כשכבר נראָה שרצף ההפסדים של בני הרצליה לא עומד להסתיים בקרוב, סוף סוף זה קרה. הרצליה שברה רצף שלילי של 12 הפסדים, בניצחון חוץ בגן נר על גלבוע/גליל.

דייסון. סוף סוף ניפק את הסחורה | צילום: מוטי יערי
אריק שיבק יכול היה לשחרר סוף סוף חיוך ראשון מאז שהגיע לקבוצה לפני כחודשיים, כאשר רשם ניצחון ראשון על הקווים. רגע לפני שהמסך יורד עליה בדרך ללאומית, בהרצליה הוכיחו השבוע, כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא היורדת לליגה השנייה.

הצגה של דייסון

אחרי שיום קודם יריבתה של הרצליה בתחתית, עירוני נהריה, נתנה בראש להפועל חולון, הבינו במועדון, שאם הם לא מתעוררים עכשיו, זה כבר יהיה מאוחר מדי.
"סוף סוף הגיע הניצחון המיוחל", אמרו במועדון. "זה היה כמו לידה. יש לנו סגל טוב מאוד, ששווה מקום הרבה יותר גבוה, ואם נשחק ככה בהמשך, נצא מזה".

במועדון שיבחו את ג'יימס רובינסון, שהציג את משחקו הטוב ביותר מאז שהגיע לארץ, עם 23 נקודות. ג'ף אדריאן התחיל להזכיר את השחקן שכולנו ראינו כאן בשנים קודמות, עם דאבל דאבל של 14 נקודות ו-14 ריבאונדים. וכמובן ג'רום דייסון, שניפק הצגה עם 25 נקודות ושישה אסיסטים. "דייסון נתן את מה שציפינו ממנו כשהבאנו אותו. ג'ף היה נהדר, רובינסון במשחק הכי טוב שלו כאן, ובכלל התרומה הקבוצתית היתה גדולה מאוד. לאומי, חנוכי, כולם באו לשחק, נלחמו ותרמו. כולם הבינו את המצב".

מי שקיבל קרדיט רב במועדון, אבל הבין שזה הולך ונגמר, הוא המאמן אריק שיבק. למרות הפתיחה הגרועה שלו, במועדון היו סבלניים והמתינו בשקט לניצחון הראשון בעידן שיבק. לני וטל רקאנטי, בעלי המועדון, שהיו חתומים על הבאת המאמן, שהו בחו"ל והתעדכנו און-ליין.

באחרונה החל לני רקאנטי לספוג את האש, לאחר שהמהלך שלו להחלפת עופר ברקוביץ' אחרי שני משחקים לטובת שיבק לא הוכיח את עצמו. אחרי הניצחון בגליל השתחררה אנחת רווחה בקרב הבעלים. "אנחנו יודעים שיש לנו הכלים להישאר בליגה. זאת המטרה, ואנחנו מאמינים שהצוות והשחקנים יעשו זאת בסופו של דבר", אמרו בסביבת המשפחה.

דייסון. צילום: ראובן שוורץ

"אני קודם כל שמח עבור השחקנים שלא חוו ניצחון כמעט ארבע חודשים", אמר שיבק השבוע. "הדרך היתה ארוכה, והיא עדיין ארוכה מאוד. שמחתי מאוד בשבילם, שקודם כל ניצחנו. הדרך שבה הושג הניצחון היתה נכונה וטובה. עשינו את מה שתיכננו ורצינו, והוצאנו לפועל את הכל".

לשיבק נדרש לא מעט זמן להשיג את הניצחון המיוחל. בשונה מהעונה שעברה, הוא דרש וקיבל רכש חשוב, בדמותם של ג'רום דייסון וד'אור פישר. מנגד, הגיעה הפציעה של גייב לוין שסיים את העונה. שיבק הבין היטב שהוא חייב לנצח בגן נר, ולא, הרכבת ללאומית יוצאת מהתחנה.

"הסיטואציה שהקבוצה נקלעה אליה היתה לא פשוטה, גם בגלל התוצאות וגם בעקבות הפציעות", אומר המאמן. "כשנפצעים לך שחקנים, וזה קורה בספורט, אתה צריך לתמרן, אבל כאן נפצעו לנו שני הגבוהים הישראלים שלנו, שזה משבש לך לגמרי את כל ההרכבים ואת הצורה שבה אתה מתאמן ומשחק, בעיקר בגלל החוק הרוסי. אני שמח שיתר השחקנים, שעלו למגרש ונאלצו לשחק לא בתפקיד המקורי שלהם, ידעו לעשות את ההתאמות וחיפו על החיסרון הזה. דייסון, רובינסון ואדריאן נתנו הצגה גדולה, אבל אני מדבר דווקא על התרומה של השאר — חנוכי, לאומי ומשעור".

המצב קשה מאוד

שיבק מקווה מאוד שזה לא היה ערב חד-פעמי. נותרו עוד עשרה משחקים לסיום הסיבוב השלישי, ובהרצליה מקווים להמשיך במגמת ההתאוששות.

המאמן אריק שיבק.  צילום: ראובן שוורץ

"ביקורת? לא שמעתי אותה, אם היתה כזאת", מסביר המאמן. "באופן אישי לא שמעתי מילת ביקורת. אני לא מתעסק במה שהיה, אלא במה שיהיה. להתעסק בכמה ולמה הביאו או לא הביאו והחליפו, זה בזבוז אנרגיה מבחינתי. אין ספק שהמצב של הקבוצה לא טוב. מה שקרה עם הפציעות ודאי לא עזר לנו. עד היום לא אמרתי מילה בנושא הזה, למרות שיכולתי להשתמש בזה. אולי בזכות הניסיון שלי אני פשוט ממשיך לעבוד כמו שאני יודע. לא אסטה מהדרך שלי, לא ימינה ולא שמאלה. מה שעשיתי עד היום בקריירה היה רק בזכות זה שהלכתי בדרך שבחרתי והאמנתי בה, וכך יהיה גם כאן".

לא צריך להיות גאון כדי להבין שמצבה של הרצליה עדיין אנוש. היא עדיין סוחבת את כל הליגה על הכתפיים. "נורת האזהרה דלקה עוד לפני כן, וגם אחרי שניצחנו היא ממשיכה לדלוק", אומר שיבק. "המצב ברור לכולם. ברור שאילו היינו מפסידים, מצבנו היה חמור יותר, אבל מצבנו עדיין קשה מאוד".

בהרצליה גיבו השבוע את המאמן והסבירו למה היו סבלניים כל כך איתו. "אנחנו יודעים היטב מי זה אריק ומה הוא יודע", אמר גורם במועדון. "יכול להיות שבגלל זה נתנו לו כזה קרדיט, והסבלנות אליו היתה ארוכה יותר מאשר אל מאמן אחר. השינוי לא קורה בן רגע. היה ברור שלא הוא הבעיה. מול הגליל הוא ניהל את המשחק בחוכמה. אנחנו מקווים, כמובן, שזה יעיד על שינוי ולא על הבלחה חד-פעמית. סבלנו גם מלא מעט חוסר מזל ופציעות, אבל נקווה שמעכשיו נתחיל להתרומם. ראינו שנהריה ניצחה את חולון, והבנו שחייבים להתעורר. לשיבק יש הכלים ואת הניסיון כדי להישאר בליגה".

שיבק ושחקניו ינסו להמשיך את המומנטום כשייצאו למשחק חוץ מול נס ציונה, שרק לפני שבועיים השפילה את הרצליה באולם "היובל". "המשחק הביתי מול נס ציונה העצים את כל הבעיות שלנו", הסביר שיבק את התבוסה ההיא. "נעשה את ההתאמות המתאימות, נסיק מסקנות ונקווה לחזור עם תוצאה טובה. יש להם עונה טובה מאוד. חלק גדול מהשחקנים משחק יחד יותר משנה, וזה בא לידי ביטוי בכימיה בקבוצה. זה משחק חוץ מהקשים בליגה, אבל לנו יש המטרות שלנו. נקווה לחזור משם עם ניצחון שני רצוף".