סוף הסיבוב השני. מבט מהיר על הטבלה לא מבשר טובות. בני הרצליה עדיין מחזיקה על כתפיה את הליגה כולה, כאשר רק עירוני נהריה נותנת לה פייט ראוי ברמת החולשה של הקבוצה. 18 הפסדים אחרי שני סיבובים, 12 מהם ברצף שעדיין נמשך, ואיש אינו יודע איפה ומתי הוא צפוי להסתיים.

אריק שיבק. צילום: ראובן שוורץ
אם בהרצליה ניסו להיאחז בשביב של תקווה במשחקים האחרונים, בעקבות השיפור ביכולת, למרות ההפסדים שהמשיכו להיערם, הגיע ל"יובל" המשחק הביתי האחרון מול נס ציונה, שנתנה בראש להרצליינים, והבהירה לכל מי שחשב אחרת שהמצב אנוש.
אחרי ההפסדים הצמודים מול חולון, גליל וראשון לציון, היו בטוחים בהרצליה שבבית מול נס ציונה אפשר יהיה לשבור את הרצף, אלא מי שהגיע לאולם היובל צפה באחת מתצוגות הנפל הגדולות ביותר העונה, ובכלל בשנים האחרונות.

ועכשיו גם גדולי האופטימיסטים בהרצליה כבר מתחילים להבין שהעונה הזאת, אם לא יקרה משהו יוצא דופן, עלולה להסתיים בירידה כואבת לליגה השנייה.

קיבלנו בראש

הלחץ במועדון גדול, לאחר שגם חילופי המאמנים אינם מוכיחים את עצמם. בעבור אריק שיבק היה זה המשחק השישי על הקווים, וכולם הסתיימו בהפסד. הלחץ נותן את אותותיו על המאמן הוותיק, ובמשחק מול נס ציונה הוא פשוט נראה מיואש מחניכיו, שסיימו משחק עלוב עם 62 נקודות בלבד, ועם מדד כללי הכי נמוך העונה.

"המצב קשה מאוד, אבל אנחנו לא מרימים ידיים כל עוד יש סיכוי", אמרו השבוע במועדון. "דווקא בבית מול נס ציונה, אחרי שהשתפרנו במשחקים האחרונים, ציפינו שאולי נשיג כבר ניצחון שישחרר את הלחץ, אבל קיבלנו בראש. נכון שפישר לא שיחק וגייב לוין כבר נסע לארצות הברית, אבל היינו חייבים להיראות אחרת. אנחנו צריכים להתחיל לעזור לעצמנו, כי אם זה לא יקרה גם אלוהים לא יעזור לנו. השחקנים צריכים להבין שהקריירות שלהם מונחות כאן על השולחן, ואם הם יירדו ליגה זה יהיה כתם מבחינתם ויפגע בהם. נקווה שבסיבוב השלישי הם יתעשתו. מזל שנהריה עוד נשארה אתנו למטה, כי כל שאר הקבוצות כבר בורחות לנו. זה עומד להיות או אנחנו או הם. חייבים לחבר את העסק לפני שיהיה מאוחר. אנחנו סובלים גם מהרבה חוסר מזל. קבוצת תחתית חייבת גם קצת מזל".

אם יש להרצליה טיפת מזל, זאת העובדה שיש עוד קבוצה בליגה שנראית לא פחות רע ממנה, וזאת כאמור נהריה. בעוד אשדוד והפועל תל אביב בורחות מאש התחתית, בהרצליה מבינים שזה הולך לקרב מול הקבוצה הצפונית, שאותה יפגשו בעוד חמישה מחזורים בעין שרה, לקרב של חיים ומוות.

שיבק (מימין), דאוסון ושטיין. כל משחק מלחמת עולם | צילום: ראובן שוורץ

במועדון מצפים כי שיבק, שקיבל עם הגעתו רכש מבטיח בדמותם של ד'אור פישר וג'רום דייסון, יתחיל לנפק קבלות, מה שלא קורה נכון לעכשיו. "שיבק מאמן טוב מאוד, אבל בסופו של דבר הוא צריך שהשחקנים יתנו את הנשמה על הפרקט. הוא עושה את מה צריך כדי לשפר אותנו, אבל בינתיים זה לא מתבטא בנצחונות. זוכרים לו מה הוא עשה כאן בעונה שעברה ויש לנו סבלנות, כי אנחנו בטוחים שהוא יושיע אותנו. אף אחד כאן לא רוצה לרדת ליגה. לא שיבק ולא השחקנים, וודאי שלא אנשי המועדון".


בהרצליה חוששים כי אם חלילה הקבוצה תרד ליגה, משפחת רקאנטי, שמחזיקה בבעלות על המועדון, תחליט לסיים את הרומן. בסביבת המשפחה דואגים להעביר את המסר כי 'קודם כל בואו ננסה לעשות הכל במטרה להשאיר את המועדון בליגה, ואם חלילה זה לא יקרה, נראה מה עושים'. לא מן הנמנע כי אם הרצליה תסיים את דרכה בליגת העל, היא תצטרך גם לגייס ספונסרים חדשים.

לא אבוד

"עם כל המצב הנורא שלנו, אנחנו רק משחק אחד מנהריה והדברים עוד לא אבודים", אומר המנכ"ל, איזי צ'יניאו. "נכון שזה נראה לא טוב, אבל אנחנו מאמינים בצוות ובשחקנים, שבסיבוב השלישי שמתחיל עכשיו כולם יגלו מחויבות ולכידות, ונתחיל להשיג נצחונות ולצאת מהמצב שלנו. יש לנו סגל למקום הרבה יותר גבוה. היו לנו שלושה משחקים צמודים מאוד נגד קבוצות טובות כמו חולון, גליל וראשון לציון, והיינו שווים ניצחון. דווקא בבית מול נס ציונה חשבנו שהשיפור יוביל לניצחון, ולצערנו התבדינו. שיבק מאמן טוב והוא יודע מה הבעיות, אנחנו בטוחים שהוא ישפר את הקבוצה. להוציא את מה שקרה מול נס ציונה רואים שיש שיפור, וששיבק הכניס חידושים. אנחנו בטוחים שעכשיו כשמתחיל הסיבוב השלישי, ניראה אחרת. יש לנו סגל טוב מספיק כדי להישאר בליגה".

אור לאומי. צילום: עודד קרני

בקבוצה ביקרו השבוע את ג'רום דייסון שעדיין לא מפיק את מה שציפו ממנו. לאחר משחק בכורה מצוין, שבו קלע 19 נקודות ופיספס לבדו ניצחון על חולון, הגיעו שלושת המשחקים הבאים שבהם היה חלש ולא הצליח לסחוב את חבריו. "דייסון שוב לא היה טוב מול נס ציונה, ובכלל, אנחנו עדיין מחכים לשחקן שראינו במדי חולון וירושלים", אמרו במועדון. "מול הגליל הוא הורחק כשהיינו עם ניצחון ביד, ויש לו חלק גדול בהפסד הזה. דייסון צריך להיכנס לעניינים ולהביא תפוקה. זה שקוראים לו דייסון זה לא מספיק. אנחנו מצפים ממנו לשיפור גדול. ציפינו למשהו אחר, אבל לא הרמנו ידיים, ואנחנו עוד מאמינים שזה יגיע".

שחקן בקבוצה: "אנחנו בדרך הבטוחה לרדת ליגה. מול נס ציונה זה היה ביזיון, אין מילה אחרת. אם לא נרים את עצמנו, זאת תהיה ירידה עלובה. יכול להיות שסיבוב שלם אנחנו מפסידים? זה הזוי"

אור לאומי: "הגענו למשחק מול נס ציונה לא מספיק מרוכזים ואגרסיביים, והם הענישו אותנו על כך. אם אתה לא בא בכל הכוח, אתה מפסיד בגדול, ולצערנו זה מה שקרה. כולם מרגישים שיש שיפור גם באימונים, ובמשחקים אנחנו נראים טוב יותר, להוציא את מה שקרה נגד נס ציונה. מה שחסר לנו זה ניצחון שישחרר אותנו מהמצב הזה. כולם כאן מודעים ומבינים את המצב. יש כאן תסכול גדול, כי כולם מאמינים שאפשר לעשות דברים אחרת, וזה עדיין לא קורה לנו. חשוב שהמועדון הזה יישאר בליגת העל. אנחנו שחקנים מקצוענים, ונעשה הכל כדי להשאיר את הרצליה בליגה הראשונה. אני אופטימי. יש עוד משחקים בקנה ויש זמן לתקן".

שחקן אחר היה נחרץ הרבה יותר: "אנחנו בדרך הבטוחה לרדת ליגה. מול נס ציונה זה היה ביזיון, אין מילה אחרת. אם לא נרים את עצמנו, זאת תהיה ירידה עלובה. יכול להיות שסיבוב שלם אנחנו מפסידים? זה הזוי. נכון שיש עוד 11 משחקים עם פתיחת הסיבוב השלישי, אבל אם לא נעשה את הסוויץ' לא נצליח לשרוד".

בהרצליה לא זוכרים עונה כה סוערת שכללה שלושה חילופי מאמנים, חילופי שחקנים ואין-ספור רעשי רקע. שיבק הגיע למועדון על דעתו של הבעלים לני רקנאטי. זאת, אף על פי שהוא ידע כי בקיץ העדיף היו"ר אלדד אקוניס שלא להמשיך את ההתקשרות עם המאמן.

"שיבק ואקוניס לא החברים הכי טובים, אבל כולם באותה הסירה עכשיו, ולמי אכפת ומה זה משנה איך ההוא מסתדר עם ההוא", אומר גורם במועדון. "בשורה התחתונה כולם רוצים להישאר בליגה, גם שיבק וודאי שאקוניס".

על שלל צרותיה תפתח הרצליה את הסיבוב השלישי במשחק חוץ בגליל, ובמועדון מקווים לחזור מגן נר עם ניצחון. ד'אור פישר, שנעדר מול נס ציונה עקב פציעה בקרסול, עדיין בספק. גייב לוין טס לארצות הברית כדי לעבור ניתוח בידו, ולמעשה סיים את העונה, ובהרצליה יצטרכו להסתדר מעתה בלי אחד השחקנים החשובים שלה העונה.
לאומי: "אחרי הקרב הצמוד שהיה לנו עם גליל לפני שבועיים, אנחנו יוצאים לשם במטרה ברורה לחזור עם ניצחון. יהיה קרב קשה. נצטרך להתחיל לאכול את הפרקט. אנחנו קבוצת תחתית, וצריך להשיג נצחונות בציפורניים ובשיניים".