מיטניק בפעולה עם אלון שטיין ומיקי גורקה | צילום: אלעד גרשגורן

אם מישהו אי פעם יעבד לסרט את הסיפור הדי משוגע של איי.ג'יי מיטניק, עוזר המאמן של בני הרצליה שהספיק לעבוד עד גיל 28 עם כל כך הרבה שמות מפתח בכדורסל הישראלי - מצביקה שרף דרך מולי קצורין ועד לאפי בירנבוים - הוא יאלץ לחזור לערב אחד בסופר-פארם בהרצליה שבו פגש מיטניק החולה, לגמרי במקרה, את אשתו של דן גרונפלד.

מיטניק היהודי יליד ניו ג'רזי עמד אז לסיים תואר במנהל עסקים במרכז הבינתחומי. כל ניסיונותיו להתברג לעולם הכדורסל הישראלי עלו בתוהו, והוא החל כבר לחפש עבודה בארה"ב. אלא שבזמן שהאדם מתכנן, אלוהים בעיקר צוחק. הפגישה המקרית הולידה מפגשים נוספים עם גרונפלד, והשחקן זיהה את הפוטנציאל הרב שיש בידע של מיטניק הצעיר שכתב בלוג כדורסל בשם Mindless Dribble.

גרונפלד הכיר למיטניק את איזי צ'ינייאו, כיום מנכ"ל בני הרצליה (אז בני השרון) – ומיטניק מצא את עצמו אחראי לעמוד האינטרנט של הקבוצה באנגלית. 

"האמת שברגע ששמתי רגל אחת בפנים, הכל התחיל להתחבר", הוא נזכר, "עם השחקנים בקבוצה, ועם צוות המאמנים. שיחקנו אז בפלייאוף מול מכבי ראשון לציון, ונוצר קשר ביני לבין אפי בירנבוים שהיה המאמן שלהם באותה תקופה. בקיץ אחר כך פגשתי את מתן חרוש והיה לנו חיבור מיוחד מאוד מהר, והוא החליט לתת לי הזדמנות להצטרף לצוות שלהם בתור סקאוט".

בגיל 22 בלבד הוא נחת כעוזר מאמן בליגת העל, תהליך שלוקח לרוב מקביליו הישראליים שנים על גבי שנים. בראשון לציון הספיק מיטניק לעבוד תחת שמות מוכרים כבירנבוים, רוני בוסני, צביקה שרף והוד בן הרצל שאותו הוא משבח: "מאמן שלא מקבל מספיק קרדיט, פיתח המון שחקנים".

אלא שבשנה האחרונה שלו שם נקלע המועדון לסכנת ירידה, הצוות התחלף, ומיטניק מצא עצמו שוב בבני הרצליה ומאז הוא פה כבר שלוש שנים, והיד עוד נטויה. "זה מועדון שהאנשים בו הם כמו משפחה, אקוניס, זאבי ברעם, שרה המזכירה, איזי צ'יניאו, כיף לעבוד כאן", הוא אומר.

איך הייתה העונה האחרונה בבני הרצליה?

"זו הייתה עונה מאוד מיוחדת בשבילי. קודם כל, לפני התוצאות היה חיבור של השחקנים ושל המועדון עם הקהל. אני חושב שמהבחינה הזו זו גם אחת העונות המיוחדות בתולדות הקבוצה. לשחקנים שלנו הייתה איזושהי מנטליות שכולם היו מוכנים להקריב סטטיטיקה, דקות משחק, אגו, לשים את הכל בצד לטובת הקבוצה. בצד של התוצאות היינו רוצים שזה ייגמר יותר טוב, אם היינו מנצחים משחק אחד או שניים מול כמה מקבוצות התחתית היינו מקבלים יתרון ביתיות, זה היה תואם את הנצחונות הגדולים שלנו ושם אותנו במקום אחר. אבל עם כל הפציעות, והעובדה ששיחקנו בשני מפעלים (גם באירופה) עם כל זה אני חושב שהתוצאות שלנו היו מרשימות".

אתה כבר 6 שנים עוזר מאמן, מתי אתה מתכנן לעשות את המהלך ולהפוך למאמן?

"אני חושב שכל עוזר מאמן בעולם חושב להיות מאמן בעתיד. אני רואה את עצמי מתישהו מגיע לשם. אבל גם אני חלק בצד של הסקאוטינג, כך שאני יכול לראות את עצמי משתלב גם כמאמן וגם בצד המקצועי".

לאן אתה שואף להגיע מבחינת ליגות?

"אני חושב שכל יליד ארה"ב מכוון ל-NBA, למזלי הליגה פה מאוד מכובדת. הייתי בליגת הקיץ בחמש השנים האחרונות. כתבתי במשך 4 שנים ב-Sheridan Hoops על NBA, כתבתי דו"חות על שחקנים לדראפט, וגם בשרידן וגם בבני הרצליה זה יוצר המון קשרים ב-NBA, ואני מתכוון להגיע לשם איכשהו. אני אשמח לעבוד גם באירופה אבל גם אם אעבוד בארץ עד סוף החיים, זה בסדר גמור, אני מאוד אוהב את הארץ".

יש לך מודל לחיקוי באימון?

"יש לי המון. האמת שאת מיקי גורקה אני רואה לא רק כמאמן מיוחד אלא גם כאדם מיוחד. הבן אדם הוא קודם כל אבא ובן זוג חבל על הזמן. עם כל הלחץ שיש לו בכדורסל, עם המשחקים ועם הנסיעות והעומס, הוא נותן הכל למשפחה ולילדים. בעיניי זו דוגמא לאיך שאני רוצה לראות את עצמי בחיים. למרות שאני נותן הכל לכדורסל, קודם כל אני שם בשביל המשפחה שלי.

"גם מתן חרוש הוא מנטור מאוד חזק שלי, אני מאוד מעריך אותו ומחזיק ממנו, הוא יהיה לדעתי אחד מהמאמנים הבכירים בארץ בעתיד. גם צביקה שרף ואפי בירנבוים ומולי קצורין - אגדות שהספקתי לעבוד איתם. אין דברים כאלה. קשה לי, הרשימה ארוכה מאוד. תראה, יש לי המון מזל שעבדתי עם כל כך הרבה אנשים מוצלחים, כל אחד יותר מיוחד מהשני".

מה היה הרגע הכי מאושר שלך?

"כשהגענו לפיינל פור בעונה הראשונה שלי בראשון לציון. בסדרה לפני כן מול אשקלון, הייתה פציעה של ג'ו קרופרוד שקרע את הרצועה הצולבת, ודרווין קיצ'ן פתאום העלה את הרמה שלו. במשחק החמישי הוא, עמית בן דוד ואור סולומון נתנו הופעה בבית וחגגנו עם הקהל, זה עד עכשיו רגע השיא שלי בישראל".

איזה שחקן ישראלי מרשים אותך?

"בשנתיים האחרונות הספקתי לאמן את כרם משעור. אדם עם מוסר עבודה שאין כאלה דברים. זה יותר בכיוון שצריך להגיד לו 'די כבר, עבדת מספיק'. הוא באמת חזק מנטלית. כולם ראו שהוא מהישראלים הטובים בליגה, והוא בכיוון של להיות שחקן נבחרת חשוב מאוד. זה מאוד מרשים בהתחשב בזה שראית את המצב שלו במכללות לפני חמש שנים. אם מישהו היה אומר לך אז שהוא יהיה השחקן המצטיין של הליגה העונה היית צוחק. אבל הוא באמת נתן את כל מה שאפשר לתת כדי להגיע לשם. כל הכבוד שלו והוא עדיין בעלייה".