סרטו של נדב לפיד "מילים נרדפות" שזכה לאחרונה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ברלין הכיר לתעשיית הסרטים העולמית את השחקן האנונימי מהרצליה, טום מרסייה, שהוכתר השבוע על ידי העיתונות בצרפת כ"מרלון ברנדו" הבא. 

טום מרסייה. צילום: פרטי

הסרט עוסק בצעיר ישראלי (מרסייה) שעוזב את ישראל לאחר שירותו הצבאי ומנסה להשתלב בפריז מבלי לדעת את השפה ועם התכחשות מלאה למקום ממנו הוא בא. עלילתו מבוססת על חוויותיו האישיות של לפיד ומככבים בו כאמור, טום מרסיה ולואיז שבילוט. כבר עם הקרנה הבכורה שלו בפסטיבל נשמעו שבחים רבים ונכתבו עליו ביקורות טובות. השבוע הסרט גם זכה בפרס איגוד המבקרים העולמי "פיפרסקי".  

פסטיבל ברלין נחשב לאחד משלושת הפסטיבלים החשובים בעולם לצד ונציה וקאן, ומדובר באחד ההישגים הגדולים של הקולנוע הישראלי ובפעם הראשונה שישראל זוכה בפרס הנכסף.

טריילר  "מלים נרדפות" - "יונייטד קינג"

טום מרסייה נולד בתל אביב למעצב השיער מישל מרסייה ורונית סילברשטיין. בגיל שנתיים עבר עם משפחתו להרצליה. מגיל שש החל להתאמן בג'ודו מקצועי וקיבל מדליות על ביצועיו, לאחר מכן למד בתיכון חדש בהרצליה ובבית הספר למשחק של יורם לווינשטיין.  למרות שבסרט טום מדבר צרפתית תופתעו לדעת שעד לפני הליהוק המוצלח הוא לא ידע לדבר בשפה הרומנטית.

למרות התשבחות שממטירים עליו המבקרים מכל העולם, שהגיעו בשבוע האחרון לשיא כאשר כונה על ידי איגוד המבקרים הצרפתי כמרלון ברנדו הבא, בארץ הוא אמנם זוכה לשבחי המבקרים אבל אצל חלק מהציבור הוא לא מתקבל באהבה. טום, שחי על קו פריס הרצליה, הגיע בשבוע שעבר לישראל וכבר "זכה" לקבלת פנים צוננת כאשר בעקבות משחקו בסרט מכנים אותו "סמולן': "הם אפילו לא ראו את הסרט וישר מתייגים אותי".