אחרי פיטוריו של פטריסיו סייג ממכבי הרצליה החליט הבעלים אריאל שיימן שלא להמר על הבלתי מוכר, והחזיר להרצליה מאמן שכבר עבד בקבוצה בשתי קדנציות קודמות.

אייל לחמן חוזר לאמן קבוצה שרונית אחרי מספר שנים שבהן לא אימן באזור מגוריו (לחמן מתגורר בהוד השרון), והוא פותח משמרת שלישית על הקווים בהרצליה.

(צילום: צפריר אביוב)

אייל לחמן: "לא התלבטתי"

לחמן, שעזב את הפועל עפולה בסוף ינואר, חתם לעונה וחצי והמטרה המרכזית שלו היא להבטיח להרצליה עונה נוספת בלאומית כשהקבוצה נמצאת חמש נקודות בלבד מהמקום המוביל לדרבי מול הפועל הרצליה בליגה א'.

"למרבה ההפתעה, בזמן כה קצר קיבלתי עוד שתי הצעות לפני הרצליה, כך שזה לא העניין האם האמנתי שאחזור לאמן העונה או לא, אלא התלבטתי אם לחזור השנה או לא", אומר לחמן השבוע. "כשקיבלתי את ההצעה מהרצליה, לא הייתה לי התלבטות לרגע מפני שחשוב לי לאמן במועדון מושרש בכדורגל הישראלי כמו מכבי הרצליה. לי יש חשיבות גדולה מאוד להיות במקום שמטפח מחלקת נוער ויש לו עתיד. קשה לי לשרוד במקומות שאין להם חשיבה לעתיד, והרצליה היא בהחלט דוגמה ומופת למועדון שחושב קדימה. אראה שליחות גדולה אם אוכל לקחת את המועדון, ולתת דחיפה למחלקת הנוער כמו שאני עושה בכל מקום שאני מאמן בו".

מה מצאת בהרצליה כשהגעת? הקבוצה במומנטום שלילי.

"כשהגעתי מצאתי מערכת מאוד מאורגנת ומוקפדת, וזה דבר מאוד חשוב. הארגון כאן מסודר מאוד, וזה חשוב עוד לפני הכדורגל. כשאימנתי בעפולה יצא לי לפגוש את הרצליה פעמיים בתקופה האחרונה, כך שאני מכיר ויודע לאן הגעתי. דיברתי גם עם פטריסיו. אני בטוח שהוא עשה הכי טוב שהוא יכול".

אתה מגיע למועדון עם בעלים דומיננטי. איך יעבוד שיתוף הפעולה ביניכם?

"אחדש לך, לי תמיד היה יותר נוח להסתדר עם יושבי ראש ובעלים שמתערבים ומעורבים מאשר עם אלה שלא מעניין אותם להיכנס לאסיפות ולהיות מעורבים, ואחר כך חורצים גורלות ומביעים דעה מבלי שהם יודעים מה אמרתי ומה הכנתי. זה לא יהווה בעיה עבורי. ההיפך, לראייה באסיפת הקבוצה האחרונה ביקשתי מחברי ההנהלה להיות נוכחים. אני מרגיש נוח יותר כשהם נמצאים מאשר כשהם נפקדים".

עזבת את עפולה בטונים די צורמים. לא הסתדרת עם חברי ההנהלה שם.

"הגעתי לעפולה בינואר שנה שעברה כשהקבוצה, שנבנתה כדי לעלות ליגה, הידרדרה לתחתית. הקבוצה החתימה רשימה ארוכה של שחקנים מתבגרים במרכאות, וכשהגעתי כל השחקנים האלה כמו גומז, סולארי ואלקסלסי שוחררו, ולמעשה תוך כדי תנועה בפלייאוף תחתון בניתי קבוצה מחדש, ונתתי הזדמנות לאלה שלא ממש שיחקו. העונה הקבוצה נבנתה בעיקר משחקנים צעירים ואלמוניים שהגיעו מליגה ג', כאלה שלא ספרו אותם. הגיעו שחקנים שפרצו קדימה. הפסקת העבודה שלי לא נקטעה בגלל עניינים מקצועיים, וכך גם חברי ההנהלה בעפולה התבטאו לא פעם. כשדיברתי על האירגון והניהול בהרצליה, לכך בדיוק התכוונתי. מאמן מקצוען צריך מאחוריו ארגון מסודר".

לשנות את הגישה

לחמן כבר הספיק להתייצב על הקווים של הרצליה במשחק הבית מול מכבי שעריים ביום שני שהסתיים בתיקו מאופס. הרצליה אמנם לא ניצחה את הקבוצה מהמקום הלפני אחרון, אבל גם לא ספגה, ואלה כבר חדשות טובות עבור הקבוצה שחטפה שערים בצרורות בתקופה האחרונה.

הרצליה נמצאת במקום ה-11, קרובה מאוד לקו האדום, אבל עדיין יכולה לפנטז על השתחלות לפלייאוף העליון בתוך זמן הפציעות של העונה במידה ותנצח בחוץ את הפועל רמת גן ושאר התוצאות יסתדרו לטובתה.

שחקנים כבר אי אפשר לצרף, מה אתה כן יכול לשנות?

"להשפיע בטווחי זמן קצרים כאלה זה לא קל, והאפשרויות הן די מוגבלות, אבל, וזה אבל גדול, אפשר לשנות בגישה, בפן המנטאלי, ואת זה אני מתכוון לעשות. ראינו את זה כבר במשחק הראשון מול שעריים כשהשחקנים התנפלו על הכדור ולחצו בכל פינה על המגרש. נכון שזה קרה בעיקר ב-35 הדקות הראשונות, כי זה עדיין לא דבר שמושרש בהם, אבל זה יילך וישתפר ובסופו של יום זה יהיה השידרוג הגדול ביותר".

אחרי פגרת הנבחרת חוזרים למחזור סיום העונה. יש מצב לגנוב את הפלייאוף העליון?

"צריך קודם לנצח את הפועל רמת גן, ואז לראות מה האחרות יעשו".

מצד שני, אתם במרחק של חמש נקודות בלבד מהקו האדום. כמה זה מלחיץ אותך?

"שום דבר לא מלחיץ אותי. פלייאוף תחתון זאת שאלה של חומר אנושי, של עוצמה נפשית, ואת זה אני חושב שיש במכבי הרצליה ברמה גבוהה. אני סומך על האנשים פה שאם הם יצטרכו ללכלך את הידיים במאבקי תחתית, הם יידעו לעשות את זה".

-משחק אצלך החלוץ הפורה בישראל - ג'ורדן פושה, אבל תצטרך לקבל תוצרת גם מהאחרים כדי לא להסתבך למטה.

"זה נכון. הרצליה צריכה תפוקה מכל השחקנים שלה ללא יוצא מן הכלל. לא הכרתי את ג'ורדן עד שהגעתי להרצליה, מעבר לצד המקצועי. לא הכרתי את האישיות שלו, אבל מהרגע שהעברתי מספר אימונים הבנתי היטב למה הצד המקצועי שלו כל כך טוב".

שתף אותנו.

"בסופו של דבר אין הצלחה מקצועית ללא אישיות מיוחדת. מכל שחקני החלק הקדמי הוא השחקן הכי חרוץ, וזה אומר הכל. מעבר לגולים ולטכניקה, הוא השחקן שעובד הכי קשה על המגרש. מול שעריים ראיתי שלושה שחקנים מתגודדים סביבו, ונצטרך עוד תפוקה מהשחקנים שמגיעים מאחוריו. הם יצטרכו לקחת את הכדור אליהם ולעשות את הדברים בצורה יעילה. הנתון אומר ששאר שחקני הקבוצה כבשו רק 13 שערים ב-29 מחזורים, וזה בהחלט לא מספיק".

מתי נראה אותך חוזר לאמן בליגת העל?

"היה לי איתות רציני מאוד להתאפק ולא לחתום בהרצליה ולהיות בליגת העל כבר העונה, אבל אני אוהב לעשות את זה בדרכי שלי ולחזור לליגת העל יחד עם הרצליה בעונה הבאה".