קיץ 2018. למרות הצלחתו להשאיר את בני הרצליה בליגה, מחליטים במועדון שלא להמשיך את ההתקשרות עם אריק שיבק, שמצדו גם לא היה להוט יותר מדי לקבל על עצמו את התפקיד.
פברואר 2019. שיבק, שהיה בטוח כי ימצא קבוצה עוד הרבה קודם, נוחת שוב באולם "היובל" בהרצליה, כשעל הפרק עוד משימת הצלה, קשה לא פחות מזאת של העונה שעברה.
שיבק. "לא עשיתי שום טעות בקיץ" | צילום: ראובן שוורץ
לא חושש
אחרי שהחליטו לחתוך את עופר ברקוביץ' לאחר שבועיים בלבד בתפקיד המאמן ושני הפסדים על הקווים, היה זה הבעלים לני רקנאטי שהחזיר את שיבק להרצליה. מי שלא השתתף בהחלטה, באופן נדיר למדי בהרצליה, הוא היו"ר אלדד אקוניס, שהיה זה שהביא את ברקוביץ' שבועיים לפני כן, והתנגד להחלטה לשחרר את המאמן מתפקידו לאחר שני משחקים בלבד.
גם בעונה שעברה הגיע שיבק להרצליה כשהמצב היה קשה, אבל הפעם נדמה, כי המשוכה הניצבת בפניו אפילו גבוהה ומאתגרת יותר. 
"אני לא רוצה לעשות השוואות בין העונה שעברה לעכשיו", אומר שיבק. "מה שכן, הפעם הגעתי מאוחר יותר מבשנה שעברה, וכשמגיעים מאוחר יותר, ברור שהמצב קשה יותר".
בינתיים, במשחק הבכורה שלו הוא קיבל בראש בבית מדני פרנקו ומהפועל תל אביב, והבין שצפויה לו עבודה לא פשוטה. את פגרת הגביע השבוע הוא יוכל לנצל כדי לנסות להתחיל ולהדביק את העסק.
"על הסגל אני לא יכול להרחיב, כי אני בסך הכל עוד לומד אותו", אומר שיבק. "העברתי עד עכשיו מספר מצומצם של אימונים, אני עדיין לומד את השחקנים, אבל אין ספק שאתה רואה אנשים במצב מנטאלי לא טוב, אחרי סדרה ארוכה של הפסדים. כל זה מוביל כמובן לחוסר ביטחון וצריך קודם כל להחזיר אותו. כשקבוצה מנצחת, הבעיות הגדולות הופכות לקטנות, וכשאתה מפסיד הבעיות הקטנות הופכות לגדולות. אני מתכוון לעשות את הדברים בדרך שלי. לפני כן, כל אחד עשה את הדברים על פי דרכו, וזה בסדר גמור. נתחיל לעשות בהרצליה את הדברים שאני מאמין בהם, בתקווה שזה יצליח".
מה זאת אומרת אתה לא מכיר את הסגל? היית כאן בעונה שעברה ואת חלקם אימנת.
"את חלקם כן, אבל את רובם לא. לגבי הזרים, חוץ מג'ף אדריאן כולם התחלפו. אני מכיר חלק מהשחקנים. עם חנוכי לקחנו יחד אליפות וסם סינגר שיחק אצלי לפני שנה, אבל הרוב הם חדשים. נצטרך ללמוד אותם מהר, ולראות איך עושים את ההתאמות הנכונות".
אחרי פגרת הגביע מצפים לכם משחקים קשים מאוד מול מכבי תל אביב וחולון. לא בדיוק הקבוצות להתאושש מולן.
"כך יצאה ההגרלה, אין מה לעשות. כשישבתי עם לני רקאנטי ואנשי הרצליה ודיברנו על המשחקים הבאים, מישהו אמר: זאת קצת התאבדות להגיע עכשיו עם ההגרלה הזאת, לא? אבל אני מסתכל בפרספקטיבה רחבה, ולא על שני המשחקים הקרובים. יש לנו עכשיו פגרת גביע, ואחרי מכבי פגרת נבחרת, כך שיש לנו קצת זמן לעבוד ולסדר את השורות. בחודש הזה ננסה לעשות מה שצריך כדי להתחיל להיראות טוב יותר, להתחבר ולשחק על פי השקפת העולם שלי".
צילום: ראובן שוורץ
אתה לא חושש שקיבלת על עצמך משימה קשה מדי?
"אני חושש רק מאלוהים. אני לא מאמן שהתחיל לעבוד אתמול. את מה שעשיתי בקריירה שלי, גם אלה שלא אוהבים אותי לא יכולים לקחת ממני. אני עושה את מה שאני עושה מטעמים שונים, בין היתר כי זאת הרצליה. לא בטוח שהייתי הולך לקבוצה אחרת במצב הזה". 
מה אתה צריך ברזומה שלך ירידת ליגה?
"זה נכון. אשקר אם אומר שזה לא עבר לי בראש, אבל בכל זאת הרגשתי שאני יכול ורוצה לקחת את האתגר הזה".
כרגע הרצליה היא המועמדת העיקרית לירידה?
"כשהגעתי בשנה שעברה, אמרו לי שהקבוצה לא גמורה אלא יש כבר מצבה על הקבר. כשנגמרה העונה היה אדם או שניים שאמרו 'וואו, איך לא הגענו לפלייאוף'. אני לא מתרגש משום דבר".
המאמן שהיה כאן לפניך, עופר ברקוביץ', הלך הביתה באקט מכוער אחרי שבועיים בלבד בתפקיד. 
"נתחיל מזה שעופר הוא חבר טוב וקולגה. אני לא כל כך מכיר את עופר כמאמן, כי בשנים שהוא אימן לא הייתי כאן, ואימנתי בחו"ל. אני יודע שהוא בחור נהדר ומאמן טוב מאוד, שעשה דברים יפים בכדורסל. מה שקרה אתו לא היה צריך לקרות. יכול להיות שלא נדבק, אבל זה לא היה צריך לקרות. כשהגעתי באותו הערב לדבר עם אנשי הרצליה, כולם בלי יוצא מהכלל לא הרגישו טוב עם מה שקרה. חלקם אמרו שזאת היתה טעות מלכתחילה, אבל בשורה התחתונה, ואני לא סניגור של אף אחד, באמת שכולם הרגישו לא טוב עם הסיפור הזה. נכון שזה המקצוע של המאמנים, וקורים דברים כאלה, אבל זה בהחלט לא נעים".
היתה מחשבה להביא אותך עוד לפני ברקוביץ', למה זה לא יצא לפועל?
"זאת שאלה שתצטרך להפנות למישהו אחר ולא אליי".
אקוניס ואני
כשמשפחת רקאנטי ראתה שהעסק ממשיך להידרדר, לני תפס פיקוד והחליט לשלוח את ברקוביץ' הביתה ולהביא במקומו את שיבק. לא במקרה, מי שלא היה מעורב בהחתמתו של המאמן הוא היו"ר אלדד אקוניס. בקיץ האחרון, אקוניס היה זה שהוביל את הפרידה משיבק, ועכשיו הם יצטרכו לנקות את השולחן ולעבוד יחד כדי לנסות להשאיר את הקבוצה בליגה.
שיבק עם שחקני בני הרצליה | צילום: אורן אהרוני
"קודם כל אנחנו אנשים מבוגרים, והדבר הכי חשוב הוא הקבוצה", מסביר שיבק. "בוא נעשה סדר, מה קרה בקיץ? ישבתי עם אקוניס והוא אמר לי: 'אריק, עשית כאן דבר ענק, כולם מעריכים את מה שעשית, זה היה ממש נס. בחירת המאמן תיקח כנראה קצת זמן, כי אנחנו לא יודעים מה יהיה התקציב. נכון להיום, אין לנו תקציב כדי לשלם את השכר שלך. יידרשו כחודשיים עד שנדע'. אמרתי לאקוניס שאם אקבל הצעה שתתאים לי אודיע לו, ואם הוא יקבל החלטה לקחת מאמן שיודיע לי. הוא קיבל החלטה וזהו".
יכול להיות שאם היית נשאר כאן בקיץ, הקבוצה היתה היום במקום אחר לגמרי?
"אני לא יכול לענות לך על משהו היפותטי. סיפקתי הסבר למה שהיה, וכל מה שמנסים להלביש עכשיו מבחינת היחסים הלא טובים שלי עם אקוניס — זה מיותר ומטופש. נעבוד יחד למען הצלחת הקבוצה".
אולי היית צריך להתפשר בשכר? אתה לא מרגיש שעשית טעות בקיץ?
"בוא נעשה גם בזה סדר. לא עשיתי שום טעות. אולי, אם הייתי בן 35 הייתי אומר לך שעשיתי טעות".
אתה מאמין בסגל הקיים? או שאתה מתכוון לערוך שינויים?
"אני לא יכול לתת לך כרגע תשובה לא אחראית. אתן תשובה רצינית כשיעבור זמן. כשרוצים לבצע שינויים יש עניין של היצע, עניין של כסף ועוד דברים מסביב. אני לא קהל שדורש וזאת זכותו ואפילו חובתו לבקש שינויים, להביא שחקנים ולהשיג נצחונות. צריך לבדוק הכל לפני שעושים.
אנחנו בודקים את כל האפשרויות. כשהייתי באילת, אמרו לי קח צ'ק של 50 אלף דולר ותביא לנו שחקן. אמרתי לבעלים, תן לי עשרה ימים לחזור אליך. אחרי עשרה ימים אמרתי לו 'אל תדאג, אביא את הקבוצה לפיינל-פור בלי כל שינוי. זה נגמר בגמר הפלייאוף. לא תמיד החלפת שחקנים זה הפתרון. נבדוק ונעשה".
עושה רושם שהמפתח הוא להעיר את ג'ף אדריאן, ולהחזיר לחיים את כארם משעור. 
"מסכים אתך. לגבי ג'ף, הוא שחקן חשוב מאוד לקבוצה, ואני חושב שלמרות ההפסד במשחק הראשון שלי, הוא קצת חזר לעצמו. גם למשעור היו דקות טובות, ואמרתי לו: 'הנה, חזרת להיות כארם'. אני מסכים אתך, וזה תהליך שנקווה שאכן יצלח בסופו של דבר".