"מישהו צריך להפסיק את הטמטום הזה", פנו השבוע מספר תושבים ל"מיינט הרצליה" בטענה כי הפרחים שנשתלו לפני חודש ברחבי העיר נעקרו בחלק נכבד מרחבי העיר והותירו את הצירים הראשיים בעיר, הכיכרות, הכניסות לשכונות, הגינות ציבוריות, איי תנועה ועוד שוממים.

אי תנועה במרכז העיר לאחר עקירת הפרחים השבוע. צילום: פרטי

"שוב פעם כיסחו את כל הצמחים באיי התנועה", אומר אסף שמואלי בפנייה לעיריית הרצליה, "מדובר בצמחים ששתלו לפני פחות מחודש. כבר הבנתי שבעירייה שמחים מאוד לתת פרנסה לגננים, אבל דחיל רבאק, אולי די? כמעט כל פעם שזה קרה שתלו צמחים "רב שנתיים" ואז כיסחו אותם חודש אחרי, וכמדומני כך גם עכשיו.

"אני רק אבהיר את העניין - צמח רב שנתי, צומח לאורך כל השנה לרוב גם למשך מספר שנים ברצף ואפילו מסוגל להתרבות. כלומר, אפשר לחסוך כסף רב בשתילה שעושים פעם אחת ונהנים ממנה כל השנה ואף יותר מכאן. מתי הטמטום הזה יפסק?". 

שתילת פרחים. צילום: ארכיון

יש לציין כי עיריות רבות בארץ נמנעות מלשתול פרחים עונתים ברחבי העיר, לפחות במרבית המקומות, בשל תקופת הפריחה הזמנית שלהם. העיריות הללו משתמשות בפרחים כגון בשמת הגינה, בוגונוויליה, יערה יפנית, גזניה ועוד. 

בעיריית הרצליה נוהגים, כמו בעיריוות רבות, לקיים מבצע של שתילת פרחים עונתיים  פעמיים בשנה: בדרך כלל בפתח עונת החורף (שתילת חורף) ובפתח עונת הקיץ (שתילת קיץ), מדובר במאות אלפי שתילים שנרכשים בכסף רב מחממות פרטיות ואמורים להחזיק מעמד מספר חודשים בלבד. למרות זאת, בשל תנאי האקלים, או חוסר מיומנות בשתילה הפרחים הללו נובלים די מהר והעירייה עוקרת אותם תוך זמן קצר. 

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "מאחר ולא מצוין באלו איי תנועה מדובר, אנו מניחים שהתושב רואה שאנחנו עוקרים עכשיו את כל פרחי עונת החורף שסיימו את פריחתם עם התחממות מזג האוויר. כמדי שנה אנו עוקרים את פרחי החורף שלא מחזיקים מעמד בקיץ, ובמקומם שותלים פרחי קיץ המותאמים לעונה החמה".