שיבק. "כשסגרתי בהרצליה חברים אמרו לי שאני פסיכי או מזוכיסט" | צילום: טל שחר

כשהחרב כבר ממש מונחת על צווארה, הצליחה בני הרצליה לייצר ניצחון סוף סוף בקרב ראש בראש נגד יריבה מהתחתית והשיגה ניצחון חוץ על נס ציונה (82:86). אריק שיבק נקרא לדגל במקומו של מיקי גורקה כדי לחלץ את העגלה מהבוץ הטובעני שנקלעה אליו, ורשם את ניצחון הבכורה שלו על הקווים של הרצליה.
שועל הקרבות הוותיק (61) קיבל משימה לא פשוטה לאחר שהרצליה נקלעה לסיבוב ראשון קטסטרופלי. רגע לפני שהוא פוגש את האקסית, מכבי תל אביב (ש', 20:30, אולם היובל), שיבק מנסה להסביר למה החליט להירתם למשימה.

"יש לי חברים טובים מאוד שאמרו לי שאני פסיכי או מזוכיסט כשסגרתי בהרצליה", אומר שיבק השבוע. "אין ספק שמדובר באתגר גדול מאוד, אבל הרצליה זה לא מועדון רגיל מבחינתי. לא בטוח שהייתי עושה את זה בכל מצב ובכל מועדון". אחרי ההדחה מהגביע על ידי הפועל תל אביב והפסד הליגה לאשדוד, הבין שיבק שהוא חייב לנצח לפני שהמשימה תהפוך לבלתי אפשרית. גם המשחק בנס ציונה, שנראה בכיס של הרצליה, כמעט ברח בשניות הסיום.

"לפני המשחק היה לחץ עצום. ידענו מה המשמעות של המשחק הזה", הוא אומר. "אני שמח מאוד בשביל המערכת שהשגנו ניצחון חשוב, השחקנים היו מאושרים מאוד. זה ניצחון ראשון אחרי תקופה ארוכה מאוד. גם הדרך שבה הוא הושג היתה דרמטית, במיוחד בגלל מה שקרה בדקה האחרונה, כשאתה כבר רואה את האור ופתאום אתה רואה חושך בעיניים".

זה כמעט ברח לכם מהידיים.

"אנחנו שמחים שזה נגמר לטובתנו. במשחק הראינו אופי חזק גם כשהיינו במינוס תשע נקודות וגם ברגעים המכריעים. שון וסם עשו עבודה מצוינת על שני הסקוררים שלהם, והשחקנים המרכזיים שלנו חזרו להנהיג את הקבוצה. ככה זה צריך להיות".

המצב עדיין קשה מאוד. אתה לא חושש מירידה?

"אין חשש לרדת. יש לחץ כללי, וזה טבעי בקבוצת כדורסל. מי שלא מסוגל להתמודד עם לחץ שלא יאמן ולא ישחק כדורסל".

אל תגיד לי שאתה לא פוחד מזה שברזומה העשיר שלך תירשם ירידה עם הרצליה?

"אני פוחד רק מאלוהים. אני חילוני מאמין. אני מניח תפילין כל יום, קבל סקופ שאנשים אולי לא יודעים עליי".

לפחות על הנייר, בקיץ נבנתה כאן קבוצה חזקה. מה לא עבד לדעתך?

"אם אתה מצפה שאדבר על מה עשו ואיך בנו, אומר לך את מה שאמרתי לכולם: זו הכלה וזו הקבוצה, בטח עכשיו אחרי שברנדון הגיע והחליף את מייק שברח, ואין לנו אפשרות להחליף שחקנים. זאת הקבוצה, ועם זה אנחנו הולכים למלחמה. אין טעם להתעסק בלמה עשו ככה וככה, זה בזבוז אנרגיה".

תרצה או לא תרצה, יש לך הרבה עבודה.

"יש קבוצה שצריך לאזן, לקבוע בה היררכיות, מי צריך לעשות מה. נגד נס ציונה היו רגעים שזה קרה. כשהיינו צריכים סל מבפנים הלכנו לאדריאן, כשהיינו צריכים שלשה הלכנו לטוריאן, וכשהיינו צריכים האלי-הופ בסוף הלכנו לשון. אלה הדברים שכל אחד עושה היטב, ולשם אני מכוון. כל אחד צריך לדעת בדיוק מה הוא צריך לעשות. לא כולם יכולים לעשות הכל. המטרה הראשונה היא להתרחק כמה שיותר מהתחתית. הדבר השני הוא שברגע שהדברים ילכו כמו שאני רוצה נוכל להסתכל גבוה יותר. השחקנים עובדים חזק באימונים. אני יודע שהאימונים שלי לא קלים, אני לוחץ אותם ואני יודע שלפעמים הם קצת סובלים, אבל אנחנו הולכים בדרך שתיקח אותנו למקומות טובים".

יצאו לדרך חדשה? אריק שיבק וטוריאן גרין | צילום: טל שחר

אתה מסכים עם זה שלפחות על הנייר יש כאן סגל של קבוצת צמרת?

"תפסיקו לספר סיפורים על קבוצת צמרת. מספיק עם הקשקושים האלה. באיזה מקום הקבוצה סיימה בשנתיים האחרונות? מה זה צמרת? צמרת זה פיינל פור. זה כמו שהחלטתם לקרוא לאולם היובל 'המבצר'. איזה מבצר? בכל פעם שבאתי לשם ניצחתי. סיפרו לכם סיפורים, ואתם מספרים את זה לכולם. שלוש שנים גומרים במקום שישי, שביעי ושמיני. צמרת זה פיינל פור. כל הזמן דיברו על הצלחה. לאן הקבוצה הגיעה? להגיע לפלייאוף זה לא מספיק. לנצח את מכבי ואת ירושלים לא הופך אותך לקבוצת צמרת אם שבוע אחר כך אתה מפסיד לקריית גת".

בעונה שעברה ניצחה הרצליה את מכבי תל אביב ארבע פעמים. זה לא אומר שהיתה כאן קבוצה חזקה?

"ומי היתה מכבי בשנה שעברה? ובאיזה מקום הרצליה סיימה בסוף? ולמי הקבוצה הפסידה ברבע גמר בממוצע 25 הפרש? עוד מעט תגיד שאני הרסתי לכם הכל כשניצחנו את הרצליה עם מכבי. די, הרצליה לא צריכה לחשוב כקבוצת צמרת, כי היא לא כזאת".

לא מפחד מהציפיות

שיבק מגיע לקדנציה שנייה בהרצליה, שבה אימן לראשונה בתחילת המילניום, לאחר ארבע שנים מוצלחות אצל השכנה מרעננה. המאמן הוותיק, שאימן לא פחות מ-17 מועדונים בארץ ובאירופה, הצליח לקחת פרויקטים כושלים בראשון לציון ובאילת ולהביא אותם לפסגות חדשות בשנים האחרונות. האם זה יכול לקרות גם בהרצליה? בשלב זה אקוניס ושות' יסתפקו בהרבה פחות.

"אני לא מפחד מציפיות, אבל זאת תהיה טעות לקפוץ ארבעה שלבים יחד", אומר שיבק. "כל קיצורי הדרך שמאפיינים את מדינתנו לא עובדים אצלי. אני לא קופץ שלבים. קודם כל התייצבות. אם נהיה במצב שנגיע לעמדה של מקום שישי־שביעי, אני הראשון שיגיד שהמטרה תהיה פלייאוף".

בתקופה במכבי תל אביב | צילום: ראובן שוורץ

דווקא אחרי ההצלחות עם ראשון לציון ואילת הסתכמה העונה שעברה בפארסה לא קטנה מבחינתו של שיבק. הוא הגיע לביקור קצר על הקווים של מכבי תל אביב, הדיח את הרצליה ברבע הגמר ועף בחצי גמר הפיינל פור."לא רק שאני לא מצטער שהגעתי למכבי, אני מרוצה מזה", אומר שיבק.

ממה בדיוק אתה מרוצה? היית שם בקושי חודש וחצי, וגם לא שילמו לך.

"הכל סיפורים. זה לא עניינו של אף אחד מה קורה לי בארנק. שאף אחד לא ידאג לעניינים הכלכליים שלי. קיבלתי כסף מראשון לציון בזמן שעבדתי במכבי. הכל שולם לי והכל בסדר. אף אחד לא צריך לדאוג לעניינים הכספיים שלי עם מכבי".

הרומן הקצרצר עם מכבי פגע בך, ועובדה שפתחת את העונה בבית. איך קורה שמאמן עם רקורד כמו שלך לא מוצא קבוצה?

"תשאל את מי שלא פנה אליי או לא רצה לשלם לי מספיק. היו הצעות בארץ ועוד שלוש באירופה, אבל זה לא התאים לי. ב-30 שנות קריירה בשלוש מדינות שונות, לא לפתוח את העונה פעמיים או שלוש זה לא נורא".

בהרצליה חיזרו אחריך יותר מחודש. לא הסכמת להגיע בהתחלה. למה?

"כשפנו אליי בהתחלה אמרתי לאקוניס שזאת טעות לפטר את מיקי גורקה. אקוניס אמר לי, 'אני מציע לך את הקבוצה, ואתה אומר לי לא לפטר את המאמן?'. אמרתי לו, 'כן, זה מה שצריך לעשות'. אחר כך זה קרה".

מחר אתם מארחים את מכבי תל אביב. יש לכם מה למכור מולם השנה?

"הבדלי הרמות בינינו ברורים, אבל נעשה את ההכנות שלנו וננסה להמשיך את התהליך שהתחלנו לפני שבועיים".