את הבכורה המחודשת של דניאל מנשה בהרכבה של הפועל פ"ת אפשר לכנות "חלום שהפך למציאות". ערב לפני משחק החוץ מול מכבי חיפה, בו שיחק לראשונה אחרי 10 חודשי היעדרות בשל פציעה קשה, הוא אמר לאביו דודי: "אני אבקיע שער, בנגיחה, לשער שרחוק מהיציע, בסביבות הדקה ה-70". מנשה טעה. הוא לא חיכה יותר מ-20 דקות בטרם נגח לרשת את שער היתרון שהפך לשער הניצחון הסנסציוני של קבוצתו בחוץ על האלופה מחיפה. ניצחון בכורה העונה להפועל פ"ת.

חלומות מתגשמים. דניאל מנשה. צילום: אבי דולמן, החוג הכחול

"כשנגחתי הייתה ערבוביה ולא מיד הבנתי שהיה שער", תיאר, "כשראיתי את השופט מסמן למרכז המגרש, רצתי בשיגעון למשפחה שלי ביציע, עשיתי "לב" לחברה ואז למאמן אלון מאיה. באותן שניות הרגשתי שאני במקום אחר". הוריו שומרי השבת לא הגיעו ליציע בחיפה. "כשהם שמעו שהבקעתי, ההתרגשות שלהם הייתה אדירה ואימא פרצה בבכי", הוא מספר, "בלי ההורים, אחותי והחברה שלי, לא הייתי עובר את התקופה הקשה הזאת. הם היו שם בשבילי בכל שעה ועברו אותה איתי".

כדי להבין את גודל האירוע, צריך לחזור 10 חודשים לאחור. במחזור ה-16 של העונה, משחק מול מ.ס. ג'וליס שכבר הוכרע לטובת קבוצתו, הוא זינק לכדור גבוה לא פשוט ונחת לא טוב על הרגל. הוא ניסה לחזור לשחק, הרגל קרסה ואחרי מספר ימים הגיעה האבחנה – קרע במיניסקוס הפנימי וברצועה הצולבת הקדמית. "כשניתקתי את השיחה מהרופא ישבתי בהלם כמה דקות, היה לי קשה לעכל את זה", הוא מספר, "ברגע הראשון רואים רק שחור בעיניים. ההורים והמשפחה והחברה המדהימה שלי מאיה, הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר, אבל בהתחלה אתה מסרב להאמין. אני לא מצליח להרים את הרגל, איך אצליח לחזור ולרוץ"?

"לא יעזור לוותר", מנשה בפוזה אופיינית. צילום: אבי דולמן, החוג הכחול

מנשה עבר את הניתוח והחל שיקום ארוך. "לאט לאט אתה מבין שלא יעזור לך לוותר", הוא משחזר, "כדורגל זה החיים שלי והבנתי שאני חייב לחזור חזק יותר. היו רגעי יאוש, כמו הרגע שבוקי הפיזיותרפיסט אמר לי לרוץ ולא הצלחתי. דברים פשוטים לא הצלחתי לעשות. היו הרבה שיחות, הרבה רגעים של בכי, אבל מספרים לך על שחקנים שעברו את זה ואתה זוכר שלא יעזור להישבר".

באוקטובר הוא חזר להתאמן עם קבוצתו. "באימונים הראשונים פחדתי מאוד וברחתי מכל תיקול", הודה הבלם בן ה-19, "בוקי ורביד מהשיקום הסבירו לי שלא היו מחזירים אותי אם הרגל לא הייתה חזקה. לשניהם, ממכון "קינטיקס", יחד עם רונן הפיזיותרפיסט, יש להם חלק עצום בשיקום שלי. שמתי מזרן בבית ונפלתי על הברכיים כדי לראות אם כואב לי. כשעליתי במדרגות בבית ונפלתי שלא בכוונה, מיד הסתכלתי על הברך כדי לוודא שהיא בסדר. באימון הבא כבר עשיתי גליץ' לכדור אבוד באימון והבנתי שהכל בראש".

בשבת האחרונה, כאמור, עלה על הדשא לראשונה. "חזרתי טוב יותר משהייתי לפני הפציעה", הוא אומר, "עבדתי מאוד קשה, 2-3 אימונים ביום, כדי לקבל צ'אנס מחודש. לא הרגשתי פחד בשבת, אבל הרבה מאוד אחריות. הרגשתי שסומכים עליי. אני שמח שהצלחתי לעזור. השער הוא רק בונוס, אני יותר שמח ששמרנו על שער נקי".

האמנתם שדווקא בחיפה יגיע ניצחון הבכורה?

"בתחילת העונה, עולה חדשה מסמנת לה מקומות שבהם היא צריכה לקחת נקודות. בחיפה, המחשבה לרוב היא לא לחטוף תבוסה. אבל כשהסתכלתי לחברים שלי בעיניים לפני המשחק וראיתי את הטירוף והאמונה, ידעתי שזה אפשרי. לאורך כל דקות המשחק, אלון מאיה ושרון עוזרו היו בטירוף על הקווים ולא אפשרנו לנו לנוח ולו לשניה. מהרגע שעלינו ועד שהשופט שרק לסיום בדקה ה-100 לא הפסקנו לרוץ אין אף קבוצה טובה מאיתנו בליגה הזאת. אולי יש כשרוניות יותר, אבל לב ונשמה יש לנו יותר מכולן".

בעקבות הניצחון נחלצה הפועל מהמקום האחרון בליגה והחליפה מקומות עם הפועל אשקלון לה ארבע נקודות, אחת פחות מהפועל. בית"ר ירושלים מדורגת במקום ה-14 עם שבע. "אין לי ספק שנישאר בליגה, אם נמשיך באותה אמונה ועם התמיכה האדירה שאנחנו מקבלים מהקווים ומהיציעים", קבע מנשה, "עונה היא מרתון ולכן אם לא תהיה המשכיות למה שעשינו בשבת, לא עשינו כלום".

"לא אפשרו לנו לנוח", אלון מאיה. צילום: אבי דולמן החוג הכחול

בשבת (13:00) תשחק הקבוצה לראשונה במגרש בסירקין, שמחליף את מגרש האימונים במושבה, כשתארח את הפועל ב"ש. "לנו לא משנה המגרש, רק רוצים לבוא ולנצח", הבטיח מנשה.

מנשה, תושב הרצליה, החל לשחק במכבי הרצליה ובהמשך עבר במכבי ת"א ורמה"ש. אשתקד נחת בפ"ת. "אורן קריספין שמע ששוחררתי מרמה"ש, פנה אליי ושמחתי להגיע למועדון גדול כזה", הוא מתגאה. מודל לחיקוי? "קרלוס פויול. שחקן של עבודה קשה, מנהיג, שלא מעניין אותו כל הרעש סביב וחושב רק על טובת הקבוצה".

החלום הגדול? "לאט לאט. להישאר בליגה עם הנוער, לעלות לבוגרים של הפועל, ליגת העל ואז אירופה. אבא תלה לי שלט מעל המיטה – "אשחק באירופה, המעז מצליח", עם זה אני קם בכל בוקר כבר כמה שנים". אפשר להאמין לו – הוא כבר הוכיח שחלומות מתגשמים.