הבניין ברחוב מוהליבר | צילום: אסף פרידמן

דיירים שמתגוררים בבניין בן שלוש קומות ברחוב מוהליבר בהרצליה עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבוע שעבר, לאחר שגילו להפתעתם, יותר מ-40 שנה אחרי שנבנה הבניין ובמסגרת פרויקט תמ"א 38 שמתוכנן שם, כי הקומה השלישית נבנתה ללא היתר וכי העירייה דחתה את תוכנית השיקום למבנה בשל כך. עוד גילו הדיירים כי קיימת תוכנית להפקעת חלק מהקרקע, תוכנית שלא שמעו עליה מעולם.

העתירה הוגשה לבית המשפט בשבוע שעבר, באמצעות עו"ד ורד כהן ועו"ד רענן בר-און, נגד עיריית הרצליה ונגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

לפני כמה שנים החלו בעלי הדירות בבניין לפעול כדי לבצע תוכנית תמ"א 38 במבנה המגורים. בשנת 2011 חתמו בעלי הדירות על הסכם עם היזם "גלובלינקס אופק", שבמסגרתו היו עתידות להיעשות בבניין עבודות חיזוק מפני רעידות אדמה, עבודות שיפוץ ועבודות לניצול זכויות בנייה על גג הבניין.

לאחר חתימת ההסכם הוגשה תוכנית לביצוע תמ"א 38 לעירייה. אז גילו הדיירים, לראשונה ולהפתעתם הרבה, כי על החלקה שמצוי בה הבניין חלה הפקעת קרקע וקיימת תוכנית להפקעת 275 מ"ר מהמגרש להקמת גינה. עוד טענה העירייה להפתעת כולם כי הקומה השלישית בבניין בנויה ללא היתר בנייה. היתר בנייה ניתן אך ורק לשתי הקומות הראשונות.

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און | צילום: פרטי

"לטענת העירייה, תוכנית הפקעת הקרקע אושרה בוועדת התכנון והבנייה בשנת 1971, אך מעולם לא שולמו פיצויי הפקעה", נכתב בעתירה. "שנתיים לאחר מכן אושרה תוכנית המתאר הר/1139 העירונית, אבל שמה של העירייה לא הופיע בתוכנית על השטחים החדשים שלאחר ההפקעה. למעשה, השטחים המופקעים לא נרשמו על שמה של העירייה עד היום — יותר מ‑40 שנה לאחר מכן. יש לציין שהפקעת השטחים לא נעשתה מעולם והעירייה לא תפסה חזקה על אותם שטחים מופקעים. כמו כן, תוכנית ההפקעה לא מצוינת במסמכי המקרקעין שנמצאים במשרדי העירייה והדיירים גילו על התוכנית רק לאחר שהביעו רצון לעשות תמ"א 38 בבניין".

לפיכך, נטען בעתירה, הטעתה העירייה גם את בעלי הזכויות בבניין וגם את היזם ופגעה קשה בזכויותיהם הקנייניות של בעלי הדירות. בגלל הטענות האלה התבקש בית המשפט בעתירה לתת צו עשה לביטול ההפקעה והחזרת השטח המופקע לבעלי הדירות ולחייב את העירייה לשנות את ייעוד הקרקע על חשבונה בלבד.

בעניין הקומה השלישית בבניין נטען בעתירה כי העותרת, בעלת דירה בקומה השלישית, קנתה את דירתה בשנת 2007 ומעולם לא שמעה על כך שהקומה הזאת נבנתה ללא היתר בנייה וכי העירייה הנפיקה לה את כל האישורים הנדרשים כדי לרשום את שמה על הנכס. אם נכון הדבר, נטען בעתירה, הרי מדובר ברשלנות בלעדית של העירייה. היא הניחה לבניין להתקיים במשך שנים ללא היתר, ובזמן הזה נהנתה מתשלומי ארנונה ומסים, וכעת היא מבקשת מבעלי הדירות לפעול כדי להכשיר את ההיתר לקומה השלישית במקום לדאוג לכך בעצמה.

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה תשיב לבית משפט".