פקטור גם בליגת העל. יריב עמירם (צילום: אריאל ימיני)

זהו התסריט החלומי של כל שחקן ספסל. תאמינו לי, אני יודע. המאמן סוקר את כל האופציות שנשארו לו ומסיבה כזו או אחרת העיניים שלו מתפקסות עלייך. במובנים מסויימים זהו גם המבחן האולטימטיבי של קבוצה להוכיח את כוחה האמיתי, כשהחוליות האחוריות מחזיקות את כל הסיפור. ובני הרצליה עברה אותו, בגדול.

עד לפני שבועיים, הפורוורד של בני הרצליה יריב עמירם (23, 2.03 מ'), שיחק 15 דקות במצטבר... בכל העונה. אלא שאז שרשרת פציעות ומחלות שתקפו את שחקני הקבוצה, הקפיצו אותו ממעמד של השחקן ה-9/10 ברוטציה של המאמן מיקי גורקה, לשחקן משמעותי בסגל. התוצאה: בשני המחזורים האחרונים של העונה שיחק עמירם 85 דקות! (11.5 נקודות ו-7.5 ריבואנדים באותם שני משחקים).

לקח את הצ'אנס בשתי ידיים. יריב עמירם (צילום: אריאל ימיני)

יש לומר, עמירם שהשתחרר מהצבא לפני שנה ושירת כספורטאי פעיל, מעולם לא היה אחד מהנסיכים של הכדורסל הישראלי. שחקן ספסל בנבחרת הנוער שנכלל בסגל הרחב של נבחרת העתודה ונופה לבסוף. ילד מוכשר שלוהק כסנטר מגיל נערים, למרות שהמימדים שלו צועקים פורוורד. ובכל זאת, הוא עדיין כאן, על הרגליים, נאבק. ועכשיו יש לו גם 85 דקות שמעידות על כך שהוא יכול להוות פקטור רציני גם בליגה של הגדולים.

אני פוגש אותו בצומת דרכים. כשהעבר לא מעניין, והעתיד כולו שלו, רק צריך לעבוד, לעבוד קשה, ללטש, להשתפר, להתפתח, לקחת. לשכוח מסטריאוטיפים לא רלוונטיים, לבנות את עצמו מחדש ולאתגר את הסיכויים. וגם הוא יודע את זה, רואים את זה בעיניים שלו.

היי יריב, אתה נכנסת לסיטואציה מוזרה. עד לפני חודש כמעט לא היית ברוטציה, ואז עקב מכת פציעות, הפכת להיות חלק אינטגרלי בקבוצה. איך עושים את השינוי הזה?

"דבר ראשון, אני לא מאחל לאף אחד להיפצע אף פעם. זה כואב לי לראות, אלו חברים שלי לקבוצה, ואני מאחל להם שיהיו בריאים כמה שיותר מהר. אנחנו צריכים אותם. אבל בשביל זה אתה מתאמן ומתכונן כל העונה, גם כשהייתי שחקן שביעי, כמו שהגדרת את זה. אתה חייב להמשיך להתכונן ולעבוד, גם מחוץ לקבוצה, וכשמגיע הרגע אתה צריך לקחת אותו בשתי ידיים. אני יודע שעשיתי את זה. אבל זו רק ההתחלה."

איך ההרגשה העונה בבני הרצליה?

"הרגשה מעולה. אני באמת מרגיש במשפחה. אם זה השחקנים, אם זה המאמנים, מיקי (גורקה, א.י.) והעוזרים, אלון שטיין ואיי ג'יי מיטניק, או ההנהלה - כולם חבר'ה נהדרים, כולם נתנו לי הרגשה טובה, תומכים בי. זו אחת הסיבות שהיה לי כל כך קל להשתלב ברגע שהייתי צריך לשחק. הרגשתי בלי לחץ כי ידעתי שיש מאחורי את כל הצוות."

איפה שיחקת עד עכשיו?

"עד עכשיו שיחקתי 4 שנים בלאומית, שלוש בהפועל כפר סבא, ושנה אחת באליצור יבנה. עכשיו אני בהרצליה."

עד כמה קשה לעשות את השינוי בין הליגות הנמוכות יותר לליגת העל?

"אתה צריך להסתגל בכל מיני פרמטרים. בליגת העל יש חבר'ה יותר פיזיים ואתלטיים בכל העמדות. מרווחים שונים. אותו משחק כדורסל, כן? אבל אתה צריך להסתגל ולדעת איפה לעמוד. דברים קטנים שעושים הבדל גדול."

יש לך איזה מודל לחיקוי בישראל או בחו"ל?

"אין מישהו ספציפי. אבל אני כן הייתי אומר שאני לוקח משחקנים שונים דברים שונים. אני אוהב את הסיפור של גל מקל, למשל, של מישהו שעובד קשה ובא מלמטה וקיבל את הצ'אנס ולקח אותו. יש אנשים שאומרים שאני דומה לליאור אליהו בזריקות שלי ובדרך המשחק..."

גם אתה ממשליכי הגויאבות?

"כן. אני בדרך לשם. אני אוהב לקחת מכל אחד את הדבר הטוב שלו ולאמץ את זה."

מה החלום שלך מבחינת שאיפות? ובבקשה תהיה הכי מטורף שאתה יכול להיות.

"הכי מטורף? אנ.בי.איי."

לברון או סטף השנה?

"זו דילמה. אבל כשאתה רואה את לברון שהוא בגיל מבוגר ואיך שהוא עובד ואת מה שהוא עושה זה פשוט מדהים. אני לא אהבתי אותו כשהייתי צעיר אבל כשאתה רואה את מה שהוא עושה, אי אפשר שלא להעריך את איך שהוא מתנהל, ואיך שהוא לוקח קבוצות וסוחף אותן לאליפויות. זה ממש יפה לראות את זה."

200 אוהדי בני הרצליה ילוו את יריב והקבוצה לאולם מנורה מבטחים. הקבוצה מפעילה אוטובוס אוהדים מיוחד לרגל המשחק.