מיינט הרצליה

האם משקיעי נדל"ן מתלהבים מנדל"ן חלקי? 3 מומחים חולקים תובנות

נדל"ן הוא אחד מסוגי הנכסים המועדפים על משקיעים. עם זאת, עם העלייה בעלות הנדל"ן ומחירי הדירות בשמיים, עלו אפשרויות השקעה שונות שמטרתן לספק תשואות של הנדל"ן הבסיסי.

נדל"ן חלקי הוא מושג כזה שבו אנשים יכולים להשקיע בחלק מנכס נדל"ן. המשקיעים הם הבעלים של חלק זה מהנדל"ן. כבר ראו שמתווכים דוחפים לנדל"ן חלקי בצורה אגרסיבית, אבל נראה שאנשים לא כל כך מתעניינים.

מייסד ומנכ"ל, שיב פרש פרק של hBitsמרגיש שניתן לייחס חוסר ביקוש לנדל"ן חלקי לשלושה היבטים.

"ראשית, בעלות חלקית על תפיסת הנדל"ן המסחרית היא חדשה יחסית, בניגוד לכלי השקעה מסורתיים כמו קרנות נאמנות שרווחו כבר עשרות שנים. חוסר היכרות זה עלול לתרום להססנות בקרב משקיעים פוטנציאליים. שנית, נראה שיש חוסר מודעות למוצר והבנה מוגבלת של יתרונותיו. יתכן שהמשקיעים לא יקבלו מידע מלא לגבי האופן שבו נדל"ן חלקי מסחרי יכול לשמש כמכשיר פיננסי אסטרטגי, המספק חשיפה לנדל"ן תוך מתן הטבות מגוונות. בנוסף, האתגר טמון בעובדה שנדל"ן חלקי מסחרי הוא בעצם מוצר פיננסי המגובה בנכסים מוחשיים (נדל"ן). מתווכים, שבדרך כלל עוסקים ישירות בנכסים פיזיים, עשויים למצוא את זה מאתגר לתפוס את הניואנסים של מוצר פיננסי שנועד להשיג יעדי גיוון באמצעות חשיפה לנדל"ן", אמר שיב.

בעלות משותפת

בעלות משותפת היא בעיה נוספת עם נדל"ן חלקי.

"בעלות משותפת פירושה שיתוף בקבלת החלטות עם אחרים והסתמכות מלאה על מנהל נכסים, תוך הגבלת השליטה בנכס. עד שהמערכת תהפוך לידידותית יותר למשקיעים ויקבעו הנחיות משפטיות ברורות, משקיעים שונאי סיכונים עשויים להסס להמשיך בגישת ההשקעה הזו", אמר פרטיק קטריה, מנהל. מפתחי Sainath.

נְזִילוּת

לדברי שיב, נזילות היא סיכון גדול למשקיעים.

"החזקת בעלות חלקית מנוהלת באמצעות רכב ייעודי (SPV); יש להסתמך על פלטפורמת בעלות חלקית (FOP) להזדמנויות מכירה חוזרת או הזדמנויות יציאה. השוק המשני כולו מנוהל כיום על ידי שחקני FOP אלה שיכולים לעכב נזילות", אמר.

הוא הוסיף כי הנזילות תוגבר לאחר כניסת תקנות SM REIT הקרובות, וכל המוצרים אמורים להיסחר בבורסה.

מסגרת משפטית

אי בהירות במסגרת המשפטית יכולה להיות סיכון נוסף הקשור למסגרת המשפטית.

"המסגרת המשפטית סביב בעלות חלקית עדיין בבנייה, ומותירה את המשקיעים בטריטוריה לא ידועה. אי בהירות זו עלולה להוליד אי ודאות לגבי מבני בעלות משותפת, אסטרטגיות יציאה ומנגנוני יישוב סכסוכים", אמר מר סורב בנסל, מייסד שותף ומנהל. Magicrete.

יוצא

משקיעים עשויים להתמודד עם אתגרים כאשר הם רוצים לצאת מהשקעותיהם עקב היעדר שוק משני זמין לקליטת חלקם בהשקעה. בנוסף, מכיוון שתחום זה נותר ללא רגולציה, השוק המשני מתוחזק ומופעל על ידי שחקני FOP. קונה נמצא בין המשתמשים הרשומים השונים באותה פלטפורמה.

"ב-hBits, יש לנו צוות שוק משני ייעודי שעוזר להקל על היציאות הללו.

עם זאת, עד כה שמנו לב שפחות מ-1.5% מהמשקיעים עשו אקזיט מוקדם ו-hBits סייע ל-100% מהם. מכיוון שגילוי המחיר הוא בדרך כלל בין הקונה למוכר, המועד נתון למשא ומתן. ב-hBits לוקח לנו בממוצע 3 שבועות כדי להקל על היציאה", אמר שיב.

Sourabh אמר כי יציאה מהשקעות נדל"ן חלקיות בהודו כרוכה בניווט אתגרים כמו מגבלות נזילות ועסקאות שגוזלות זמן.

"האפשרויות כוללות רכישה חוזרת של פלטפורמות, חיפוש קונים דרך מקומות שוק ייעודיים, בחינת רכישות עם בעלים משותפים ובדיקת נאותות קפדנית לגבי אסטרטגיות יציאה. בעוד שקיימים אתגרים, גישה זהירה ומושכלת, יחד עם ציפייה ריאלית של לוחות זמנים, היא חיונית למשקיעים המחפשים אקזיט", אמר סורב.

טיפול מס

בעיה נוספת שהמשקיעים מתמודדים עם השקעה חלקית בנדל"ן היא חוקי המס, שכן תקנות ספציפיות אינן מוגדרות בבירור.

מומחים אומרים כי ההכנסה מהשקעות מסוג זה, לרבות הכנסות משכירות, חייבות במס.

הכנסה משכירות מחויבת במס לפי לוח ההכנסה של המשקיע, כאשר מיסים עירוניים מקומיים חלים גם הם. מס רווח הון חל על מכירת מניות חלקיות, עם מס של 20% על רווחי הון לטווח ארוך (אם הוחזק יותר משנתיים) ומס לפי לוח ההכנסה על רווחים לטווח קצר (אם נמכר תוך שנתיים). . כל בעל חלקי נושא באחריות לחלקו במסים, ומתווסף לעלויות האחזקה של הנכס.

Sourabh מרגיש שנדרשת מומחיות של יועץ פיננסי לטיפול ניואנסים במס הכנסה, מס רווחי הון ומס ירושה כדי למנוע הפתעות לא רצויות ולייעל את ההחזרים.

לסיכום, פראטיק אמר שבעולם הבלתי צפוי של נדל"ן חלקי בהודו, התעדכנות במגמות השוק היא חיונית.

"על המשקיעים להישאר ערניים לגבי שינויים רגולטוריים, להבטיח שקיפות פלטפורמה ולהבין את הדינמיקה של השוק. ביצוע בדיקת נאותות יסודית, גיוון תיקי תיקים וציפייה לאתגרים בנוף מתפתח זה חיוניים לניווט באי-ודאות עתידית. ככל שהשוק מתפתח, להיות פרואקטיבי בהתאמת אסטרטגיות השקעה ולהישאר מעודכן לגבי האופי הדינמי של נדל"ן חלקי יהיה המפתח למשקיעים שמטרתם לנווט ולנצל שינויים פוטנציאליים בשוק", אמר פראטיק.

הסיפור הבא
שתף את הפוסט
דילוג לתוכן