אמרי פסקנסקי עם הנערים של המעפיל/מעיין | צילום: דיוויד סילברמן, איגוד הכדורעף

בעוד שעדי גורן, אחד מהמאמנים הבולטים של בני הרצליה בשנים האחרונות, קיבל את הצ'אנס כמאמן הבוגרים של מוסינזון הוד השרון, אמרי פסקנסקי (27) שגדל אצל המוסינזונים עשה את הדרך ההפוכה ויתחיל השנה את הקדנציה שלו כמאמן קבוצת הבוגרים ההרצליינית מהליגה הלאומית.

פסקנסקי שעל אף גילו הצעיר, הספיק לאמן ב-6 השנים האחרונות ואף לקח את אליפות הנערים העונה עם הפועל המעפיל/מעיין, כבר מסתכל קדימה לקראת הליגה הלאומית שתחל בנובמבר.

אמרי, מה בדיוק אנחנו נראה מבני הרצליה בעונה הקרובה?

"אנחנו הולכים לראות קבוצה חדשה, כמה שחקנים עזבו, ואנחנו הולכים לבנות סגל חדש וצעיר שהתמודד יפה בליגה. חבר'ה שיבואו לעבוד קשה, להצליח בליגה ובעיקר הנאה. אני רוצה לראות שהחבר'ה באים ליהנות על המגרש, זה מה שהכי חשוב לי".

יש איזושהי שאיפה להאבק על מקום בליגה העליונה?

"אני לא יודע כל כך. מבחינה תקציבית אני לא חושב. כדי לשחק בליגת העל, אתה חייב תקציב גבוה".

זוהי ליגה שהיא למעשה ללא זרים. מי משתתף בה?

"יש חבר'ה צעירים, אחרי צבא. יש גם חבר'ה מבוגרים ששיחקו בעבר בליגת העל, והחליטו שמבחינה כזו או אחרת הם מורידים בשעות האימונים שלהם ובאים לשחק בליגה הלאומית".

תראה, אומרים שהכדורעף באופן כללי נמצא במשבר בשנים האחרונות. יש לך דעה בנושא?

"אני חושב שיש בעיה מאוד מאוד קשה. האחד זה עניין התקציבים של הקבוצות בליגת העל. יש בין 4-3 קבוצות שמצליחות להעמיד תקציב ראוי, כל שאר הקבוצות לא מצליחות לעשות את זה. בגלל זה יש לעיתים קבוצות שמגיעות למקום ה-1 בליגה הלאומית אך מעדיפות שלא לעלות לליגת העל. בגלל העניין של התקציב, כי הן לא מצליחות להעמיד תקציב ראוי. והדבר השני זה החשיפה בארץ, יש בעיה מאוד מאוד קשה עם חשיפה לכדורעף. המון לא מכירים את הענף הזה וזה משהו שהוא פוגע. לעומת כדורסל וכדורגל להם יש חשיפה גבוהה מאוד".

בקרב כדורעפנים רבים יש תחושה שהאקדמיה לכדורעף לא קידמה את הענף, בטח מבחינת כמויות.

"נכון. זה עוד בעיה שיש לנו. מאמנים גידלו שחקנים בכל האגודות בארץ והאקדמיה משכה אליה את השחקנים הטובים. זה יצר מצב שאגודות הכדורעף לא נהנו מפירות ההשקעה שלהן. זה דבר שפגע בכדורעף הישראלי מאוד. ולא מדובר במצב שנוצרו הרבה הישגים או שקודמו מספיק שחקנים".

בעיה נוספת היא שבכדורעף שחקנים לא משתכרים בכבוד. אני מכיר המון שחקנים בליגת העל שהחליטו לוותר על הליגה בגלל השכר הנמוך. זה חייב להשתנות".