צילום: אסף פרידמן

המרכז האולימפי הלאומי לקליעה בהרצליה ע"ש יגאל אלון ז"ל, חייב לעירייה סכום של כעשרה מיליון שקל, בגין שנים רבות שבהן לא שילם את מסי הארנונה - ונמצא בסכנת סגירה.

זה לא כל כך נעים לראות מועדון סגור
קלע עם כוונותהמרכז הוא מתקן קליעה בינלאומי, שהוקם בשנת 1983, כאשר בחודש יולי של אותה השנה נחתם הסכם בין עיריית הרצליה לבין העמותה המפעילה אותו, לפיו העירייה מסכימה להחכיר לעמותה את הקרקע שעליה נבנה המרכז ל-49 שנים ו-49 שנים נוספות. זאת, בתנאי שהעמותה תישא בכל המסים, האגרות ותשלומי החובה, בין השאר לרשות המקומית.

בתמורה התחייבה העמותה להפעיל את המטווח על כל מתקניו באופן רציף ולקיים בו אימונים ותחרויות קליעה של ספורטאים מישראל ומחו"ל. על פי ההסכם, אי עמידה בתנאיו מאפשרת את ביטולו, זאת, לאחר שתישלח דרישה לתיקון ויחלפו 60 יום ממועד הדרישה.

חובות עבר
המרכז הוקם על פי חזונו של סגן אלוף במיל' עמנואל בן עמרם, שנחשב לאב הרוחני של הקליעה הספורטיבית בישראל, וכיהן כמנכ"ל המתקן עד שפרש לפנסיה לפני למעלה מעשור. היו"ר הראשון של המתקן היה שר הביטחון דאז, יצחק רבין ז"ל, ששימש בתפקיד במשך שמונה שנים ואף חתום על החוזה עם עיריית הרצליה.

במקום מתקיימים אימוני קליעה של מתחרים בינלאומיים ושל נבחרת ישראל בקליעה, אימונים ותחרויות של מועדוני קליעה בארץ, קורסי קליעה למאבטחים, קורסי קליעה לציבור, אימונים של בעלי רישיון לקליעה ועוד.
יו"ר ההנהלה הנוכחי של העמותה הוא עו"ד אבי נאמן ואת תפקיד המנכ"ל ממלא גבי רז.

ל"ידיעות השרון" הגיעו פרוטוקולים פנימיים מתוך ישיבות הוועד המנהל של המרכז, המצביעים על חוב עתק לעירייה, שראשיתו בשנת 2003, ושעתה החליט ראש העירייה, משה פדלון, לפעול לגבייתו. יצוין, כי בגין אותו החוב, הגיעה לפני למעלה מחצי שנה הנהלת המרכז להסדר עם העירייה, לפיו המרכז ישלם חלק ניכר מן החוב, אולם הסכום לא שולם, בשל קשיים של העמותה לגייס אותו.

לדברי עו"ד עינב כהן, המייצג את המטווח האולימפי בנושא חוב הארנונה לעירייה, על פי הסכם הפשרה, המרכז ישלם 5.3 מיליון שקל לעירייה - סכום אותו כאמור, הוא לא הצליח לגייס.

"בשלב זה, מאחר שלא שילמנו את מה שהתחייבנו לו בהסכם הפשרה, העניין תקוע והעירייה, בצדק או שלא בצדק, יכולה להעמיד את החוב על הסכום המקורי", מסביר עו"ד כהן. "נכון לרגע זה, העניין גם תלוי ועומד בבית המשפט, כי הגשנו בקשה לקבלת צו מניעה, שהתקבל, ולפיו נאסר על העירייה לעשות פעולות נגד המטווח האולימפי, לפחות בהקשר של עיקול של מיטלטלין".

עו"ד כהן מוסיף, כי לפני כשבועיים החלה עיריית הרצליה לקדם הליכים לגביית החוב, ונציג גבייה מטעמה הגיע למרכז והחל לערוך רשימת ציוד. "העירייה יכולה לפי פקודת המסים לבצע גבייה, ולכן היא שלחה גובה מס שביצע רישום של ציוד שיש בתוך המרכז, כך שאם הם ירצו להפעיל הליכי עיקול - הם יוכלו לבצעם", הוא אומר. "מאחר שאנו לא יכולים להרשות לעצמנו שזה מה שיקרה, פנינו לבית המשפט, קיבלנו צו מניעה בשבוע שעבר, ודיון בנושא יתקיים בתחילת חודש אפריל בנושא".

לטענת עו"ד כהן, החוב שהעירייה דורשת כעת עומד על קרוב לעשרה מיליון שקל, אולם למרכז יש השגות באשר לגובה הסכום. "בעירייה מופיע חוב של כעשרה מיליון שקל מאז שנת 2003", הוא אומר. "לשיטתנו, זה לא החוב האמיתי. הגענו להסדר פשרה לאחר הליכים משפטיים רבים שהתנהלו מאז 2007, כולל בבית המשפט העליון. בסופו של דבר, כל צד ויתר על טענות כאלו או אחרות והגיעו להסדר. זה למעשה אמור היה לסלק את כל החובות עד לסוף שנת 2015, והמרכז אמור היה להתחיל
לשלם בשוטף משנת 2016".

עוד לטענתו, עד לשנת 2003 המרכז היה פטור מתשלום ארנונה, ומשנה זו המטווח אמור היה לשלם אחוזים מסוימים מחיוב הארנונה, שיעלה עם השנים בצורה הדרגתית. "אנחנו טענו, כי העירייה לא חייבה את המרכז לפי הסיווגים והשטחים לפיהם אמורים לחייב אותנו, ועל כך למעשה נָסָב הוויכוח. בנוסף, היו למרכז עוד טענות, על התחייבות של עיריית הרצליה מלפני שנים להעניק למטווח מענק מסל הספורט, בגובה חוב הארנונה. זו אחת הסיבות שלאורך השנים המרכז לא שילם את הארנונה".

הקשחת עמדות
לצורך מימון החוב, ועל כך יעידו גם פרוטוקולים פנימיים של הוועד המנהל של העמותה - ניסו במרכז לקחת משכנתה מהבנקים ולפנות למשקיעים חיצוניים, אך ניסיונות אלו כשלו. "לא הצלחנו לקבל מימון, אך לא הפסקנו לנסות ואנחנו במו"מ כל הזמן עם כל מיני גופים, שמוכנים להלוות למטווח את הכסף", מוסיף עו"ד כהן. "אנו נשלם את הכסף לעירייה".

הפרוטוקולים מצביעים גם על ניסיונות של חברי הוועד להגיע לפתרונות למשבר, עם העירייה. כך למשל, פרוטוקול ישיבת הוועד מנהל מתאריך 1.12.16. מנכ"ל העמותה, גבי רז