גורקה. "הציפיות היו גבוהות מאוד, ולכן גם האכזבה הגדולה" | צילום: ראובן שוורץ

יום שני בערב. בני הרצליה מסיימת את המשחק הביתי מול גלבוע/גליל כשהיא מושפלת ומובסת ב-25 הפרש, 99:74. כל מי שקורא את המפה, הבין שזה היה המשחק האחרון של מיקי גורקה על הקווים של הרצליה. בשלישי אחר הצהריים יצאה ההודעה הרשמית על סיום עבודתו של גורקה.

לא נעים

זה היה באוויר מאז פתיחת העונה, כאשר הרצליה שהגיעה עם רף ציפיות גבוה מאוד מצאה את עצמה משתרכת בתחתית עם סדרת הפסדים מביכה ושני ניצחונות בלבד בשמונה מחזורים.

גורקה קיבל העונה כמעט כל מה שרצה, ואף יותר מכך. שחקנים שהרשימו בשנה שעברה קיבלו חוזה לעונה נוספת, רכש איכותי הוחתם והכל היה מוכן להמשך גרף ההתקדמות שעשה גורקה עם הקבוצה בשנים האחרונות, בדרך לעונת שיא. אבל דווקא כאן הכל קרס.

"זה היה באוויר, הרגשתי את זה מגיע כך שזה לא ממש הפתיע אותי", אומר גורקה השבוע. "מה שכן הפתיע אותי מאוד היה המשחק שלנו נגד גליל כשהתפרקנו בצורה קיצונית. בסך הכל היה לנו שבוע אימונים טוב, והייתי בטוח שנגיע עם אנרגיות חדשות, אבל זה לא קרה והתבוסה כבר הוליכה למקום די ידוע מראש. בדרך כלל הצורה שבה אתה מתאמן משליכה על המשחק, ובמקרה הזה הכל היה הפוך, אבל אולי זה פשוט היה סימן שהגיע זמני".

המאמן המפוטר הוסיף: "זה מאכזב מאוד. עם שריקת הסיום הבנתי שככל הנראה זה נגמר. הייתה לי שיחה עם אלדד אקוניס וטל רקאנטי, והוחלט שדרכנו נפרדות. זה אף פעם לא נעים להיות מפוטר, במיוחד במקום שהפך להיות בית שני עבורי, ושרוב הזמן היינו בכיוון חיובי, אבל זה חלק המקצוע ולא נותר לי אלא לקבל גם את זה".

האמנת שאתה יכול להוציא את העגלה מהבוץ?

"אני מאמן ואדם מאוד אופטימי, ומאמין ביכולות שלי לשנות דברים, אבל אני בהחלט יכול להבין את הצד השני שהחליט לבצע שינוי, בטח אחרי איך שנראינו. בסך הכל עם טל ולני רקנאטי ועם אלדד אקוניס היו לי יחסים מצוינים, ואני מעריך אותם מאוד. אני מאוד אוהב את המועדון הזה, נקשרתי למקום, ואם זה מה שיעזור למועדון לצאת לדרך חדשה, זה בסדר. אני באמת חושב שהדברים יסתדרו להרצליה העונה".

מצד אחד, אפשר להבין שלאור הפתיחה הקשה התבקש שינוי, אבל מצד שני כבר הוצאת את המועדון הזה ממצבים קשים בעבר. לא הגיע לך קצת יותר קרדיט?

"לא אותי צריך לשאול את השאלה הזאת. אני יודע שהייתי שלוש וחצי שנים באותו מועדון, וזה לא דבר של מה בכך. אני לא חושב שהיד הייתה קלה על ההדק. אחד הדברים שהחלטתי עם עצמי ברגע שהפכתי למאמן כדורסל, זה לא לקחת דברים כמובן מאליו. התנהלתי כאילו כל יום יכול להיות האחרון שלי בעבודה. אם אתה רוצה לשרוד בתחום הזה לאורך זמן, צריך לפתח את הגישה הזאת".

הכי קל לדבר

גורקה בן ה-44 הגיע להרצליה בעונת 2014/15 על מנת לשמש כעוזרו של מולי קצורין, ובאמצע העונה החליפו בתפקיד. מאז הצעיד את הקבוצה לעונות טובות, וסיים את דרכו עם מאזן של 43 ניצחונות ו-46 הפסדים.

"אני מאוכזב ברמה האישית, כי אני בטוח שיכולנו להשיג הרבה יותר", אומר גורקה. "לא אגיד מילה רעה על השחקנים. מה שאני חושב על עליהם זה ביני לבינם. בסופו של דבר המאמן צריך לקחת אחריות ולא להטיל את האשמה על השחקנים".

בקיץ נבנתה קבוצה חזקה, אולי אפילו קבוצת חלומות במונחים של בני הרצליה.
"הציפיות היו גבוהות מאוד, ולכן גם האכזבה גדולה וזה הוביל לכך שהפרידה הגיעה עכשיו. יש כמובן סיבות מקצועיות, ישבתי עם אלדד ופרשתי בפניו את הדברים. אלה עניינים של חיבור, מקומות שבהם לא היינו מאוזנים מספיק, אבל אלה דברים שאפשר לסדר. ברגע שכל הסגל יחזור ועם טיפה זמן, הקבוצה תהיה בסדר. יש עדיין 25 משחקים בליגה שזה המון. אני באמת מאמין שהקבוצה עוד תעשה דברים יפים העונה".

במועדון דיברו על אפשרות של זכייה באליפות העונה. היום זה נשמע מופרך לחלוטין.

"דיבורים לא עולים כסף. הדבר הכי קל זה לדבר. אני אומר תעשה ולאחר מכן תדבר. להבא, אולי אנשים צריכים לחשוב לפני. כדי לקחת תארים צריך לעשות, והרבה".


אין מילה רעה

מי שיחליף את גורקה וישמש כמאמן זמני הוא עוזרו, אלון שטיין. בקבוצה פנו למאמן הנבחרת עודד קטש, שסירב בנימוס. כרגע המועמדים הם מאיר טפירו, מולי קצורין ואריק שיבק.

גורם בכיר במועדון אמר השבוע: "מאוד אוהבים את מיקי בהרצליה, זוכרים לו היטב את כל מה שעשה כאן, אבל העונה הזאת פשוט מתחילה ללכת לאיבוד והסבלנות פקעה, מאחר שבאמת נראה שנגמרו לו הרעיונות איך להוציא את הקבוצה מהמצב שלה. מיקי קיבל הקיץ את כל מה שהוא רצה. זאת אחת הקבוצות הטובות והמושקעות שנבנו כאן. עם כל זה הקבוצה לא רק שלא מצליחה להתרומם, אלא מתפרקת בצורה סדרתית. לא היה מנוס מפרידה".

אולי האופי השקט והנוח שלך לא מתאים לקבוצה שצריכה ניעור?

"כשהיה צריך, הוצאתי את זה בדרך שלי. אני מאמין שאדם צריך להיות שלם עם עצמו ודרכו, ואם אני עושה משהו, זה יהיה רק בדרך שלי, לטוב ולרע. אני לא יכול להיות מי שאני לא. כשמנסים להיות אחרת, זה יוצא מזויף ולא אמיתי. אני מאמין בדרך של הסבר ולימוד, בדרך כלל זה מצליח, השנה זה הלך פחות טוב".

מה אתה צופה להרצליה בהמשך השנה?

"אני חושב שהם יהיו בסדר גמור. יש סגל טוב, רק צריך לעשות שינויים קטנים והתאמות, להחזיר את הביטחון ודברים טובים יקרו שם. אני רוצה לאחל להם שיצליחו. זה מקום שחשוב לי שיהיה בו טוב, גם אם אני לא שם. הגעתי כעוזר מאמן, קיבלתי את הבמה. הקבוצה ואני צמחנו יחד, ועשינו כאן דברים יפים. אין לי מילה רעה על אף אחד בהרצליה, ההיפך, יש לי רק דברים טובים לומר על כולם".

מה הלאה? תנוח או שבקרוב נראה אותך חזרה על הקווים בקבוצה אחרת?

"קודם כל ננוח כמה ימים. אני רוצה לאמן, אבל אני יודע שכדי שזה יקרה העונה, זה אומר שמאמן אחר יפוטר. אז אני מאחל לעצמי לא לאמן השנה כדי שלא יפטרו מאמן אחר. שאף אחד לא יעבור את זה".