קדם. "הביאו אותי כדי להיות בשר תותחים" | צילום: אסף פרידמן

"הכל התחיל בזמן שירותי בצבא. לא הצלחתי להגשים את החלום שלי להיות לוחם קרבי רק בגלל סעיף ראייה", מספר איילון קדם (33) מהרצליה, מתאגרף שחזר ארצה לא מכבר אחרי 11 שנים שבהם בנה לעצמו קריירה כמתאגרף מקצועי בארצות הברית. "השתלבתי בתפקיד הדרכה, אבל חיפשתי לעצמי משהו שיש בו קצת יותר אקשן ומשמעות.

"מצאתי את האגרוף ונדלקתי על זה. מהר מאוד עברתי להתאמן באגרוף מקצועי עם המאמן סרגיי דאבקוב. התאמנו בכל מקום אפשרי — בפארקים, במגרשי חניה, ברחוב. אני חייב לו הכל, הוא הפך אותי למקצוען בתחום. אחד האנשים שהכי תמכו בי היה יהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר. הוא היה המנהל שלי, תמך בי בכל הקשור לאימונים, מציאת קרבות, מאמנים, ציוד ומציאת יריבים. בזכותם הגעתי לניו יורק".

אף שהתאמן פעמיים ביום והפך את הספורט למקצוע בחייו, קדם מספר על התחלה לא קלה בארצות הברית. "הייתי האנדרדוג, והביאו אותי לקרבות כדי להיות בשר תותחים. הקטור רוקה, מאמן בעל שם, היה המאמן שלי, ובזכותו הייתי בלתי מנוצח בשנים הראשונות שלי בניו יורק. ניצחתי עשרה קרבות ברצף בכל מיני מקומות בעולם, ובשנת 2009 הייתי מדורג במקום ה-270 בעולם במשקל נוצה".

כשניסה קדם לזכות בתואר אלוף אירופה בתחרות קטנה שהתקיימה בבלגיה, הוא הפסיד. "ידעתי שהיריב שלי הרבה יותר חזק ממני, אבל לא פחדתי ממנו. הקרב היה ממש צמוד והפסדתי בכמה נקודות בלבד. לקחתי קשה את ההפסד, משהו ברוח שלי נשבר. למרות זאת הסכמתי להשתתף בקרב נחשב ב-MGM בלאס וגאס. עליתי מול אלוף עולם לשעבר, ולמרות שהכינו אותי שהולך להיות קרב לא קל, זה היה יותר גרוע ממה שציפיתי. השופט עצר את הקרב כבר בסיבוב השני. ניסיתי לחזור לזירת האגרוף ולא הצלחתי. בגיל 28 החלטתי לפרוש".

קדם | צילום: אסף פרידמן

השלמת עם זה?

"זה לקח זמן, אבל הבנתי שאני כבר לא אהיה מייק טייסון הבא ופניתי לעסוק באימון".

למה החלטת לחזור לארץ?

"מהר מאוד הבנתי שאין לי סיבה מספיק טובה להיות רחוק מהאהובים שלי שנמצאים בארץ. היתה לי הרגשה שאני לא נמצא במקום שאני אמור להיות בו. לא קל פה, אבל קיבלתי את ההחלטה הכי טובה שיכולתי. אני מאמן בהתנדבות נערים בסיכון ונהנה מזה מאוד. בזמן האחרון נפתחה נבחרת אולימפית באגרוף בווינגייט (על ידי יהודה ויינשטיין), ואני צפוי להתמנות למאמן נבחרת נוער ומאמן הכושר של נבחרת הבוגרים".

יש לך טכניקת אימון שונה?

"אני לומד רפואת שיאצו ופיתחתי שיטת אימון שמחברת הכל יחד. אני מתמחה באימון משקם — טכניקת אימון ייחודית שמשתמשת באסטרטגיה מבוקרת לשיקום השרירים ורקמות החיבור, וכל אימון מסתיים בטיפול שיאצו. האג'נדה שלי באימון היא קידום אורח חיים בריא ומשוחרר מכאב, מתוך מודעות וחיבור לעצמנו ולגוף".

אתה מתגעגע לזירה?

"אין יום שלא. אני מפנטז על חזרה לזירה יום אחד, אבל מרגיש שהגיע הזמן שלי לאמן ולהעביר את הידע הלאה. לאנשים מבחוץ אגרוף נראה כמו ספורט אלים, אבל מי שבאמת יודע מה זה, מבין שמדובר בשחמט פיזי. המטרה היא לנצל את כוחו של היריב ולהשתמש בו נגדו. הקרב האמיתי הוא רק נגד עצמך, נגד החולשות והפחדים שלך, נגד האמונה שלך בעצמך. אלה היריבים האמיתיים שאתה צריך לנצח. ספורטאי צריך להקריב ולתת הכל למען משהו שרק הוא חולם ומאמין בו, וגם כשנראה שאין יותר תקווה, לחייך ולהאמין שתצליח למצוא פתרון, אם רק תמשיך להאמין".