מצד אחד, זקני המועדון אינם זוכרים את הפעם האחרונה שבה בני הרצליה סגרה תשעה הפסדים רצופים. מצד שני, במשחק מול חולון הציגה הרצליה יכולת גבוהה, היתה ראויה לניצחון ונכנעה בסופו של דבר רק אחרי הארכה.

דייסון. "יש כאן אתגר גדול מאוד" | צילום: מוטי יערי
מי שכבר במשחקו הראשון הוכיח שהוא יכול להציל את העונה הקטסטרופלית של בני הרצליה הוא הרכש החדש, ג'רום דייסון. שורה ססטיסטית נהדרת של 19 נקודות, 5 ריבאונדים, 7 אסיסטים ו-3 חטיפות לא הספיקה להרצליה לניצחון מול חולון, אבל בהחלט הפיחה תקוות לקראת המשך הדרך.

חבל הצלה

עושה רושם שדייסון בן ה-31 הוא חבל ההצלה האחרון של הרצליה ושל אריק שיבק העונה. אחרי שעזב את הליגה הסינית ולא שיחק תקופה ארוכה בגלל פציעה, הוא חזר לפרקט באולם "היובל", ובהרצליה מקווים שבהנהגתו תוכל הקבוצה להיחלץ סוף סוף מהמקום האחרון.

"היה כיף לחזור לשחק, בטח שכאן בישראל בליגה שאני מכיר ואוהב", אומר דייסון השבוע. "היה נחמד שהמשחק הראשון היה דווקא מול חולון, הקבוצה הראשונה ששיחקתי בה כאן, אבל זה לא ממש שינה לי מול מי אנחנו משחקים. הרגשתי טוב, אבל אני עדיין לא בכושר מלא. השתדלתי לעזור לקבוצה כמה שאני יכול, אבל חבל שזה לא הספיק בסופו של דבר כדי להשיג ניצחון".

אתך הקבוצה נראתה הרבה יותר טוב.

"אני שמח, אבל זה עדיין לא מספיק. אני חושב שאנשים ראו קבוצה שנלחמת ומשחקת טוב, ואם נמשיך ככה יקרו דברים טובים. שיחקנו מול אחת הקבוצות הטובות בליגה, לא נפלנו מהם והיינו צריכים לנצח. בעבורי זה היה רגע גדול לחזור לשחק, אחרי תקופה ארוכה שלא שיחקתי. אני צריך עוד קצת זמן כדי להיכנס לכושר המשחק הרגיל שלי. הפציעה גררה אותי לא מעט זמן. היא כבר מאחוריי, אבל החזרה לכושר לוקחת זמן".

אילו היית בכושר מלא, הזריקה האחרונה שלך בסוף ההארכה היתה נכנסת?
"אילו הייתי בכושר מלא, לא היינו מגיעים בכלל לזריקה האחרונה, ומסיימים את המשחק עוד קודם. אני בטוח שברגע שאכנס לכושר וכל הקבוצה תתחבר מחדש, נראה דברים יפים מהרצליה. יש כאן שחקנים נהדרים וקבוצה טובה, שפשוט נכנסה לתקופה ארוכה לא טובה, אבל יש עוד זמן לצאת מזה, וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות".

"אילו הייתי בכושר מלא, לא היינו מגיעים בכלל לזריקה האחרונה מול חולון, ומסיימים את המשחק עוד קודם. אני בטוח שברגע שאכנס לכושר וכל הקבוצה תתחבר מחדש, נראה דברים יפים מהרצליה"


פציעה מתסכלת
המשפט הראשון בתשובה הקודמת של דייסון מבהיר למה בהרצליה תולים תקוות גדולות ברכש החדש: האמונה שהגיע למועדון שחקן ברמה גבוהה מאוד, שעשה חיל בליגה הישראלית, שמכיר אותה היטב, והוא בעל ביטחון עצמי גבוה מספיק כדי להרים את החבורה של שיבק מהקרשים.

בחולון, קבוצתו הראשונה בארץ, הוא היה בלתי-ניתן-לעצירה, וסיים את העונה כמלך הסלים. משחק אחד זכור לכל אוהד חולוני, כשהקבוצה היתה בפיגור של כמעט 20 נקודות באשדוד, ודייסון היה ביום קליעה בינוני. בחצי השני הוא פשוט טרף כל מה שזז, סיים את הערב עם 40 נקודות, וגרם למהפך אדיר.

אחר כך עבר לשחק באיטליה. תחילה בברנדיזי, לאחר מכן לקח טראבל אדיר עם ססארי, ובילה עוד עונה בטורינו לפני ששב לישראל. בהפועל ירושלים סיים את העונה הראשונה כמצטיין הפיינל-פור, וסייע לירושלמים להשיג את האליפות השנייה שלהם. בנוסף, גרף עם הקבוצה את גביע ווינר, הגיע לחצי גמר היורוקאפ ולגמר גביע המדינה. בקיץ האחרון החליט לעבור לליגה הסינית, שם הספיק לשחק שבעה משחקים ואז נפצע בידו.

"נפצעתי כבר באימון השני שלי שם, והפציעה היתה טורדנית והפריעה לי מאוד", הוא אומר. "זה היה מתסכל מאוד, כי זה ממש מנע ממני לשחק כמו שצריך. חשבתי שזה יעבור מהר, אבל הדברים לא התקדמו. נסעתי חזרה הביתה לארצות הברית לטיפול, ולמעשה מאז נובמבר לא שיחקתי כדורסל באופן סדיר. למעשה, לא שיחקתי כמעט חמישה חודשים".

דייסון בדרך לסל. צילום: ראובן שוורץ
מי שחתום בדרך כלל על הבאת זרים בהרצליה הוא היו"ר, אלדד אקוניס. הפעם העסקה יצאה לפועל לא מעט בזכות שחקן הקבוצה, ג'ף אדריאן. מה זאת אומרת? השניים מכירים עוד מימי הקולג', שם שיתפו פעולה. דייסון שיחק לצד אדריאן שהיה הקפטן של קונטיקט, והשניים הוליכו את קבוצתם עד גמר המכללות. מאז שמרו על קשר טוב, ואדריאן פשוט עודד את דייסון להגיע, ולעזור לו ולהרצליה לצאת מהברוך.

"חברי מימי הקולג ג'ף אדריאן דיבר אתי והציע לי להגיע לבני הרצליה", הוא מספר. "הוא סיפר לי מה קורה כאן, שיש קבוצה טובה שנקלעה למצב רע, ושכדאי שאגיע לעזור. בדיוק הבנתי שהפרק הסיני הולך להיגמר, ואמרתי לעצמי שזה אתגר מעניין. קודם כל לחזור לשחק בליגה הישראלית שנהניתי בה מאוד, דבר שני לעזור לקבוצה שתקועה למטה לצאת מהמצב שלה, ודבר שלישי לשחק שוב עם אדריאן, שזה כיף גדול בעבורנו".

אתה רגיל להילחם על תארים כל השנים, ועכשיו האתגר הוא שונה, להציל קבוצה מירידה.
"קודם כל יש לי עוד כמה שנים לשחק כדורסל, ועוד איאבק גם על תארים. בעבור קבוצה שנמצאת בסכנת ירידה, הצלה שלה היא כמו זכייה בתואר בפני עצמו, כך שיש כאן אתגר גדול מאוד. אני לא מתייחס לכך שזאת לא קבוצת צמרת. הגעתי לכאן באמצע העונה, אנסה לעזור כמה שאני יכול ונראה מה יהיה בשנה הבאה. כרגע, כל משחק של הרצליה הוא כמו גמר גביע, וצריך להתחיל להשיג נצחונות".

הגעת לקבוצה מרוסקת. אפשר להרים אותה?
"אני לא יכול להתייחס למה שהיה לפני כן, אני רק יכול להגיד שהרצליה זה מועדון שלא צריך להיות במקומות האלה. אני זוכר את הרצליה תמיד כמועדון טוב וחזק, למרות שגם בשנה שעברה הם עברו מלחמת הישרדות. אני חושב שכבר במשחק מול חולון אנשים הבינו שהשינוי התחיל. אתן את כל מה שאני יכול כדי לעזור".

בהרצליה חוששים מאוד מירידה לליגה השנייה.
"ברור שזה לא נעים כשאתה במקום האחרון והירידה מאיימת עליך, אבל אני יכול להבטיח שהרצליה תיתן פייט גדול ולא תרד בסופו של דבר. אני יכול להרגיע את האוהדים ואת המערכת כולה, שמעכשיו הקבוצה תסתכל רק למעלה ותחלץ את עצמה מהמקום הזה. ברגע שנשיג את הניצחון הראשון, הדברים ישתחררו. האווירה כאן טובה מאוד למרות המצב וזה מעודד, כי רק ככה אפשר להצליח".

בהרצליה מקווים שעם הרכש השני, ד'אור פישר, ובזכות החברות עם אדריאן, דייסון יהפוך לאיש שימשוך את העגלה מהבוץ. דווקא אדריאן היה חלש להחריד במשחק הבכורה של דייסון, אבל בהרצליה בטוחים שהשניים עוד ינפקו הצגות. "אנחנו מכירים מצוין זה את זה, ויודעים איך לשחק יחד. נעשה את זה עם כל שחקני הקבוצה. עוד מעט תתחילו לראות קבוצה אחרת. זה יקרה מהר", בטוח דייסון.