התחלות הבנייה בארץ ממשיכות לרדת כך עלה בסוף השבוע מדו"ח שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, על פיהם מספר התחלות הבניה בין מרץ  2018 לאפריל 2019 הסתכם ב כ 48 אלף התחלות בניה - ירידה של 2.1% לעומת התקופה המקבילה ב- 2017-2018.

צילום: עיריית הרצליה

עם זאת כשמסתכלים על פילוח היישובים השונים בתוך דוח התחלות הבניה נמצא נתון מעניין לפיו, בניגוד למגמה הארצית בעיר הרצליה נרשמה עלייה יוצאת דופן של 214% בהתחלות הבניה על פני התקופה שניתח הדוח.

נתונים על התחלות בנייה ועל גמר בנייה מופקים משילוב של נתונים שבפיקוח משרד הבינוי והשיכון והמתקבלים ממנו, ושל נתונים שהלמ"ס אוספת ומעבדת בעבור יתרת הבנייה במשק.

על פי הנתונים במהלך מרץ 2017 – אפריל 2018 החלו לבנות בהרצליה  597 דירות בלבד לעומת 1877 דירות במהלך מרץ 2018- אפריל 2019.

ברמה הארצית החלה בנייתן של כ-48,310 דירות בשנה. מספר הדירות שהחלה בנייתן בתקופה זו היה נמוך ב-2.1% מזה שנרשם בתקופה המקבילה אשתקד).  במהלך החודשים שנותחו על ידי הלמ"ס נרשמה דווקא עלייה ניכרת במסגרת פרויקטים בתהליכי התחדשות עירונית, במסגרתם נהרם סניין קיים ונבנה בניין חדש.

על פי הלמ"ס  בחודשים מרץ 18 – אפריל 19 החלה בנייתן של 6750 דירות במסגרת תהליכי הריסה ובניה. , עלייה של 30.3% לעומת 12 החודשים הקודמים. [מתוכם 77.5% נבנו במחוז המרכז ותל אביב] . מהצד השני במסגרת תהליכי תמ"א 38/1  ברחבי הארץ, נבנו 3490 דירות – כתוספת בניה לבניינים קיימים. הנתון מהווה ירידה של 14.7% בהשוואה ל 12 החודשים הקודמים.

כאמור, יש לזכור שלפני פחות משנה משך ראש העיר הרצליה תכנית מתאר של היישוב שכבר הוגשה להפקדה לוועדה המחוזית וזאת כתוצאה מלחץ של התושבים בעיר לצמצם את היקפי הבניה  שעל פי תכנית המתאר היו אמורים להיות נרחבים ביותר , בעיקר בשולי העיר. כעת התכנית החדשה שמקודמת אמורה להתמקד יותר בקידום תהליכי התחדשות עירונית במרכז העיר.

אליאב אסייג , מבעלי  חברת רינובו :"בעוד דוח הלמ"ס מראה המשך מגמה של ירידה בהתחלות הבניה הנובעת ממדיניות הממשלה  הקודמת , חיסול מכרזי הקרקע בשוק החופשי , הצרת צעדי המשקיעים והתמקדות במחיר למשתכן, בעיר הרצליה ישנה עלייה דרמתית של לא פחות מ 214% בהתחלות הבניה בהרצליה, זאת בשל הגדלת הפעילות העירונית בשנתיים האחרונות סביב פרויקטים בהתחדשות עירונית במרכז העיר והיצע של מחיר למשתכן באזור גליל ים.

"במקביל עלה בשנים האחרונות קרנה של הרצליה בעיקר מצד תושבים המגיעים מחוץ לעיר.  זוגות צעירים ומשפחות רבות מתל אביב הרואים בהרצליה מקום מגורים מועדף בזכות  הקרבה המשמעותית למרכז ופערי מחירים של 10%- 30% מול השכונות בהן תושבים אלה גרו בתל אביב. 

"יש לציין, כי כאמור לאחרונה ביטל ראש העיר בהרצליה תכנית מתאר שצפויה הייתה להגדיל עוד יותר את יחידות הדיור החדשות בעיר בעתיד ועל כן צפוי שבשנים הקרובות מספר התחלות הבניה בעיר יתמתן ויתמקד בעיקר בהתחלות בניה ההתחדשות העירונית  במרכז העיר . על כן כעת יש הזדמנות בשל היצע רב של התחלות בניה ליהנות ממחירים טובים כשבהמשך ההיצע יפחת והמחירים צפויים לעלות".