טלקר. "אנחנו צוות טוב, והתוצאות מדברות בעד עצמן"  | צילום: קובי קואנקס

עם שלושה נצחונות בארבעת משחקיה האחרונים ממשיכה מכבי הרצליה במסע ההיחלצות הנהדר שלה מהתחתית. אייל לחמן ומשה סיני כשלו בניסיון להוביל את הקבוצה לחוף מבטחים, ודווקא הקונספט הלא שגרתי של הבעלים אריאל שיימן, שהפך למנהל המקצועי, ועופר טלקר, שמשמש מאמן, הוא שמוציא את הקבוצה מהבוץ.

היה כדור שלג

השבוע חזרו ההרצליינים מהבירה עם ניצחון ענק על קבוצת הצמרת של קטמון, שרוצה להעפיל לליגת העל. שיימן וטלקר לא התרגשו מהיריבה החזקה וחזרו הביתה עם עוד שלוש נקודות יקרות.

"זאת היתה תצוגת הקרבה, לב ונחישות שהביאה לנו ניצחון חשוב", אומר טלקר השבוע. "ידענו לנצל את המצבים שלנו בצורה טובה מאוד. אחת הבעיות הגדולות של הרצליה העונה היתה להגיע למצבים. הקבוצה התקשתה בכך מאוד, ובמשחקים האחרונים רואים שאנחנו מגיעים להרבה מצבים. זה מעודד מאוד, ואכן נגד קטמון ידענו לנצל את זה כמו שצריך".

יכול להיות שבקטמון לא ספרו אתכם ושילמו על זה מחיר יקר?

"תראה, הרבה יותר קל להכין קבוצת תחתית למשחק נגד קבוצת צמרת, בכל ההיבטים, טקטית ומנטלית. השחקנים יודעים בדיוק לקראת מה הם מגיעים. אני מניח שליאור זדה עשה הרבה עבודה מנטלית לקראת המשחק נגדנו, אבל זה לא הספיק להם. אני לא חושב שהם זלזלו. הם ידעו שאנחנו כבר לא אותה קבוצה שהיינו לפני חודשיים. קבוצות כבר עושות לנו יותר כבוד".

מה השינוי שאתה ושיימן עשיתם בקבוצה?

"הקבוצה התחילה לא טוב, וזה פשוט נגרר כמו כדור שלג. בסך הכל לא עשינו מהפכה בסגל. החלפנו את מי שראינו לנכון וחיזקנו במקומות שרצינו, אבל נשארנו כמעט עם אותו סגל. ככל שקבוצת תחתית תפנים כמה שיותר מהר את מצבה ותתחיל לשחק בהקרבה, נחישות ומשמעת טקטית, כך היא תתחיל להתאושש ולצבור נקודות, וזה מה שקרה אצלנו. רואים שינוי בחשיבה ובמחויבות וכמובן בשמחת המשחק, שזה פועל יוצא של הצלחה, שערים ונקודות שאתה צובר".

עם כל ההתלהבות, אתם עדיין במקום הלפני האחרון.

"חוץ מזה שאנחנו עדיין מסובכים בתחתית ונאבקים בקבוצות במצב שלנו, אנחנו הרי מכירים היטב את הליגה ויודעים איך קבוצה שחלמה להגיע לפלייאוף העליון לפני שבועיים פתאום מוצאת את עצמה נקודות אחדות מהקו האדום. הכל נזיל ופתוח לגמרי בליגה הלאומית. הדרך עוד ארוכה מאוד. יש עוד לא מעט נקודות בקופה, ומבחינתנו ננסה להמשיך במומנטום. האמנו שנצא מהמצב הזה גם כשהיינו במקום האחרון ונמשיך להאמין עד שנעמוד במשימה שלנו".

תצליח להשאיר את הרצליה בליגה?

"הרצליה תישאר בליגה, אין לי ספק בכך. אני מאמין בקבוצה ובשחקנים. היתה לי אפשרות ללכת כשמשה סיני סיים את דרכו, אבל החלטתי להישאר, כי אני באמת מאמין שהרצליה יכולה לשרוד".

באים לנצח

טלקר החל את קריירת האימון שלו בהרצליה, במחלקת הנוער, בהצלחה רבה אחרי שהעלה את קבוצת הנוער לליגת העל בעונת הבכורה שלו. אחר כך התקדם לבוגרים בעונת 2012‑2011 והיה במרחק נגיעה מעלייה לליגת העל. לפני שתי עונות הגיע לקדנציה שנייה במועדון, והיא נמשכה שבוע בלבד, משום שלא הסכים להתערבותו המקצועית של הבעלים אריאל שיימן. העונה הגיע כעוזרו של סיני, וכשעזב שיימן הציע לטלקר לעבוד איתו.

"בהרצליה קיבלתי את ההזדמנות הראשונה שלי כמאמן", הוא אומר. "יש לי סנטימנטים גדולים למקום. יש לי מערכת יחסים ארוכה עם אריאל שיימן. אנחנו אוהבים זה את זה. אני מכיר היטב את המועדון. איפה שלא אהיה, תמיד ארגיש חלק מהרצליה, וכשהמצב היה קשה ואריאל הציע לי לעבוד יחד, לא היה לי ספק שזה מה שצריך לקרות. אנחנו עובדים יחד בשיתוף פעולה נהדר. אנחנו צוות טוב, והתוצאות מדברות בעד עצמן".

זה שיתוף פעולה לא פשוט ובהחלט לא שגרתי. איך הדברים עובדים בפועל?

"אריאל מחזיק בתעודת מאמן. הוא איש כדורגל לכל דבר, וזה שונה מכל בעלי הבית האחרים. אריאל הוא איש מקצוע, ויש לו ידע נרחב בענף. את המשחקים אני מנהל, אבל אריאל מעורב בכל. אנחנו מדברים לפני המשחק, יש לנו תוכנית מסודרת ואנחנו מוכנים לכל תרחיש. עם זאת יש לי חופש פעולה כמאמן".

בפעם האחרונה שהגעת לכאן הספיק לך שבוע כדי לקום ולעזוב. מה גרם לך לשנות את דעתך בנושא?

"אני חושב שטעיתי בזמנו. היום בכדורגל צריך לדעת להתמזג לתוך העולם החדש ולהבין שבעלי הבית רוצים להתערב. הם עושים זאת, וצריך לקבל את זה. למזלי, אריאל יודע ומבין כדורגל, ולכן הסיפור שלנו קצת שונה. כשבחרתי ללכת מכאן זה לא נתן לי שום נקודות זכות. זה לא שאחרי המהלך שעשיתי התקשרו אליי ממועדונים אחרים והציעו לי לעבוד אצלם. אף אחד לא התקשר ואמר לי: 'כל הכבוד, בוא תעבוד אצלנו'".

אתה מתאר מצב עצוב. הולך ומתעצב כאן דור של מאמנים שהם מעין בובות על חוט.

"זה לא מדויק. זה קרה וקורה לכל המאמנים, גם לגדולים ביותר וגם בליגת העל. מאמן צריך לדעת לאן הוא נכנס, באיזה מועדון הוא הולך לעבוד ומהם תנאי העבודה. המאמן יכול להביא את האני מאמין שלו עד כמה שאפשר, אבל גם צריך לדעת איפה להתפשר ולהתגמש, בלי להפוך לסמרטוט כמובן. זה המצב כרגע. צריך לדעת לעבוד בשיתוף פעולה. אני ואריאל עובדים בשיתוף פעולה מלא ומסתדרים נהדר".

מחר אתה פוגש את הפועל כפר סבא, ולפי האג'נדה החדשה שלך, מסאי דגו טעה בהתנהלות שלו עם יצחק שום.

"אני לא יודע מה היה שם בחדרי חדרים. אמרתי לך שבשנה שעברה טעיתי והייתי צריך להישאר ולאמן את הקבוצה עם אריאל. מסאי, כמאמן שנה ראשונה, היה צריך לדעת להתפשר ולעבוד עם שום. מאמנים צריכים להביא את הידע שלהם, אבל להיות קשובים לידע של אנשים לצדם שמבינים כדורגל, ושום מבין כדורגל".

מה יהיה נגד כפר סבא?

"לכפר סבא יש קבוצה מצוינת, מאמן חדש ושאיפות גדולות מאוד. נגיע צנועים ונחושים. במשחק נגד קטמון, בחדר ההלבשה, המילה היחידה שנאמרה היתה ניצחון. המילה תיקו לא תיאמר גם הפעם. באים כדי לנצח".