כל חייה עסקה פלורנסיה רוסו מהרצליה בריקוד לטיני: מגיל צעיר למדה את כל סוגי הריקוד והתמקצעה בהם, השתתפה בתחרויות בין-לאומיות, למדה ולימדה ריקוד, ואפילו פגשה את בעלה, איוון קרדנס, במהלך השתלמות רקדנים בקובה. היא לא ציפתה שדווקא ההריון ייאלץ אותה להפסיק את שגרת החיים שהיא כה אוהבת, ובשל כך אף סבלה מדיכאון. דווקא מתוך המשבר, היא ובעלה פיתחו את "מאמאדאנס" — ריקוד לאמהות ולתינוקות במנשאים. סדנאות הריקוד הראשונות יחלו לפעול בחודש הבא.

מימין: איוון, פלורנסיה והתינוקת סול | צילום: אסף פרידמן

סיפור אהבה

רוסו נולדה בארגנטינה ועלתה לישראל בגיל צעיר. במקצועה היא רקדנית, מורה לריקוד ומטפלת מוסמכת בתנועה. איוון קרדנס נולד וגדל בקובה, שם נחשב לסלב מקומי, בשל היותו דוגמן מפורסם ורקדן מקצועי. בשנת 2011 הגיעה רוסו לסדנת ריקודים לטיניים מקצועית שהתקיימה בהוואנה, בירת קובה. שם הכירה לראשונה את איוון, שהשתתף גם הוא בהשתלמות, והאהבה ביניהם ניצתה. במשך שנתיים ניהלו השניים רומן טרנס-אטלנטי, ובשנת 2013 החליטו לאחד כוחות, מדינות וכתובות. איוון עלה לארץ בעקבות פלורנסיה. הם התמקמו בהרצליה והקימו פה את ביתם. היום הם חובקים תינוקת, בתם הבכורה סול, ומנהלים יחד סדנאות לריקוד ולכושר גופני

במהלך ההריון הם עברו יחד תהליך ארוך וקשה, שבסופו נולד הבייבי החדש שלהם: "mamadance" — סדנאות ריקוד מיוחדות, המותאמות לנשים בהריון, ולאמהות טריות עם תינוקות בתוך מנשא.

"אני רוקדת מגיל 18, ריקוד זאת האהבה הכי גדולה בחיים שלי ובמיוחד ריקודים לטיניים", מספרת רוסו. "כשנכנסתי להריון, המשכתי לחיות את חיי כמו שאני רגילה ואוהבת, עם הרבה כושר וריקודים, אבל בחודש השישי הרופא אמר לי שאני חייבת להוריד הילוך. הוא אמר שאני צריכה להיזהר מחשש לנזק לי ולעובר. הבשורה היכתה בי והשביתה את שגרת חיי. נאלצתי להפסיק את השיעורים ואת האימונים המקצועיים. מצאתי את עצמי חסרת מעש, בבית, מעלה במשקל, ובעיקר מתוסכלת מהעובדה שאני לא יכולה לעשות את הדבר שאני הכי אוהבת בעולם. העובדה שלא יכולתי לרקוד השפיעה מאוד על מצב הרוח שלי ועל יחסיי עם איוון, וזה גרם למתיחות רבה בינינו".

במאי 2017 נולדה בתם של השניים, אך לדברי רוסו, "עם האושר בלידת בתי, השתוקקתי כבר לחזור לפעילות, וגיליתי שזה לא כל כך פשוט כמו שחשבתי שזה יהיה. השגרה כבר לא אותה השגרה, ההורמונים משתנים, הגוף, סדר העדיפויות. יש הרבה חשש ועצבות. נוסף על כל זה, גם עליתי הרבה במשקל. לא הרבה אמהות יודו בכך, שבו-זמנית עם האושר והשמחה, יש געגוע לחיים הקודמים, אבל אני מודה שהיה לי קשה מאוד. איוון ואני עברנו משבר זוגי וגם משבר בפרנסה, כי התקשיתי לחזור לריקוד, שזאת העבודה שלי. אז הגעתי לאנה קוסמן, יועצת ומלווה הריון ולידה במכבי שירותי בריאות. התמיכה שהיא נתנה לי עשתה לי סדר בחיים".

קוסמן היא מנהלת סניף טיפת חלב ברחוב סוקולוב בהרצליה. "כשפגשתי את פלורנסיה, הרגשתי שהיא צריכה ליווי, מעבר למעקב", היא מספרת. "היא היתה רקדנית, ובכושר גופני מצוין, וחששה מאוד מהדרישה להפסיק לרקוד. זה השפיע עליה מאוד, ולרעה. היו לה סממנים של דיכאון. הדבר הראשון שעליו דיברתי אתה היה פרופורציה. שלחתי אותה להשתתף בקבוצות תמיכה, ובמפגשים הכוללים אמהות, הריוניות וגם נשים אחרי לידה שהיתה קשה מהרגיל. ליוויתי אותה והדרכתי אותה, גם מהפן הנפשי וגם מהפן הפיזי. מהר מאוד היא חזרה לעצמה, הכוח שב אליה, ויחד העלינו את הרעיון למצוא את הנוסחה המחברת ריקוד, כושר ותנועה, כך שיותאמו במיוחד לאמהות טריות. בעידודי נסעה פלורנסיה להשתלמות בלונדון, כדי להתמחות בריקוד ובכושר לנשים בהריון ואחרי לידה".

אנה קוסמן | צילום: יח"צ   

בואי, אמא

פלורנסיה ואיוון פיתחו יחד את הרעיון שנולד אצלם, בעקבות התקופה הקשה — mamadance, ריקוד עם מנשאים. הסדנאות בהדרכתם יחלו לפעול בשבוע הבא, החל מ-1 במאי. "איוון ואני נסענו ללמוד את תורת הריקוד עם מנשאים, ורק לפני שבועיים חזרנו מההשתלמות האחרונה בקובה", מספרת רוסו. "אבל מעבר לריקוד, מה שחשוב לי הוא לתת עידוד ותמיכה לאמהות שישתתפו בסדנה, כדי שלא ירגישו מה שאני הרגשתי, שלא ירגישו לבד. אני מאמינה בטיפול באמצעות תנועה, ובחזרה לפעילות גופנית בצורה הדרגתית".

איך איוון, כגבר, משתלב בתוך זה?

"שנינו עוסקים בתנועה, בכושר גופני ובריקוד. שנינו גם רוצים מאוד להיות עם התינוקת שלנו, ולא להיפרד ממנה. איוון השתכנע מהר ברעיון הזה, ואף פיתחנו אותו יחד כצוות. הריקוד שפיתחנו הוא לא רק לאמהות, אלא גם לזוגות. איוון, כדי להדריך, משתמש במנשא שבו בובת תינוק במשקל אמיתי. אנחנו יודעים שיש עוד זוגות, שאצלם תקופת ההריון והתקופה אחרי הלידה לא באות בקלות, והם מוצאים את עצמם כמונו, במשבר". 

מה הייחודיות במאמאדאנס?

"זה לא עוד שיעור ריקוד, זהו שיעור שמשלב ריקודים לטיניים ואחרים, כמו רגאיי, סלסה וזומבה, אבל עם מנשאי תינוקות. כמו כן, אנו משלבים תרפיה בתנועה וכושר גופני, ואנחנו עוזרים לנשים לחזור לעצמן בצורה הדרגתית. מאמאדאנס נוצר כדי לעזור לאמהות, שנוסף על הרצון לחזור לערנות ולכושר, רוצות גם לחזור למפגשים חברתיים ולפעילות חברתית, שלפעמים חסרה מאוד בזמן חופשת הלידה

"אמהות טריות מרגישות לפעמים לבד, ואני רוצה שיידעו שזאת לא בושה להגיד שקשה. נשים מתביישות בזה, אבל צריך לדעת שהחיים משתנים. לי לקח זמן, אבל הודיתי בסוף שממש קשה לי, והתגעגעתי למה שהייתי רגילה אליו. אנחנו, האמהות, לא ישנות הרבה בלילה, ולאחר הלידה אנחנו מבלות רוב הזמן סביב התינוק. שיעורי הריקוד שלנו, עם התמיכה והפעילות הגופנית, הם גם כיף, וגם עוזרים להעלות את הביטחון העצמי בחזרה".

מי שנהנית במיוחד משיעורי הריקוד במנשאים היא כנראה התינוקת סול. "היא רקדה עוד לפני שנולדה, בתוך הבטן שלי", אומרת רוסו בהתרגשות. "היום היא מגיבה לקצב, למוזיקה ולשירים, עוד לפני שהתחילה לזחול. יש לה חוש קצב מטורף. אני מתרגשת לראות אותה רוקדת, ובשבילי זה בונוס שאני יכולה לרקוד אתה יחד, ולהיות אתה כל היום. יש בזה יתרונות גדולים ורבי-משמעות. בזכות התנועה, התינוקות סובלים פחות מגזים, הם נרדמים בקלות, ויותר מכל הם נהנים מהקרבה הגופנית לאמא. אני רואה שהתינוקת שלי ממש נהנית ונרגעת מזה. בשבילי ובשביל כל האמהות שלא רוצות להיפרד מהבייבי שלהן, זה פשוט בונוס אדיר. שירותי בריאות מכבי עזרו לי ותמכו בי מאוד כדי לקדם את הרעיון, ועכשיו אנחנו משתפים פעולה. לכן הסדנאות הראשונות של מאמאדאנס יפעלו במסגרת קופת החולים".