במכבי הרצליה מתחילים להפנים שרק נס ישאיר את הקבוצה בליגה. דווקא לאחר שנראה שהקבוצה בדרך למסע התאוששות מרשים, הגיעו המשחקים האחרונים והחזירו את ההרצליינים עמוק לתוך הבור. 

כואב הלב

האוהדים אולי הרימו ידיים, אבל מי שמגיע למשחקי הקבוצה בעת האחרונה הוא המנכ"ל לשעבר שמעון מסיקה, שעבר לעסקי הנדל"ן בשנים האחרונות. אחרי שנים ארוכות שבהן הדיר את עצמו מהמתחם חזר מסיקה ליציע כדי לתמוך בקבוצה שלו מקרוב. 

"כואב לי הלב לראות את המועדון במצב כל כך קשה", אומר מסיקה השבוע. "לא הגעתי לראות את הרצליה מאז שעזבתי לפני תשע שנים, אבל תמיד עקבתי אחרי הקבוצה, והיא היתה בסדר בסך הכל. העונה זה נראה לא טוב מההתחלה, ועכשיו המצב הפך להיות קריטי. אני עדיין מאמין שאפשר להינצל מירידה".

מסיקה הוסיף: "במשך השנים היו עונות טובות יותר ופחות, אבל השנה נעשו טעויות מהקיץ, והקבוצה פתחה את הליגה במצב גרוע. הבור הזה הלך והתרחב, ובגלל זה המצב כרגע נראה רע מאוד, אבל זה עוד לא סופי. אריאל עושה עבודה פנטסטית, ולכולם ברור שבלעדיו לא היתה מכבי הרצליה. הבעיה היא שהעונה הוא כמעט לא היה מעורב בבניית הקבוצה בקיץ וסמך יותר מדי על אייל לחמן. נבנתה קבוצה חלשה מאוד, וזה נגרר להמשך העונה".

אבל לחמן הלך הביתה אחרי חמישה מחזורים, היה די זמן לתקן.

"הבנייה בקיץ חשובה מאוד. אחריו הגיע משה סיני, ולדעתי, הוא התייאש מהר מדי, וחבל. הוא היה צריך להיות יותר סבלני, ואני בטוח שסיני, שכבר אימן כאן ומכיר את המערכת ואריאל מעריך אותו מאוד, היה מצליח לייצב את הקבוצה, אבל הוא בחר ללכת. אריאל עשה שינויים בינואר וחיזק את הקבוצה. הוא עשה הכל כדי לתקן את

הדברים, אבל זה לא התחבר".

ואז הוא החליט לקחת את המושכות מבחינה מקצועית. 

"בכל מצב האחריות תהיה על אריאל, לטוב ולרע. האנשים עושים את העבודה שלהם, אבל ברור שאריאל אחראי לכל, הוא בעל הבית. יש עוד הזדמנות להישאר, אבל חייבים לעשות מעשה. ראיתי את המשחקים של הרצליה, והם לא נופלים מהקבוצות האחרות. המאבק עוד לא נגמר. המשחקים האחרונים היו קריטיים, אבל המצב עוד לא אבוד. אריאל לא מתייאש, ואני מקווה שהוא באמת ימצא לנכון להביא מאמן שיציל אותו מירידה".

אתה חושב שזה עוד יכול לקרות? שיימן ימנה מאמן נוסף ויזוז הצדה? 

"אין ספק שקשה מאוד לנהל מועדון וגם להיות מעורב באימון. בעקבות הכשלונות הוא החליט להיות מעורב מקצועית. הוא מבין בכדורגל והוכיח את זה, אבל העונה זה אחרת, כי הכל התחיל רע, וקשה לתקן. הקבוצה עדיין יכולה להישאר בליגה, אבל זאת תהיה משימה קשה, ואני בהחלט הייתי ממליץ להביא מאמן ודמות שתוכל לעשות את השינוי ולהשאיר את הקבוצה בליגה. אריאל מבין גדול בכדורגל, אבל ברגע שאין לך דמות מובילה על הקווים, אתה בבעיה. טלקר לא משפיע על השחקנים, וזה בגלל המתווה שנוצר עם אריאל בקטע המקצועי. אריאל צריך לחזור להיות בעל הבית, מה שהוא עושה מצוין, ולהביא מאמן שישאיר אותו בליגה. המועדון מנוהל בצורה יוצאת מהכלל מכל הבחינות, אבל מקצועית זה כישלון חרוץ העונה".   

מסיקה השבוע | צילום: ערן גולן

בעיה עם הקהל

מסיקה (62) שיחק במועדון עוד במגרש החול הישן ברחוב הס כשמכבי חסתה בצלה של הפועל הרצליה. לאחר שפרש, בתחילת שנות ה‑80, הצטרף כחבר הנהלה, מנהל, ושימש מנכ"ל הכל יכול של המועדון כ-13 שנה. 

בימים ההם ידעה הרצליה את שנותיה היפות. בתחילת שנות ה‑90 עלתה לליגה הראשונה ושיחקה שם תשע עונות בסך הכל.   

באמצע עונת 2008 החליט מסיקה לעזוב את המועדון, לאחר יותר מארבעה עשורים, ולהקדיש זמן למשפחתו אחרי הטרגדיה שחוותה לאחר הרצח של בנו בארצות הברית. "לא הגעתי למגרשים כל השנים כי הייתי עסוק בענייני המשפחה", הוא אומר. "הרגשתי שאני צריך להיות יותר עם המשפחה שלי, ששנים ארוכות לא הייתי שם בגלל הכדורגל. הלכתי לנוח. הסיפור שלנו קשה, לא קל לחיות עם המציאות, אבל אין ברירה. אתה צריך לבחור — ליפול למטה ולקחת איתך את הסובבים אותך או להמשיך לחיות עם זה, להמשיך הלאה עם הכאב העצום. יש משפחה, יש לי נכדים, ואני צריך להיות חזק בשבילם".

למה לא ניסית לחזור לעניינים כל השנים הללו? 

"במשך השנים לא היה שום ניסיון לחזור לתפקיד כי לא רציתי. אריאל ואני חברים טובים, אבל לא היה ניסיון כזה. המועדון הזה בדם שלי. גדלתי כאן, אבל זה לא בשבילי לחזור. חזרתי ליציע כי אני חרד למצב הקבוצה ומקווה שהם לא ירדו. הרבה שנים המצב לא היה כל כך קשה". 

מסיקה מוסיף: "המועדון לא צריך עוד מנהל, הוא צריך דמות מקצועית, מאמן ברמה גבוהה שהשחקנים יקשיבו לו, יעשו סוויץ' ויצילו את הקבוצה מירידה. לא היתה עונה שהרצליה פתחה בצורה רעה כל כך. 11 מחזורים עם שתי נקודות זה בור שקשה מאוד למלא אותו בהמשך הדרך".

ירידה לליגה א' תהיה קטסטרופה? המועדון יימחק?

"זה לא יהיה אסון. אם זה יקרה חלילה זה יהיה לא נעים, אבל הניהול של אריאל יחזיר את המועדון ללאומית מהר מאוד".

הוא ירצה להישאר כאן בליגה א'?

"מההיכרות שלי עם אריאל הוא לא יתייאש. אריאל השקיע שנים רבות במועדון ותהיה לו מוטיבציה להחזיר אותו מהר למקומו הטבעי. גם בעסקים יש שנים לא טובות, אבל אם הבסיס שלך טוב, אפשר לתקן את זה מהר. הוא אוהב את המועדון ולא ייתן לו להידרדר".

יש גם דם רע בין שיימן לאוהדי הרצליה. 

"יש בעיה בין אריאל לקהל, וחבל מאוד שזה המצב. הקהל צריך לתמוך ולא להתעסק במי אשם ומי לא. קודם כל שיבואו ויתמכו, כי השחקנים זקוקים להם. יש קהל גדול להרצליה, ורובו יושב בבית. כולם צריכים לתמוך במועדון, ואז אולי יקרה נס והקבוצה תינצל מירידה. אריאל נותן את הנשמה שלו להרצליה, והאוהדים צריכים להבין שאם אריאל לא יהיה, לא תהיה מכבי הרצליה. אף אחד לא ייקח מועדון עם 100 איש ביציע. לא נעים לאדם להשקיע ולשמוע שהקהל מגדף אותך". 

אנשי מכבי הרצליה פוחדים מעלייה של הפועל הרצליה ללאומית במקביל לירידה שלהם.

"אם הפועל הרצליה יעלו אשמח בשבילם. אני בהחלט מאחל להם שזה יקרה. הם כבר היו בלאומית, אבל מה הלאה מבחינתם? הם יביאו למשחקים 100 אוהדים? זה לא רציני. יש בעיית קהל לשני המועדונים בהרצליה. משחק ללא אוהדים יוצר אווירה של משחק אימון".

איחוד של שתי הקבוצות בהרצליה?

"לא יקרה וגם לא צריך, זה לא יגרום למצב להיות טוב יותר. מה שכן אפשר להרים זאת קבוצה מאוחדת של השרון. לאחד את רעננה, רמת השרון והרצליה זאת אפשרות טובה. יהיה אפשר לבנות קבוצה חזקה בליגת העל"