אלדד אקוניס, הג'נרל-מנג'ר של בני הרצליה, עבר כמעט הכל בכדורסל הישראלי בכלל ובהרצליה בפרט, אבל שום דבר לא הכין אותו לקראת עונת הבלהות שעברה על הקבוצה השנה. דווקא בעונה שבה הוקצה למועדון אחד התקציבים הכי גבוהים אי פעם, ואחרי החתמות מבטיחות בקיץ (מי אמר שון דוסון?), העסק התרסק לרסיסים, והחלומות על פיינל-פור כמעט הפכו לסיוט שנקרא ירידת ליגה. 

אלדד אקוניס. הקבוצה שרדה למרות הכל | צילום: אסף פרידמן

 

העסק לא התחבר

 

אחרי שנרגע והספיק לנתח את מה שעבר על הקבוצה שלו, אלדד אקוניס מתייצב לראיון, שבו הוא מנסה להסביר מה הביא לנפילה הגדולה, ואיך הוא מתכוון לפעול כדי שעונה כזאת לא תחזור על עצמה. 

כמה מוזר הרגשתם לסיים את הליגה כשרוב הקבוצות התייצבו למאבקי הפלייאוף?  

"מוזר לא, אבל בהחלט מאכזב. זאת לא היתה התוכנית שלנו כשהתחלנו את העונה".

אולי זה עדיף, כי לא בטוח שהיה לכם מה למכור בפלייאוף.

"אני לא מסכים. אני מאמין שאילו היינו מגיעים לפלייאוף היה לנו סיכוי לעבור, לא היה קל ובהחלט לא לפרוטוקול, ועם סיכוי ריאלי להגיע לפיינל-פור. ראינו את אילת לוקחת את חולון לחמישה משחקים, ונס ציונה את מכבי לארבעה משחקים, ואני חושב שהקבוצה שלנו היתה טובה יותר".

על פי כל התכנונים והסגל שבניתם בקיץ, העונה הזאת היתה אמורה להיראות אחרת לגמרי. במילים עדינות פחות, מדובר בכישלון. 

"מבחינת יחס תקציב וסגל השחקנים שהצלחנו להעמיד הקיץ, זאת האכזבה המקצועית הכי גדולה שהיתה לנו. בשנים הקודמות, כשהסתבכנו בתחתית זה קרה כשהיינו עם התקציב הכי נמוך בליגה, או בין הנמוכים. העונה הצלחנו בעבודה קשה מאוד להעמיד תקציב גדול ביחס להרצליה, עדיין רק שביעי או שמיני בליגה, אבל כזה שהיה צריך לאפשר לקבוצה להתמודד בצמרת ולא בתחתית".

בקיץ דיברתם על הצמרת הגבוהה. מה השתבש

"אני לא חוזר בי ממה שאמרנו בקיץ. הסגל שנבנה פה אמור היה להתמודד על מקומות 6-4, מינימום. בסופו של דבר, שחקנים רבים לא סיפקו את המצופה מהם, ובמקרים מסוימים גם הרבה פחות מזה. במקום שההמשכיות תהיה יתרון היא הפכה לחיסרון, ושחקנים שהיו טובים בשנה שלפני כן היו הרבה פחות טובים השנה. העסק לא התחבר. ההתחלה המוקדמת באירופה והעומס השפיעו עלינו בצורה שלא היינו מוכנים לה, ודבר גרר דבר, כולל טעויות שנעשו בעקבות המצב שנוצר, והחלטות לא נכונות שקיבלנו. ככה מצאנו את עצמנו במצב רע מאוד".  

בראיון שקיימנו עם אריק שיבק, הוא אמר שהדיבורים שלכם על קבוצה חזקה לא מחזיקים מים, ושזה לא כישלון כי הקבוצה הזאת לא שווה יותר. 

"זכותו של אריק להגיד את זה, אבל אני כאמור לא מסכים. המשיכו פה ארבעה שחקני חמישייה מהשנה הקודמת, הוחתם הישראלי הטוב ביותר שהיה בשוק במקום הישראלי הטוב ביותר שלנו, שלא היתה לנו אפשרות להשאיר. על הנייר נעשו כל הפעולות הנכונות, ולא היתה סיבה שהקבוצה, שבשנה שעברה היתה בין ארבע הקבוצות הטובות בליגה, לא תיאבק מינימום על המקומות 6-4. גם התוצאות של שיבק אחרי שהגיע, וכשלא ניתן היה לעשות שינויים, מוכיחות את זה, אף על פי שלכאורה, הסגל אצל שיבק היה חלש יותר מזה שהתחיל את העונה. המאזן בתקופה של שיבק היה כזה שהיה מביא אותנו לפלייאוף בוודאות".

ציפית משיבק שיביא אתכם למקום גבוה יותר

"ציפינו להגיע לפלייאוף, כן. אני חושב שגם היינו צריכים להיות שם. כבר היינו במצב שזה תלוי רק בנו, אבל פישלנו בסדרת משחקים חשובה שבה היינו צריכים לנצח: אשדוד וראשון לציון בבית, נהריה ונס ציונה בחוץ. בסופו של דבר, ההבדל בין הפלייאוף למקומות שאחריו זאת שלשת ניצחון של שולדברנד בשנייה האחרונה, במשחק שכבר היה בידיים שלנו. אבל אין לי תלונות בעניין לשיבק, הוא קיבל קבוצה במצב קשה מאוד, במקום האחרון בליגה, ועשה עבודה יוצאת מהכלל. הוא ייצב אותה והפך אותה לתחרותית וטובה, שיכולה לנצח כל יריבה".

על גורקה. "היינו חייבים שינוי בגישת האימון" | צילום: ראובן שוורץ

אחרי תקופת הסתגלות של שיבק דווקא נראָה שאתם עולים על הגל, אבל אז הגיעה עוד סדרת הפסדים שהביאה אתכם לקרב על החיים מול מכבי חיפה. מה לא עבד לשיבק אחרי שכבר נראָה שהוא משתלט על העניינים? 

"אני חושב שזה היה שילוב של חוסר מזל עם כמה פציעות שפגעו בנו מאוד באותו השלב. במיוחד הפציעה של זליקוביץ', שאחרי שהקבוצה התייצבה וקיבלה צורה והיררכיה, נפצע ונעדר מכמה משחקים בכמה תקופות. זה חיבל בסדר ובהיררכיה של הקבוצה באותו הזמן, והוציא אותנו מאיזון. אני גם חושב שהמשחק בנהריה שבר אותנו מבחינה מנטאלית. המשחק כבר היה בידיים שלנו, וזה היה משאיר אותנו סופית בליגה ומכניס אותנו לפלייאוף. ההפסד שם החזיר את הקבוצה למאבקי תחתית, ולהרגשתי די שבר את השחקנים. אחריו הגיעו תבוסות לראשון לציון ולנס ציונה, ולמזלנו במשחק מול חיפה כבר התאוששנו מזה".

כמה היית לחוץ באותם הרגעים? ראית סרט שאתם יורדים ליגה? 

"ברור שהיה לחץ גדול מאוד. מי שיגיד לך שהוא לא בלחץ במצב הזה - משקר. במצבים האלה אתה תמיד חושש מהגרוע מכל, ומנסה לעשות כל מה שאתה יכול כדי לתת ביטחון למערכת ולשחקנים".

 

לא מצטער

 

נכון לעכשיו להרצליה אין מאמן. שיבק, שהיה חתום עד סיום העונה, עשה את המוטל עליו והשאיר את הקבוצה בליגה, אבל מצד שני גם נכשל בניסיון להעפיל לפלייאוף, וכרגע לא ברור אם שני הצדדים מעוניינים בהמשך השידוך.

 מה קורה עם שיבק בעונה הבאה? הוא ממשיך בהרצליה? 

"כרגע אנחנו עדיין לא יודעים. אין לו חוזה, אבל אנחנו מעריכים מאוד את העבודה שהוא עשה פה. אריק הוא מהמאמנים הבכירים בליגה, ולכן הוא גם מהיקרים בליגה. התקציב שלנו כרגע לא ידוע, הלכנו רחוק מאוד השנה כדי לשחק בו-זמנית בשתי מסגרות, אבל יש לכך מחיר והשנה התקציב יירד. כמה, ומה תהיה המסגרת אנחנו עדיין לא יודעים, ותהיה לכך השפעה ישירה גם על זהות המאמן. אנחנו לא רוצים להתחייב על דברים שלא נוכל לעמוד בהם, ולכן עדיין לא ישבנו עם אריק ולא עם אף אחד אחר. אם נוכל כלכלית להשאיר את אריק, אני אשמח מאוד, אבל אני לא בטוח שזה יהיה המצב והוא יודע את זה. בכל מקרה, ברגע שנקבע את המסגרת התקציבית, רק אז נבדוק את הסיטואציה עם אריק, ואם זה לא יסתדר נחשוב מה עושים הלאה".

עשית טעות כשהמשכת עם מיקי גורקה לעונה נוספת

"לא. זאת חוכמה בדיעבד להגיד שכן, אבל אני לא מצטער על זה. הרגשתי בסיום העונה שעברה שמגיע למיקי להמשיך. הוא סבל מחוסר מזל בסיום העונה שעברה, ועונה גדולה הסתיימה בלי שחקנים ובצורה רעה. הרגשתי שיהיה לא נכון להיפרד ממנו בקיץ, ושיש לתת לו את הצ'אנס לתקן. הוא היה כאן שלוש שנים, השנתיים הראשונות היו מהטובות יותר שהיו לנו, והצלחה גדולה ביחס לתקציב שלנו ולמקומנו בליגה. ההמשכיות היתה חשובה לנו, היו לנו כל הסיבות לתת לו להמשיך והייתי מצטער יותר אילו הייתי נפרד ממנו בקיץ הקודם, אחרי העונה שעשינו".

מצד שני, לא ממש נתתם לו לעבור את המשבר, ודי ישבתם לו על הזנב עד שזה נגמר

"העסק פשוט לא עבד, ראינו שזה לא עובד ושהקבוצה צריכה שינוי, אבל היססנו עם זה רק בגלל שזה היה מיקי, עד שכבר לא היתה ברירה. להגיד שלא נתנו לו לעבור את המשבר זה ממש לא מדויק. למעשה, אני חושב שנתנו יותר מדי קרדיט, עם השינויים שעשינו בסגל, ורק אחרי זה החלפנו מאמן, וזה אף על פי שהרגשנו שזה השינוי הדחוף ביותר".

על שיבק. "אין לי טענות אליו" | צילום: אורן אהרוני

למה הכוונה?

"אחרי המשחק מול הפועל תל אביב עמדנו בנקודת זמן, שבה היינו צריכים להחליט - להחליף את המאמן או ללכת על שינוי בשחקנים כמו שהוא רצה, והלכנו על החלפת שחקנים. כשהעסק נעשה רק גרוע יותר, לא היתה ברירה אלא להחליף מאמן. מיקי יודע כמה לא ישבנו לו על הזנב אלא בדיוק להיפך, אילו פעולות עשינו, גם אם לא האמנו בהן, כדי לתת לזה סיכוי להצליח. בסופו של דבר הגענו למסקנה, שהגישה והדרך שמיקי מאמין בה והביאה להצלחה בשנתיים הקודמות פשוט לא עובדת עם הרכב השחקנים שהיה בקבוצה השנה. הקבוצה היתה חייבת שינוי גישה בצורת האימון, וזה משהו שרק מאמן חדש היה יכול להביא".

 

צעירים ורעבים         

 

מובן שהאכזבה הגדולה ביותר היתה מסגל השחקנים שפישל בגדול העונה. בהרצליה יצאו מגדרם כשהפציצו עם הרכש החם של הקיץ וצירפו את שון דוסון, שהוא עם אדריאן יחד היו אמורים לסחוב את הקבוצה לעונת שיא. השניים אמנם ניפקו נתונים מרשימים, אבל לא הצליחו לסחוף אחריהם את חבריהם. 

הצלחתם להשאיר את אדריאן והבאתם את דוסון, שהם בערך היחידים שתפקדו העונה. איך אתה מסביר את התרומה הדלה של יתר השחקנים, וכמה התאכזבת מהם? 

"אין לי הסבר לזה. אילו היה לי, היינו פותרים את זה במהלך העונה. שחקנים שהיו מצוינים בשנה שעברה כמו טוריאן גרין וחליל קנאסביץ' פשוט לא תפקדו השנה. שחקן כמו דומיניק ארצ'י, שאמור היה להיות כוכב בליגה, וכל הנתונים שלו מראים את זה, לא נתן את מה שציפינו. ישראלים צעירים שאמורים היו להתקדם וזה לא קרה. לפעמים זה פשוט לא מתחבר, לא נדבק, וזה מה שקרה לנו השנה".

אולי הייתם רכים מדי עם השחקנים? הם קיבלו את כל התנאים ולא החזירו תמורה על הפרקט

"אני לא חושב שאנחנו היינו רכים, אבל אני בהחלט חושב שמיקי בגישה שלו כמאמן הוא כזה שהולך עם השחקנים, נותן להם חופש, לא נכנס בהם ולא מפגין קשיחות. יש לו גבולות, אבל באופי שלו הוא מאמין בלתת ביטחון וחופש, והדרך הזאת שלו כמאמן הובילה אותנו להצלחה יחסית בשנתיים האחרונות. אני לא יכול לבוא אליו בטענות שהוא לא רצה לשנות את דרכו, להיפך, אני מעריך אותו מאוד על זה". 

אילו מסקנות הפקת מהעונה החלשה הזאת

"את המסקנות שלנו אשאיר בתוך המועדון, אבל ברור שיש מסקנות, וכשנציג את הסגל בתחילת העונה הבאה אני מעריך שזה גם יהיה ברור לכולם".

מה יהיה שונה? בניית הסגל? הצוות המקצועי? הדרך

"נראה דברים שונים, את זה אני יכול להבטיח. נפנה לכיוון אחר ולתפיסה מקצועית שונה מעט, ובאופן כללי ננסה לחזור למה שהיה המקור להצלחה שלנו בשנתיים שלפני כן - קבוצה צעירה, רעבה, שדוגלת בקידום שחקנים. רוצים לחזור להיות קבוצה שמחה ומצליחה".

נראה את הרצליה חוזרת לצמרת בעונה הבאה? האוהדים שלכם, שאכלו מרורים השנה, יחזרו לחייך?

"אני מאמין שכן. המטרה שלנו לא תשתנה, למרות הירידה הצפויה בתקציב אנחנו רוצים להגיע לפלייאוף ולהיאבק על מקום בפיינל-פור. אני לא יכול להבטיח לאוהדים שלנו מה יהיו התוצאות, אני כן יכול להבטיח להם דבר אחד - הם יראו קבוצה שונה לחלוטין מזאת שהיתה השנה. קבוצה שמשחקת יחד, לוחמת, רעבה ומחויבת. כזאת שהם ייהנו לראות, בין שהיא תנצח או תפסיד, כי היא תשאיר 100 אחוז על המגרש בכל משחק".