אוהדי בני הרצליה (צילום: נסים בלה, באדיבות דוברות המועדון)

במפגש שהתקיים עם אוהדי בני הרצליה (ב') עוד בטרם סיכמו תנאיהם המאמן מיקי גורקה, והשחקנים טוריאן גרין וחליל קאנסביץ', התייחס בהרחבה עוזר המאמן אלון שטיין לשאלות האוהדים על שיטת המשחק, החמישיות השונות ומכת הפציעות הבלתי נגמרת שפשתה בקבוצה לקראת סיום העונה. כאמור, העונה המאוד מוצלחת של בני הרצליה, מקום 5 בליגה והופעה מכובדת באירופה, הסתיימה באקורד צורם משהו עקב התבוסות למכבי תל אביב בפלייאוף, כשגם הנסיבות המקלות (ויש הרבה כאלה) לא משככות את הכאב.

חוץ משטיין נכחו במפגש השחקן הצעיר יריב עמירם, הזר אדום ג'קו שמיעט לשחק העונה, ומנהל השיווק וקשרי הקהילה של הקבוצה, צחר רותם. מצד האוהדים נכחו אוהדים אדוקים כגיא אלמוג, יו"ר חוג האוהדים, רביב טל, עדינה שמרי, איציק ואיריס שלם, ועוד רבים וטובים אחרים.

אלון שטיין מימין, אדום ג'קו משמאל (צילום: אריאל ימיני)

היי אלון, למה לא ניצחנו את מכבי?

"הדבר היחידי שאני אומר לכולם בקשר אליהם, צריך לתת להם קרדיט, הם באו ושיחקו כמו שאולי כולם ציפו שהם יראו בתחילת השנה. עם דומיננטיות מוחלטת. היו שחקנים שלהם שעד לפלייאוף לא היו הכי טובים והרימו את הרמה שלהם. אני מדבר בעיקר על קווינסי מילר ו-ויקטור ראד. במספרים, קווינסי מילר היה עד לסדרה הזו עם 26-27 אחוזים לשלוש, הוא סיים אותה ב-80 אחוזים. צריך להגיע לפלייאוף בריא, ולצערנו לא הגענו הכי בריאים. במיוחד בחודש האחרון, איבדנו הרבה שחקני מפתח בדרך.

זה התחיל עם הפציעה של סטיבן דניס בחולון, עבר למקרה הלא-נעים עם אמאדי (אנג'אי – נכשל בבדיקת סמים, א.י.) אחרי זה הגיעה הפציעה של כרם משעור בירושלים, שבוע אחריי זה איבדנו גם את תום מעיין ואור לאומי, ולאבד בשלב כזה של עונה חמישה שחקנים, חצי מהסגל, זה לא פשוט. בנוסף, השינוי שהם (מכבי) עשו בעמדת המאמן מאוד השפיע עליהם. כי הם לא ספרו את המאמן הקודם, אבל אלה בעיות שלהם. ואני רוצה גם להגיד שחוץ מלהפסיד ב-30 הפרש בשני המשחקים האחרונים, זה מה שכואב, אבל בתור צוות ובתור אוהדים אתם צריכים להיות גאים. ניסינו לעשות את המיטב, לתת את הכל."

אוהדי בני הרצליה במפגש (צילום: אריאל ימיני)

אחד הדברים הבולטים העונה שזכינו לראות פריצה של שחקנים כמו אור לאומי, די ג'יי שארפ ויריב עמירם, שסביר להניח שלולא סדרת הפציעות לא היינו רואים אותם, יכול להיות שאם זה לא היה קורה לא היינו רואים אותם אף פעם?

"יכול להיות מאוד שבדיעבד, אם לא היו הפציעות האלה, יריב לא היה משחק, די ג'יי לא היה משחק, יכול להיות. צריך להבין, כשאנחנו התכוננו לפלייאוף, ידענו שמאוד קשה ללכת עם 7 שחקנים, לא כולם צריכים לשחק 20 דקות, לפעמים גם מי שנותן את ה-2-3 דקות הוא זה שעושה את ההבדל בדברים כאלה ואחרים. לגביי הישראלים, בניגוד לשנים קודמות יש את החוק הרוסי, אני יכול להגיד לך מאחר ואני עובד גם בנבחרת ישראל, אין יותר מאיתנו אנשים ששמחים ורוצים בהצלחה של הכדורסלן הישראלי. מצד שני, אני מפחד, כי היה לנו גם ניסיון השנה שכשניסינו שיש שחקנים שרוצים שיבטיחו להם דקות.

יריב עמירם מימין, אלון שטיין משמאל (צילום: אריאל ימיני)

תראה את יריב (עמירם, א.י.), שנה שלמה הוא לא שיחק, אבל הוא לא בא פעם אחת והתלונן. זה תלוי הרבה באופי, זה תלוי בסבלנות, אתה צריך גם מזל. לא עלינו, היו פציעות והשחקנים שדיברת עליהם נכנסו לנעליים והם קנו את זה ביושר. חוק רוסי והכל, זה לא קל לתת ל-6-7 ישראלים לשחק במקביל, אם החוקים היו 2 זרים היית רואה 8 ישראלים על המגרש, אבל אלה לא החוקים היום. בסופו של דבר מועדונים שמשקיעים כסף רוצים גם להצליח. אני לא מאמין באלה שאומרים ש'הישראלים ישחקו גם אם נהיה מקום אחרון' כי רוב אלה שאומרים את זה דורשים את הראש של המאמן אחרי ההפסד החמישי. תראה, יכול להיות שגם אנחנו טעינו, יכול להיות שבגלל ששיחקנו פעמיים בשבוע היינו צריכים להרחיב את הרוטציה. לתת ליריב לשחק 3 דקות ולהוריד את כארם (משעור. א.י.) מ-36 דקות למשחק ל-32 או יותר. גם אנחנו בודקים את עצמנו לעתיד."

אתה ציינת את זה קודם. כארם עשה כמות דקות בלתי סבירה ("פי 4 מעונה שעברה") והיו לכם שחקנים על הספסל שלא קיבלו את המינימום שבמינימום.

"אז אני אומר, אנחנו נבדוק את עצמנו. אבל עוד פעם כשאתה מתחיל את העונה, אתה רוצה להתחיל טוב כדי לצבור ביטחון ולא להיות למטה. באירופה כן ניסינו לשמר את עניין החוק הרוסי. בסופו של דבר אתה בונה את ההירארכיה במהלך עונה, ואנחנו לא יושבים עם מחשבון. יכול להיות שהיינו צריכים להכניס לעניינים יותר שחקנים גם ל-2-3 דקות, כדי להגיע לסוף העונה עם רוסטר יותר רחב. זה לא היה מבטיח שאור לאומי לא היה מקבל את מחלת הנשיקה, וזה לא היה מבטיח שתום מעיין קושר את השרוך, נתפס לו הגב, ופתאום לא יכול לזוז, וזה לא היה מבטיח שכארם משעור היה הולך לסל וג'נטילה לא מפרק לו את הכתף."

מכת הפציעות שהייתה לכם לא הייתה הגיונית בכלל. יש מצב שהפציעות האלה קשורות גם בצוות המקצועי?

"יש פציעות שאתה יכול להגיד בדיעבד שאלו פציעות של עומס. אני אגיד דברים לא פופולריים, בני הרצליה זה לא המועדון הכי עשיר, זו שנה ראשונה שלנו באירופה אחרי הרבה שנים. היה לנו מאמן כושר בחצי משרה שלא נסע איתנו לחו"ל. גם אנחנו היינו צריכים להתמודד פה עם הרבה דברים שלא הכי נוחים. למשל איי.ג'יי (עוזר המאמן מיטניק, א.י) מעביר את החימום, או שאנחנו אומרים לשחקנים להעביר את החימום. ויש גם את עניין הטיסות, והארוחות וזמני מנוחה, לא הכל ורוד. אם נוכל לשנות את זה שיהיה איתנו מאמן כושר צמוד בעונה הבאה, ברור שזה יעזור. זה אחד קשור לשני."