גוסטבו נילני (צילום: פרטי)

כשגוסטבו נילני הגיע לארץ במכביה של 1985, לא היה לו מושג עד כמה ישראל בכלל והרצליה בפרט יהפכו להיות מהותיות עבורו. נילני, הפך משחקן ארגנטינאי צעיר ומבטיח לסמל של מכבי הרצליה, מאמן הקבוצת נוער ועל הדרך גם לוחם בצה"ל. לא בדיוק המסלול הטיפוסי של שחקן זר שבא לישראל כדי "לעשות סיבוב ולחזור הביתה".

משמאל לימין משפחת נילני: סופי (אשתו של גוסטבו), סטפני, דייגו, חן

"המטרה הייתה בהתחלה לחזור לארגנטינה, אבל נשארתי", מאשר גוסטבו (55) את הסיפור ומוסיף "התאהבתי בישראל, התאהבתי בסופיה, אשתי". כך קרה שהשחקן היהודי הזר הפך להיות יותר ישראלי מישראלי, יותר הרצלייני מהרצל עצמו, ומודל לחיקוי בעבור כל אזרח. 

גוסטבו, איך הגעת לפה?

"אני באתי בתור שחקן. שיחקתי במכביה ב-85' ואחרי זה הייתי אמור גם להשתתף במכביה ב-89', אבל הגעתי למכבי הרצליה חצי שנה לפני כן על תקן שחקן זר. המטרה הייתה לשחק בתור שחקן יהודי שבא לארץ. אז לא היו שחקנים זרים."

גוסטבו נילני בצעירותו (צילום: פרטי)

איך הייתה ההתחלה בישראל?

"תשמע, אחרי שנתיים וחצי מצאתי עצמי נשוי, בקושי ידעתי לדבר עברית. נולדו לנו שלושה ילדים, (שניים כבר אחרי צבא). אני התגייסתי בגיל 30, הייתי 4 חודשים בטירונות של הנדסה קרבית, ואח"כ עשיתי מילואים עד גיל 47. האמת שעשיתי הרבה קורסים שם, והפכתי להיות מדריך והייתי אחראי לכמה פרוייקטים של גישור.

הייתה תקופה לפני ההתנתקות, שכל שלושה חודשים הייתי צריך ללכת למילואים לרצועת עזה. איך אומרים? המדינה נתנה לי ואני החזרתי לה. שתדע לך שבאתי לארץ בלי שום אידיאולוגיה ציונית. באתי לארץ לשחק כדורגל בסך הכל. אז בתור יהודי אמרתי לעצמי 'ישראל נותנת לי הרבה יותר בזמן קצר ממה שארגנטינה נתנה לי ב-26 שנים שם', אז תעשה את החשבון בעצמך?

איך אתה מרגיש בהרצליה?

"אני עדיין גר פה. אני מסתובב בהרצליה ואנשים מדברים איתי כאילו היינו ביסודי ביחד. הרצליה היא הבית שלי, לא יכול לעזוב אותה."

דייגו נילני (צילום: פרטי)

יש לך ילד שמשחק במכבי הרצליה, לא?

"הבן הראשון פרש בגיל 22. הבן השני, אוריאל, הוא הנשמה של מכבי הרצליה מגיל 6. היום הוא בן 16, משחק בנערים ב', איך אומרים? יותר נשמה ולב ורצון מאשר כשרון. מהיום הראשון במכבי הרצליה קוראים לו שם דייגו כי אבא שלו ארגנטינאי, בגלל מראדונה. עד היום כל המאמנים בתחום של הכדורגל קוראים לו דייגו, אנשים לא יודעים שהשם שלו אוריאל."

אתה עדיין במכבי הרצליה?

"עד לפני שנתיים עוד אימנתי בקבוצה. אימנתי במכבי הרצליה במשך 11 שנה. 3 שנים כמאמן ראשי לנוער ועוד 8 שנים כמאמן חלוצים. בשנתיים האחרונות אני במכבי פ"ת מאמן את קבוצת הנערים. אבל אני אף פעם לא פוסל לחזור כי מכבי הרצליה זה המועדון שלי."