טל פליקר | צילום: אורן אהרוני

את ההישג הבא לא הצליחו להשיג לא אריק זאבי, לא אורן סמדג'ה, לא אורי ששון, ולא ישראלים טובים ורבים אחרים, מדליסטים אולימפיים ואלופי עולם. טל פליקר (25) הוא הג'ודוקא הראשון מבין הגברים הישראלים שמצליח להעפיל לראש הדירוג העולמי אי פעם. נקודה.

הדירוג, שפורסם שלשום (ש'), שיקף עונה מדהימה של פליקר במהלכה ניצח, בין השאר, את תחרויות הגראנד פרי בקנקון (מקסיקו) ובבאקו (אזרבייג'ן). אך הישג זה רק מתעצם לנוכח הידיעה שפליקר, המתאמן בכפר סבא, אינו זוכה לתמיכה של ספונסר, כשגם עיריית הרצליה אינו תומכת בו מאחר שאינו מתחרה במסגרת מועדון הג'ודו העירוני. כך נוצר מעין סיפור קפקאי שדווקא הרצליה, עיר המסבסדת הישגים ספורטיביים שונים ומגוונים, התעלמה עד עכשיו מאחד מספורטאיה המצטיינים ביותר, ואחת מהתקוות הבולטות שלה למדליה באולימפיאדת טוקיו 2020.

פליקר אמר אתמול (א') ל"מיינט הרצליה": "קודם כל, אני מאוד שמח. זו תחושה של סיפוק אבל זה לא מפיל אותי. יש עוד יעדים ודברים להגיע אליהם. המטרה העליונה היא אליפות העולם בסוף החודש". לגבי חוסר התמיכה של עיריית הרצליה אמר פליקר: "יש לי פגישה עם סגנית ראש העיר בעוד שבועיים, אבל עד עכשיו לא הייתה שום תמיכה מצד העירייה".

שוקי קואז, מאמנו של פליקר, נשמע יותר נחרץ: "הוא מדורג מספר אחת בעולם ואין לו אף ספונסר. לכל חברי הנבחרת שמדורגים מתחתיו יש ספונסרים ולא רק אחד. 2-3 ספונסרים. לו אין ספונסר מאחר שהוא חניך שלי. אם זה היה חניך שלהם, הם היו מסדרים לו מהר. מדורג מספר אחד בעולם ואין לו ספונסר. העירייה בהרצליה חייבת לעזור לו והיא לא עוזרת לו. כולם סידרו את הספונסרים דרך העיריות. העירייה פה לא עוזרת כי בפועל הוא לא שייך לאגודה מהרצליה. הוא לא אשם שאין לו שם עם מי להתאמן.

"העירייה לא תורמת כלום. אנחנו צריכים לקבוע פגישה עם ראש העיר בשביל לדבר איתם. רק פעם אחת נתנו לו מלגה חד פעמית של 500 שקלים. מה זה 500 שקלים היום?".

נבחרת הגברים במחווה לפליקר | צילום: עמוד הפייסבוק של נבחרת הגברים

אורן סמדג'ה, מאמנו של פליקר במסגרת נבחרות ישראל ומדליסט הארד באולימפיאדת ברצלונה 92', אמר על הישגו של פליקר: "קודם כל, טל הוא הגבר הישראלי הראשון שמדורג ראשון בעולם. לא אני, לא אריק זאבי, לא שגיא מוקי, לא אורי ששון, לא גולן פולק – פליקר הוא הראשון. אני הייתי שני, מוקי היה שני, אורי היה שלישי, ככה שזה הישג עצום בפני עצמו. זה לא ניצחון נקודתי, מדובר בצבירת נקודות שהוא השיג במהלך שנת 2017, שמיקמו אותו בדירוג הגבוה הזה. זה לא נותן לו ערובה למדליה באליפות העולם, זה בסך הכל מאפשר לו הגרלה יחסית יותר קלה. זהו. אבל אני רואה בזה איזשהו הישג משמעותי. עוד הישג שרציתי להגיע אליו כמאמן ושטל הגיע אליו כספורטאי".

לגבי העובדה שפליקר עדיין נטול ספונסרים אמר סמדג'ה: "מדובר בספורטאי על מהשורה הראשונה בעולם. ספורטאי שמן הראוי שיקח אותו ספונסר וייקל עליו בתקופה המאוד עמוסה הזאת. טל נמצא בסגל הארד שמקנה לו מלגה חודשית, אבל צריך להבין שבחור בן 25 שהולך בניסיונות שלו להגיע לאולימפיאדה ולזכות במדליה אולימפית, מן הראוי שיהיה לו ספונסר, ושתהיה עירייה שתומכת בו ומאמצת אותה אליו. אם הוא תושב הרצליה זה כבוד גדול, וזה לא משנה איפה הוא מתאמן. הוא גדל בעיר ומן הראוי שיאמצו אותו. לא ממקום של מסכנות, אלא ממקום של גאווה ומצוינות שהבחור הזה משדר".

אורן סמדג'ה | צילום: אורן אהרוני

מעיריית הרצליה נמסר: "הגו'דוקאי פנה לסגנית ראש העיר, עופרה בל, מחזיקת תיק הספורט, ונקבעה לו איתה פגישה ב-21 לחודש."