימות עשויות לכלול תיק יעד כחלק מההצהרה שלהן או שיועץ פיננסי עשוי לכלול אותו בסקירת תיק ההשקעות של לקוח", אומר לאם-בלפור. בנוסף, אתה יכול להשתמש במדד כמו ה-S&P 500, אבל סביר להניח שתצטרך לעשות ממוצע משוקלל של מדדים אחד או יותר, כי תיק מגוון לא יושקע ב-100% ב-S&P 500. "אם התיק שלך במקרה יהיה 60% מניות ו-40% אג"ח, אתה עשוי לחשב משקל של 60% ל-S&P 500 ו-40% למדד האג"ח המצטבר של Barclays או משהו כזה כדי לקבל ייצוג מדויק יותר של התיק האמיתי שלך", אומר לאם-בלפור.

אם אתה מתפקד באופן עקבי נמוך בשוק, לאם-בלפור ממליצה לשאול את היועץ שלך למה ולראות אם ההסבר הגיוני. "אולי כדאי גם לפנות לחוות דעת שנייה כדי לבדוק אם ההשקעות הנוכחיות שלך מתאימות למטרות שלך והאם כדאי לך ללכת לכיוון אחר", אומר לאם-בלפור. (מחפש יועץ פיננסי חדש? אתה יכול להשתמש בכלי זה כדי לקבל התאמה עם מתכנן העונה על הצרכים שלך.)

חשוב גם שתשקול אם היועץ שלך השקיע בהתאם למטרות ולציפיות שלך. "מה שחשוב הוא שללקוחות תהיה הבנה וציפיות ברורות כך שהם לא ייתפסו לא מוכנים. אם יועץ משקיע לקוח בצורה לא הולמת בתיק עם יותר מדי סיכון שאינו תואם את הפרופיל שלו, אז הייתי מציע לו לחשוב על החלפת יועצים", אומרת אריאל ג'ייקובס-ביטוני, מתכננת פיננסית מוסמכת בחברת Refresh Investments.

זכור גם שלהפסיד כסף הוא לא תמיד שובר עסקות. לואיס סטרומאייר, מתכנן פיננסי מוסמך ב-Octavia Wealth Advisors, מציין שיועצים אינם שולטים בתנודות בשוק, כך שקשה לשפוט את הביצועים שלהם על סמך הפסדים בלבד. "אם השוק יורד ב-30% והיועץ שלך יפסיד אותך ב-10%, אולי אני שמח שהיועץ לא הפסיד לי 20% נוספים", אומר סטרומאייר.

והוא מוסיף, ודא שהיועץ שלך הוא עורך דין ונאמן עבורך. "הם לא צריכים לשפוט את אורח החיים שלך, אבל הם צריכים להבין אותו. אם זה חשוב לך, זה צריך להיות חשוב להם והם צריכים למצוא דרכים לעזור לתמוך במטרות שלך", אומר סטרומאייר. (מחפש יועץ פיננסי חדש? אתה יכול להשתמש בכלי זה כדי להתאים למתכנן שעשוי לענות על הצרכים שלך.)

שתף את הפוסט
דילוג לתוכן