אצטדיון הרצליה | צילום: יוגב עמרני

יש משהו כמעט פואטי בדרך בה מבקר המדינה מתאר בדו"ח שפורסם השבוע, את המחדל בבנייתו הבלתי נגמרת של אצטדיון הרצליה על ידי העירייה. הדבר הראשון שעולה לראש זה מעין משחק ילדים בו נדרשים להוסיף לבנה על לבנה עד שיציבות המבנה מתערערת.

כך מתחילה סאגה בה המבקר מתאר צעד אחר צעד כיצד "השתדרג" לו האצטדיון שנבנה בין השנים 1985-1984 לפי תוכנית שאושרה ב-1983 ובה הותרה בנייתו של היציע המערבי והבניינים מתחתיו בלבד. עד כאן הכל טוב. אלא שכבר עם חנוכתו של האיצטדיון ב-1986 ובשנים שלאחר מכן החלו "לדבוק" באצטדיון שורה של מבנים נוספים. כאן לפי המבקר מתחילה הבעיה. כל שינוי בבינוי מותנה באישור הוועדה המקומית ובהסכמת הוועדה המחוזית, ועל פי המבקר אישורים כאלה כלל לא הוגשו.

בשלב הראשון הוקם היציע המערבי עם היציע המזרחי (כאמור, המזרחי כלל לא נכלל בתוכנית המקורית). לאחר מכן בשנת 1990 ראו לנכון בעירייה להגביה את היציע המערבי, הוסיפו לו גג ואף נוספו לאצטדיון שני יציעים, דרומי וצפוני. הכל ללא היתר. בשנים 1995-1994 החליטו בעירייה להוסיף לאצטדיון מגדל ובו יציע כבוד, תאי שידור ומשרדים שנבנו על היציע המערבי. גם הם כמובן לא קיבלו היתר. ואם כל זה לא מספיק לכם, אז ב-2016 הורחבו השטחים התפעוליים באיצטדיון.

למעשה, סך הבנייה הלא חוקית על ידי הרשות שאמורה למנוע ממכם לסגור מרפסת ללא היתר, מסתכמת ב-3,600 מ"ר. רק כדי לסבר את האוזן: היציע המערבי רחב פי 2 מגודלו כפי שמופיע בתסריט היתר הבנייה. 3,400 מתוך 7,820 ממושבי האיצטדיון נבנו ללא היתר.

אצטדיון הרצליה. מה יהיה על ההיתרים? | צילום ארכיון: יוגב עמרני

צוות הביקורת שהגיע לאצטדיון בפברואר 2017 מצא אף מבנים ניידים וקבועים שהוקמו תחת היציעים שלא כחוק. בתגובה לדו"ח הודיעה העירייה והוועדה המקומית הרצליה כי "לאור העובדה שנמצא היתר בנייה חלקי למתחם האצטדיון נעשים מאמצים לאתר את שאר ההיתרים, ואם אלו לא יימצאו תפעל העירייה להסדרת הנושא. עוד מסרו בתשובתן כי אם לא יוסדר עניין ההיתרים והאישורים, לרבות אישורי בטיחות מהגורמים הנדרשים, ייסגר האצטדיון לשימוש".

המבקר מוסיף כי עד אוגוסט 2017 לא העבירה העירייה למשרד מבקר המדינה את ההיתרים הנוספים. הוא מציין כי הוועדה המקומית לא ביקשה את אישורה של זו המחוזית לסטיות הבנייה מהתוכנית המקורית הקיימות באיצטדיון. מאחר שלא התקבלו היתרים, טוען המבקר, גם לא הייתה באפשרותה של הוועדה המקומית יכולת לדאוג לבטיחותם ויציבותם של המבנים "החדשים". עד סיום מועד הביקורת הוועדה המקומית לא טיפלה בבניה החוקית.

אולי החלק הקשה ביותר בדו"ח בנוגע לבנייה הלא חוקית באצטדיון היא העובדה שהמבקר מעיר בחומרה רבה על כך שבמשך יותר מ-25 שנה לא טיפלה העירייה בבנייה הלא חוקית באצטדיון ואיפשרה כשלים בטיחותיים המסכנים את הקהל. הוא מסיים בקריאה על פיה "על הוועדה המקומית הרצליה לפעול בהקדם מול העירייה להסדרת הבנייה באצטדיון".

לחלק א' בסדרת "דו"ח המבקר חושף: עבירות בחוף הים, מבנים לא חוקיים במוסדות חינוך וחניון ללא היתר.