בזמן ששמונה קבוצות נאבקות בימים אלה במשחקי רבע גמר הפלייאוף, בבני הרצליה כבר פתחו את עונת הרחצה, לאחר שהקבוצה לא הצליחה להשתחל למקום השמיני וסיימה עונה קשה לעיכול.

שיבק עם בני הרצליה העונה. הוציא מים מסלע | צילום: אורן אהרוני

עונת 2017/18 של בני הרצליה התחילה עם רף ציפיות גבוה מאוד, והסתיימה עם סוג של אנחת רווחה, לאחר שהקבוצה הבטיחה לעצמה עונה נוספת בליגת העל, מה שהוטל בספק בלא מעט שלבים של העונה, לנוכח היכולת הרעה שהציגה הרצליה.

אתגר עצום

מי שקיבל על עצמו את משימת ההישרדות הוא השועל הוותיק אריק שיבק, שהגיע במהלך העונה במקומו של מיקי גורקה, במטרה להציל את הספינה הטובעת. שיבק אמנם הצליח לייצב את העסק ואפילו לפנטז על הפלייאוף, אבל אז הגיעה ירידה תלולה ביכולת, ששוב סיבכה את הרצליה במאבקי ההישרדות, עד שהבטיחה לעצמה סופית עונה נוספת בליגה אחרי הניצחון הביתי על מכבי חיפה.

"היה אתגר עצום לכולם", אומר שיבק השבוע. "לקבוצה כולה ולי באופן אישי, ואני שמח שהצלחנו לעמוד במשימה הלא פשוטה שעמדה בפנינו. זאת הפעם הראשונה שאני משאיר קבוצה בליגה ולא מתמודד במקומות גבוהים יותר. גם מכך לומדים, וזה גם חלק מחוויית האימון, אבל ברור שהייתי מעדיף להתמודד בצמרת".

לא מרגיש לך מוזר? כולם מתמודדים בפלייאוף ואתם בים.

"אחלק את התשובה לשניים. ברמה האישית, ודאי שזה מוזר, כי זאת הפעם הראשונה שלי שאני לא בפלייאוף. ברמה הקבוצתית, אני מרגיש הקלה עצומה. הצלחנו להישאר בליגה אחרי שכבר 'לא היינו בליגה'. עשינו את זה בצורה טובה עם נצחונות ראויים, ובוא נאמר, שאילו היינו בקצב נצחונות בסיבוב הראשון כמו בשני ובשלישי, היינו עמוק בפלייאוף, אבל המציאות היתה שהיינו במינוס רציני בבנק הנקודות. בסופו של דבר אנחנו צריכים להיות מרוצים מהמקום שלנו".

שיבק הגיע להרצליה במחזור ה-11, כשלקבוצה היו שני נצחונות בלבד. ב-23 המשחקים שניהל מאז הוא רשם 10 נצחונות ו-13 הפסדים. "כשהסתיים המשחק האחרון מול מכבי תל אביב, נכנסתי לחדר ההלבשה שלנו ושם הבנתי שזה נגמר", אומר המאמן.

שון דוסון. הקבוצה תנסה להשאיר אותו ואת אדריאן | צילום: עוז מועלם

"אמרתי לאלון שטיין שעכשיו אני מבין שזאת פעם ראשונה בקריירה שלא אשחק בפלייאוף. זה היה רגע לא פשוט, אבל על רקע הנסיבות זה די מובן. הכל עניין של הצבת מטרות. כשהגעתי לכאן הציבו בפניי מטרה, ועמדתי בה בסופו של דבר. זה שאחר כך נוצרה סיטואציה שאנחנו יכולים אולי להתברג בפלייאוף, זה היה בסדר, וברור שרציתי להגיע לשם, אבל זה לא הצליח וזאת גם לא היתה המטרה שלנו מראש".

לנוח ולהירגע

כמו ששיבק אומר, כשהוא נטל את המושכות, המטרה היתה הישרדות בלבד. אבל מצד שני כבר היה שלב במהלך העונה, רגע לפני פתיחת הסיבוב השלישי, כשנדמה שהקבוצה התייצבה, שבו דיברו בהרצליה בקול רם על השתלבות בפלייאוף. אבל אז הגיעה עוד נפילה חדה, ובהרצליה שוב מצאו את עצמם בסכנת ירידה ממשית.

"השאלה איך מסתכלים על זה. בשני סיבובים עשינו עשרה נצחונות. אילו היינו עושים בסיבוב הראשון עוד חמישה נצחונות, תפתח את הטבלה ותראה איפה היינו היום. עשינו את מה שיכולנו", אומר שיבק.

"על מה שקרה לפני שהגעתי, אני לא שולט ולא אחראי. כשנכנסתי לתפקיד, וודאי במהלך התקופה שלי בהרצליה, אילו היית שואל אותי אם זה יהיה הישג להגיע ל-12 נצחונות, הייתי אומר לך שזה טוב מאוד".

אבל היתה תקופה שכבר רצתם יפה, ואז שוב הגיעה קריסה שכמעט נגמרה בירידה. הגעתם למשחק על החיים מול מכבי חיפה.

"המשימה היתה קשה מאוד מההתחלה, אבל הפכה לקשה עוד יותר, מאחר שכל היריבות בסביבה שלנו החלו לנצח. אם אתה למטה והיריבות מפסידות באופן קבוע, קל לך יותר לברוח, אבל מה לעשות שכולן התעוררו".

עם כל זה, בסך הכל הייתם צריכים לעבור את נס ציונה. אז אולי זה כן מריח כמו כישלון?

"לגמרי לא. אני לא משווה את עצמי לאף אחד, לא לנס ציונה ולא לאילת. אני יודע בדיוק מה היינו מסוגלים לעשות. אל תשכח שהיינו בסיטואציה שלא יכולנו להחליף שחקנים, וזאת לאחר שברח לנו שחקן שבוע אחרי שהגעתי. בנס ציונה עשו שדרוג עם שחקן כמו קאליף ואייט, אילת השתדרגו עם גרין וקיצ'ן ולנו לא היתה הפריבילגיה הזאת, כך שאין כאן שום פיספוס ושום כישלון".

מצד שני, כשמסתכלים על היכולת שלכם בכללי, לא בטוח שיש לכם מה למכור בפלייאוף.

"זה נכון. אני חושב שבני הרצליה לא היתה קבוצה ששווה פלייאוף העונה".

במילים אחרות, אילו הייתם עולים, זה היה נגמר בתבוסות מול מכבי תל אביב.

"כמו שזה הולך להיגמר עם נס ציונה. יש פערים לא קטנים בין מכבי תל אביב, חולון, ירושלים ואשדוד לבין כל השאר. לא אלך סחור סחור או אגיד שיש לנו קבוצה ששווה יותר מזה, וכל הסיסמאות האלה. יש לנו קבוצה שנמצאת איפה שהיא נמצאת, ולא סתם היא הגיעה לשם אחרי 33 מחזורים".

בני הרצליה מחייכת בתחילת העונה. הסגל לא היה מספיק חזק | צילום: ראובן שוורץ

בקיץ בנו כאן קבוצה חזקה. היו אפילו דיבורים על העפלה לפיינל-פור.

"מה זה בנו קבוצה חזקה? אם אחרי 33 מחזורים הקבוצה נמצאת במיקום הזה, אז כנראה לא בנו קבוצה חזקה בקיץ. אולי על הנייר חשבו ככה, אבל בפועל זה לא קרה ולא עבד. הקבוצה נקלעה לסיטואציה וניסתה לצאת מזה, הבטיחה את ההישארות וזהו".

שיבק מוסיף: "אגיד לך משהו שקשור בתורת האימון. כשיש קבוצה פחות טובה, כדי לנצח משחקים אתה צריך להתעלות על עצמך, ובמשחקים מסוימים באמת עשינו את זה וניצחנו. התעלינו במשחקים שאף אחד לא ציפה שננצח. לנצח בחוץ פעמיים את הפועל ירושלים, את הפועל תל אביב בחוץ, את גליל, אלה משחקים שלא נתנו
לנו סיכוי לנצח בהם, ולקחנו אותם.

"כשיש לך קבוצה טובה יותר, גם אם אתה נקלע לימים טובים פחות, אתה עדיין משיג נצחונות. אלה הקבוצות הבכירות בליגה. אנחנו לא היינו במצב הזה, ולכן אני מכבד את מה שעשינו במשחקים האלה. הצלחנו להתעלות במשחקים מסוימים, וזה מה שעזר לנו לעמוד במשימה שלנו".

בהרצליה מתכוונים כמובן להסיק את המסקנות הנדרשות, ולתקן את שלל הליקויים שליוו את הקבוצה העונה. רוב שחקני הסגל צפויים לעזוב, אולם בקבוצה ינסו להשאיר את השחקנים הדומיננטיים ובראשם שון דוסון, שחתום לעונה נוספת, וג'ף אדריאן. עתידו של שיבק במועדון עדיין לא ברור. בהרצליה מעריכים מאוד את המאמן הוותיק, אך לא בטוח שהוא עצמו ירצה להישאר וייתכן שיחפש קבוצה אחרת.

מה קורה אתך בעונה הבאה?

"אין לי מושג. כרגע אני משחק עם הנכדים, ואנחנו צופים במכבי תל אביב נגד נס ציונה. רק עכשיו נגמרה העונה, ואני רוצה לנוח ולהירגע. אני לא יודע מה יהיה אתי בעונה הבאה".

אם זה תלוי בך, אתה רוצה להמשיך בהרצליה?

"אין לי תשובות לשאלות מה אני רוצה לעשות ומה יהיה בעונה הבאה. נשב, נדבר ונראה מה יהיה. כשיהיה משהו - אתם תדעו. מה שבטוח, אשמח לא לחזור למקומות שהיינו בהם העונה, ולשוב להיאבק במקומות גבוהים יותר. אם זה יקרה בהרצליה או במקום אחר? נראה בקרוב".