בנייה ב"סביוני גליל ים" בהרצליה | צילום: יוגב עמרני

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין בחנה את נתוני התחלות הבנייה האחרונים שפורסמו על ידי הלמ"ס ונוגעים לאפריל 18 עד מרץ 19, השוותה אותם ביחס לגודל העיר הנוכחי וסימנה את עשרת הערים שבהן מתבצעת כיום בפועל הבנייה הענפה ביותר אשר צפויה לשנות את פניה של העיר. התוצאות מפתיעות.

צילום: מסך

*מקור: הלמ"ס

סוגרת את עשיריית הערים עם הכי הרבה התחלות בניה, העיר הרצליה עם קרוב ל-20 יחידות דיור חדשות לכל אלף תושבים. בהרצליה מתבצעת בנייה חדשה בשכונת גליל ים, לצד התחדשות עירונית במרכז העיר ובשנה הקרובה צפויה העיר לאשר תכנית מתאר חדשה אשר תגדיר את גבולות ההתפתחות של היישוב ואופי הבניה לשנים הבאות. 

מהבדיקה עולה כי ביתר הערים בשרון התחלות הבניה אל מול כמות הנפשות נמוכה משמעותית . ברעננה ובחדרה מעל 7 דירות נבנות לכל אלף נפשות בפתח תקווה ונתניה פחות מ4 דירות נבנות כיום על כל 1000 נפשות.

ערים נוספות בשרון והיחס בין כמות התושבים למספר התחלות הבניה בעיה – על פי הבדיקה מנתוני הלמ"ס  - טבלת היישובים שבהם החלה בנייתן של יותר מ-400 דירות בתקופה אפריל 2018-מרץ 2019. 

צילום: מסך

אליאב אסייג, מנכ"ל חברת רינובו , היוזמת ומבצעת פרויקטים למגורים באזור השרון מציין : "להרצליה מיקום  אטרקטיבי במיוחד וטוב יותר אל מול הערים האחרות באזור השרון. היא הקרובה ביותר לתל אביב וגם לכביש החוף וכמובן עיר עם ים ואזור תעסוקה ומסחר וותיק ומשגשג. עוגנים אלה מושכים אל העיר  רוכשים פוטנציאליים מתל אביב וגם מערים אחרות באזור השרון. שכן המחירים  במרכז הרצליה למשל אטרקטיביים יותר למשפחות וזוגות צעירים ממקומות כמו צפון תל אביב. הביקושים הללו מייצרים כאמור לא מעט התחלות בניה".