(צילום: עיריית הרצליה)

הלוויין ישוגר במסגרת מיזם QB50 של האיחוד האירופי, יחד עם לוויינים שבנו סטודנטים מבלגיה, טורקיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, דרום קוריאה ועוד.  מתוך 50 הקבוצות מהעולם שהחלו לעבוד על לוויינים, רק 28 עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס"א, ובהן הקבוצה הישראלית.

בני הנוער זכו להיות חלק מתכנון מעשי של פרויקט הנדסי, המתבצע בתנאים דומים לאלו שבתעשיות החלל בישראל ובעולם 

יותר מ-80 תלמידים – מהרצליה, אופקים, ירוחם, עפרה, מחוּרה (הפזורה הבדואית) – עמלו בשנתיים האחרונות על פיתוח דוכיפת 2. התלמידים עבדו בעשרה צוותים ולרשותם עמדו חדר נקי, מעבדת אלקטרוניקה ותחנת קרקע לתקשורת עם לוויינים. כל צוות היה אחראי על תחום אחר ,כגון בחינת המפרט הטכני, תכנות מערכת ההפעלה, פענוח נתוני הלוויין, בקרה, הנדסת מערכת ועוד. לדברי ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הרצליה, מעבר לבגרות חמש יחידות במדעי ההנדסה, זכו בני הנוער במיזם להיות חלק מתכנון מעשי של פרויקט הנדסי, המתבצע בתנאים דומים לאלו שבתעשיות החלל בישראל ובעולם .

את התלמידים ליוו מהנדסים מהאקדמיה וממפעל מבת חלל בתעשייה האווירית. הלוויין עבר בהצלחה את הבדיקות שנעשו בחדר הנקי במפעל החלל של התעשייה האווירית: דימוי סביבת חלל, בדיקות סביבתיות כגון הרעדה ובדיקות בתא ואקום, שחשפו את הלוויין לריק ולטמפרטורות הקיצוניות בחלל.

דוכיפת 2 הוא הלוויין הזעיר השני שפיתחו תלמידי מרכז המדעים. גודלו 10X10X22.7 ס"מ ומשקלו 1.8 ק"ג.  דוכיפת 1, שפותח גם הוא ע"י תלמידים במרכז המדעים בהרצליה, שוגר ביוני 2014 ועודנו פעיל בחלל, הרבה מעבר להערכה המקורית.