אחרי נצחון החוץ המרשים של בני הרצליה על גליל/גלבוע ולאחר שהקבוצה סופרת כבר ארבעה נצחונות בחמשת משחקיה האחרונים, אפשר לומר בפה מלא שהניתוח הצליח, והחולה מתלוצץ עם רופאיו ומתפקד בצורה כמעט אופטימלית.

מבחן רציני

מי שרשם את משחקו הטוב ביותר העונה הוא הרכז תום מעיין, שקבע שיא קריירה של 18 נקודות ביום שני האחרון. "כבר אפשר לומר שלאחר פתיחת העונה הקשה זה כבר בהחלט מאחורינו", אומר מעיין השבוע. "הגענו למשחק משמעותי מאוד עבורנו. היה חשוב לנו להמשיך לשמור על מומנטום הנצחונות, ואנחנו שמחים שעשינו את זה".

הפסד היה מחזיר אתכם אחורה.

"דיברנו הרבה על המשמעות של המשחק הזה לאור המצב שלנו. ידענו שזה מבחן רציני עבורנו. כל החבר'ה נתנו אקסטרה, והקבוצה עשתה את העבודה. כולנו מרוצים מאוד. זה נותן לנו עוד ביטחון להמשך".
המשחק בגן נר כבר נראה כאילו הוא הולך לכיוון של המקומיים, אבל עשיתם קאמבק מרשים בסיום.
"בחצי הראשון פתחנו לא טוב. גליל קלעו 50 במחצית, שזה קצב של 100 נקודות למשחק. עם הגנה כזאת קשה לנצח. בחדר ההלבשה דיברנו על כך שזה לא יכול להיות שקבוצה כמונו, שמחפשת נצחונות בשיניים ורוצה לברוח מהמקום שלה, תגיע לסקור כזה, ובחצי השני אכן שיפרנו את הדברים. הבאנו אגרסיביות בהגנה, וכששומרים כמו שצריך יותר גם קל לעשות את הפעולות בהתקפה. כולם שינו פאזה בזמן המתאים והפכנו את המשחק לטובתנו".

מעיין. "אני אוהב לקחת אחריות" | צילום: יוגב עמרני

יוצאים לאט לאט מהבור

בתחילת העונה קיבל מעיין את המפתחות של הקבוצה כדי להוביל אותה לחלק העליון של הטבלה. כמו חבריו, גם הוא לא הצליח להתרומם ולהרים את עצמו ואת הספינה. גם השבועות הראשונים אצל אריק שיבק לא היו פשוטים. לאחרונה הוא מתחיל להפנים את הדרישות של מאמנו, והתוצאות ניכרות על הפרקט.
קבעת שיא קריירה במשחק האחרון.

"זה נתון נחמד, אבל באמת שזה לא כל כך מעניין אותי. מה שמעניין אותי זה שננצח, ולא משנה מי קולע כמה, העיקר שנשיג את הנצחונות ונמשיך הלאה. בתור קפטן זאת צריכה להיות הגישה. יש לנו קבוצה מצוינת, ובכל ערב נתון כל אחד יכול לתת הופעה. אני שמח שהצלחתי לעזור, אבל באמת שאני לא מתרגש משיא כזה או אחר".

סוף סוף אתם לא סוחבים את כל הליגה על הגב.

"כאב לנו מאוד לראות את הרצליה אחרונה בטבלה כל שבוע מחדש. זה היה לא הגיוני עבורנו. יש גישה חיובית של השחקנים שיודעים למה אנחנו מסוגלים. אנחנו נותנים הרבה עבודה באימונים, וזה מתחיל להתבטא גם במשחקים וכמובן בטבלה".

סיימתם עם המקומות האלה ואפשר להתחיל לדבר על פלייאוף או שעוד מצפה לכם מלחמת הישרדות?

"ללא ספק אנחנו עם הפנים קדימה. להיות במקומות האחרונים זה משהו שאף אחד לא רוצה. ספורטאי שואף תמיד הכי גבוה. יש כאן קבוצה שכולנו יודעים מה היא שווה. עברנו עונה לא פשוטה, אבל אנחנו מתקנים את הדברים. אולי בסוף השנה נוכל לצחוק כולנו על המצב שהיינו בו בהתחלה. עוד אפשר לעשות דברים יפים העונה".

מה השתבש בתחילת העונה?

בהרצליה מרגישים שהמשבר, שנמשך זמן רב מדי, נמצא מאחוריהם. שיבק הצליח לסדר את השורות, ועכשיו הקבוצה נראית הרבה יותר חזקה ומאיימת.

אתה יכול להסביר לי מה קרה לכם בתחילת העונה? בנו כאן קבוצה שהיתה אמורה להיות חזק למעלה.

"אף אחד לא ציפה למה שקרה לנו בתחילת העונה. המשיכו עם הקו מהשנה שעברה, והכל נראה בדרך למשהו חזק, אבל קרו תקלות, החיים והספורט הם דינמיים. זה הלך לנו למקום לא טוב. הציפיות היו גבוהות מאוד ובצדק, ולא הצלחנו להרים את עצמנו, אבל אין מה להסתכל אחורה יותר מדי. הכנסנו את עצנו לבור, והחוכמה היא לא לשקוע אלא לצאת ממנו מהר ולהמשיך הלאה, ואנחנו בעיצומו של התהליך הזה".

לעומת גורקה, שהיה מאמן של שחקנים, שיבק הרבה יותר קשוח איתכם.

"שיבק מאמן עם ניסיון גדול מאוד. הוא תורם ומביא לנו המון כדורסל. הוא יודע בדיוק לאן הוא רוצה להביא את הקבוצה. למיקי יש קרדיט גדול על ההצלחות של הקבוצה בשנים האחרונות, ומאוד אהבנו אותו. השנה הדברים פחות התחברו, ובהנהלה החליטו ללכת לכיוון אחר. עכשיו הדברים מתחברים לנו יותר. אנחנו מיישמים את מה שאריק דורש מאיתנו, ויש תוצאות".

מעיין (24), שפתח את עונתו הרביעית בהרצליה, הפך העונה לשחקן הוותיק בסגל (זליקוביץ' אמנם הגיע שנה לפניו, אבל עבר לירושלים וחזר העונה). כדי להראות לו כמה סומכים עליו, הוא אפילו מונה לתפקיד הקפטן.

"אני אוהב לקחת אחריות", אומר מעיין. "אני אוהב להכיר את כל אחד והשגעונות שלו, ולהתמודד עם זה. אני אוהב את הרצליה. המשפחה שלי פה, כולם נהנים. אנחנו כבר כמה שנים כאן ודי השתקענו. אני רק רוצה להביא את המועדון הזה כמה שיותר רחוק. מדברים על הרצליה כמועדון קטן, אבל כבר הוכח איזה פוטנציאל גדול יש כאן. חשוב לי שהאוהדים הנפלאים שלנו יחזרו ליהנות מהכדורסל שהם התרגלו לראות בשנים האחרונות. למרות שלא נראינו טוב, האוהדים הגיעו ועודדו אותנו, ויש להם חלק גדול מאוד בהתאוששות שלנו".

משחק הבית הקרוב ביום שני מול מכבי חיפה הופך להיות מאוד משמעותי, לאחר שחיפה ירדה למקום האחרון וניצחה אתכם העונה במפגש הראשון בין הקבוצות.

"זה משחק סופר חשוב מול יריבה באזור שלנו. בסיבוב הקודם באמת הפסדנו להם, ואם ננצח נעלה לשני נצחונות מעל חיפה, וזה משמעותי. נבוא עם אש בעיניים כדי להשיג עוד ניצחון חשוב".