זה תקופה ארוכה שהכיסא של גאשפר פוטוצ'ניק מתנדנד. התבוסה האחרונה מול נועלת הטבלה מכבי אשדוד היתה הקש ששבר את גב הגמל אצל קברניטי בני "רב בריח" הרצליה. 

המאמן הסלובני נשלח הביתה, ומי שיחליף אותו על הקווים בעמדת המאמן הוא עופר ברקוביץ' הוותיק, שינסה להחזיר את הקבוצה לעניינים, ואולי אפילו לתפוס את הרכבת לפלייאוף, כך לפחות מקווים במועדון ההרצלייני.

 פוטצ'ניק וברקוביץ' | צילומים: ראובן שוורץ

קושי בחיבור

המאמן הסלובני הצעיר, שהגיע לקבוצה בקיץ האחרון, לא הצליח להרים את העסק. בני הרצליה בהנהגתו רשמה ארבעה נצחונות בלבד לעומת עשרה הפסדים, ארבעה מהם ברציפות בחודש האחרון, והם אלה שלמעשה חרצו את גורלו של פוטוצ'ניק.  

היו"ר אלדד אקוניס היה זה שמנע את פיטוריו של הסלובני כבר לפני שבועיים-שלושה, אבל אחרי הביזיון האחרון באשדוד מול האחרונה בטבלה כבר היה ברור שגם אקוניס לא יוכל לשנות את רוע הגזירה. המאמן נקרא לשיחה עם ההנהלה ובה התבשר כי הוא משוחרר לאלתר מהתפקיד. 

מהמועדון נמסר, כי "בעקבות התוצאות ומצבה של הקבוצה הוחלט על סיום עבודתו של המאמן גאספר פוטוצ'ניק, בהחלטה משותפת של שני הצדדים. המאמן ביקש לערוך שינוייים בסגל הקבוצה שלא היו אפשריים מבחינת הנהלת המועדון, ולפיכך הוחלט על פרידה ברוח טובה".

פוטוצ'ניק: "אחרי כמה הפסדים ברציפות, ולאחר שהקבוצה לא הציגה את הכדורסל שבמועדון ציפו לראות, ישבתי השבוע עם ההנהלה וחיפשנו את הפתרון הכי טוב בעבור הקבוצה. לאחר שלא הצלחנו להגיע להסכמות בשאלה איך לשפר את מצב הקבוצה, הוחלט שהדבר הטוב ביותר יהיה פרידה. ניסיתי להיות הכי מקצועי שאפשר בכל אסיפה, אימון או משחק, ותמיד נתתי את כל האנרגיות שיש לי למען הצלחת המועדון. אני מודה לכולם על ההזדמנות שניתנה לי לאמן כאן. תודה למועדון, לאוהדים לצוות ולשחקנים. אף שלא הצלחתי עם הקבוצה, מצאתי כאן הרבה חברים ואנשים טובים. תמיד יישארו לי זכרונות טובים מישראל ומהרצליה, ואני רוצה לאחל לבני הרצליה הצלחה רבה בעתיד".
במועדון סיפרו, כי המאמן הסלובני לא הסתדר עם כמה שחקנים בקבוצה, שלא בדיוק אהבו את שיטות האימון שלו, מה שגרם לירידה ביכולתם של כמה שחקני מפתח, כמו ג'ף אדריאן, למשל. 

אחד השחקנים אמר השבוע: "גאשפר בסך הכל נתן את כל כולו וניסה לעשות את הכי טוב שלו, אבל הוא התקשה להדביק את השורות ולגרום לנו לשחק יחד כיחידה אחת. גם הטקטיקה שלו בכדורסל לא בדיוק התאימה לשחקנים שיש כאן, הם לא ממש התחברו אליה, והתוצאות היו כמובן בהתאם. אנחנו מקווים שעכשיו הקבוצה תחזור לשחק כדורסל קבוצתי ונכון, ונצא ביחד לדרך חדשה".

במועדון סערו הרוחות בתקופה האחרונה, סביב מצבה הלא סימפטי של הקבוצה, כאשר גורמים בסביבת הרצליה מודים כי זאת היתה טעות מראש, להחתים מאמן זר.

גורם בקבוצה סיפר השבוע: "כבר בקיץ, כשאקוניס רצה להביא את הסלובני, לא היה קונצנזוס סביב הרעיון הזה, אבל אקוניס התעקש. אנשים במועדון רצו לראות את אריק שיבק ממשיך, אבל אקוניס לא רצה בכך. אם לא שיבק רצינו לראות כאן מאמן ישראלי ולא זר, כי לא חשבנו שזה רעיון טוב, ומתברר שצדקנו. כרגע אנחנו מועמדים לירידה. נקווה שהרענון על הקווים יביא לשינוי המיוחל בקבוצה". 

אקוניס מסר בתגובה: "שקר וכזב. בסיום העונה התקבלה החלטה פה אחד ששיבק לא ימשיך".

סיפתח מול אילת

עופר ברקוביץ' בן ה-53 חוזר להרצליה לקדנציה שנייה, לאחר ששימש כעוזר המאמן של אפי בירנבוים ב-1995, עונת הזכייה בגביע המדינה. את דרכו כמאמן ראשי החל בעונת 99/00 בעירוני רמת גן. משם עבר מסלול ארוך, בקבוצות הפועל חולון, אליצור רמלה, פטרום ארד הרומנית, מכבי חיפה, גבעת שמואל, אליצור אשקלון, ראשון לציון, אשדוד ונס ציונה, שם שימש בתפקיד המנהל מקצועי. 

לפני החתמתו של ברקוביץ' ניסו בהרצליה לבדוק שוב את אופציית אריק שיבק, אבל הדבר לא יצא לפועל. "ברקוביץ' הוא האיש המתאים להרים כאן את העסק", אמרו במועדון. "הוא ידאג להרים את השחקנים מהרצפה, ואנחנו בטוחים שאתו יחד הקבוצה תתחיל להרים את הראש, לשחק טוב יותר ולשאוף למטרות גבוהות. אנחנו עדיין רוצים להגיע לפלייאוף העליון, וזה לא בשמיים, אבל נהיה חייבים לעשות שיפור רציני". 

הרצליה, ששמרה על יציבות בעמדת המאמן עד לפני שנה וחצי, מחליפה מאמן רביעי ב-18 החודשים האחרונים. לאחר פיטוריו של מיקי גורקה, קיבל את המושכות אלון שטיין, שחזר מהר מאוד לעמדת עוזר המאמן, ולאחר שלושה משחקים פינה את הבמה לאריק שיבק. כעת מסיים את תפקידו פוטוצ'ניק, ובמקומו כאמור מתייצב על הקווים עופר ברקוביץ'.

המבחן הראשון של ברקוביץ' יהיה ביום שני בבית, מול הפועל אילת החזקה, של שרון דרוקר. בקבוצה מקווים, כי בעקבות השינוי על הקווים שחקנים מובילים כמו כארם משעור וג'ף אדריאן יחזרו להוביל את הקבוצה, ויציגו את המספרים שציפו לראות מהם העונה.