תלמידת בית ספר יוחנני בהרצליה, ירדן גונן בת ה-12, זכתה מקום ראשון באולימפיאדת מתמטיקה ארצית. היעד הבא שלה: תחרויות בינלאומיות.

הישג מרשים. ירדן גונן | צילום: מיטל לוי

מדובר בתחרות שנערכה לראשונה בישראל ויועדה לבתי הספר היסודיים. בשלב הראשון של התחרות השתתפו כ-500 תלמידים מכל חלקי הארץ, 120 מתוכם הוזמנו להשתתף בשלב הגמר שנערך באוניברסיטת תל-אביב. למקום הראשון במקצה כיתות ה'-ו' הגיעה כאמור ירדן, יחד עם התלמידה נוגה פרידמן מרחובות. השבוע (שלישי) הוענקה להן תעודת הצטיינות בטקס חגיגי שהתקיים במכון ויצמן למדע ברחובות.

"ירדן מתה על מתמטיקה מגיל צעיר", מספרת אמה עינת גונן. "רשמתי אותה לחוגי המתמטיקה של מריה גרינגלז, מארגנת התחרות שגם הכינה חלק מהמתמודדים. כשהגיע הזמן להירשם לאולימפיאדה הייתה זאת מריה שעודדה את ירדן לעשות זאת. היא נרשמה בשביל הכיף, היא לא האמינה שתצליח לעבור את כל השלבים, ולא התרגשה. כשהיא התבשרה שזכתה במקום הראשון היא הייתה מאושרת מאוד".

את בטח גאה.

"כן. ירדן ילדה מדהימה שיש לה אור בעיניים כאשר היא מקבלת ספר חידות בחשבון. אני מאוד גאה בה".

זה לא בדיוק תחביב סטנדרטי בקרב בני נוער.

"היא גם מעריצה של הזמרת אריאנה גרנדה. היא ילדה נורמלית בגיל הטיפש עשרה שממש טובה במתמטיקה".

ירדן משתתפת בתכנית "שחפים" למחוננים ומצטיינים בהרצליה, תכנית שהולכת וגדלה משנה לשנה. "הילדים זוכים לשיעורי העשרה ועובדים איתם על היבטים נוספים כמו פיתוח חשיבה, פיתוח יצירתיות במסגרת שילוב לימודים ריאליים והומאניים", מספרת האם עינת. "חשוב בעיניי מאוד לעודד ילדים כבר בגילאי היסודי לעסוק בפעילויות חשיבה. כאשר מדובר במקצועות ריאליים, האתגר של עידוד בנות לעיסוק בתחום גדול במיוחד".

"מגיל קטן אהבתי מתמטיקה. זה המקצוע האהוב עליי", מספרת ירדן. "אני אוהבת שאלות מתמטיות קשות וחידות חשבון כי זה מאתגר אותי וגורם לי לחשוב. הניצחון הזה מאוד משמח אותי אני מתרגשת שזכיתי. עוד לא לגמרי עיכלתי את הבשורה. אני חושבת שעכשיו, אחרי התחרות, יש לי הרבה יותר ביטחון גם במתמטיקה וגם בלהתחרות בכלל"

מה היעד הבא שלך?

"אני רוצה להשתתף באולימפיאדה עולמית ובעתיד אני בטוחה שאעבוד במקצוע שקשור למתמטיקה. זה מה שאני הכי אוהבת".