אור גלובוס. נמנה עם צמרת השחמטאים הצעירים באירופה | צילום: יריב כץ

"אור הוא אחד משחקני הנוער המוכשרים בישראל", אומר אלמוג בורשטיין, מנהל האקדמיה לשחמט בכפר הירוק ומנכ"ל המרכז הישראלי לקידום השחמט, ומתכוון לאור גלובוס, תלמיד כיתה ט' (מחוננים) ושחמטאי מצליח בקנה מידה ישראלי ועולמי. אור, בן 14.5, נחשף למשחק בגיל חמש והחל להתחרות בגיל שמונה ומשחק בליגת השחמט הישראלית.

זה שנים שהוא משתתף באליפויות בארץ ובעולם, צובר תארים וכבר קיבל דרגת אמן מטעם איגוד השחמט העולמי. לא מכבר חזר מתחרות Classic London Chess, בה ניצח שחמטאים בוגרים שבכירים ממנו בדירוג העולמי וזכה בנקודות רבות שעשויות לקרב אותו לתואר אמן בינלאומי עוד בטרם זכה בדרגת אמן בישראל. בארץ הוא זכה במקום הראשון והשני באליפות הארץ לבני שמונה‑עשר. בגיל 11 זכה במקום הראשון באליפות לבני 12-10. לפני שנה זכה במקום השני באליפות לבני 14-12, והשנה זכה באותה תחרות במקום הראשון. נוסף על כך הוא זכה באליפות הארץ לקבוצות עד גיל 14 ובאליפות הארץ לקבוצות עד גיל 18.

גם באירופה הוא כבר נמנה עם צמרת השחמטאים הצעירים. עד כה ייצג אור את ישראל בארבע אליפויות אירופה לנוער, ובכולן דורג בין 20 הראשונים. באליפות שנערכה ב-2014 בגאורגיה סיים אור את התחרות בתיקו עם אלוף העולם אז ועם אלוף רוסיה בהווה, שניהם בוגרים ממנו, והוא רק בן 11. באליפות אירופה שנערכה ברומניה לא מכבר הוא דורג במקום ה-11, ובאליפות העולם שנערכה ביוון זכה אור במקום השישי בתחרות ה"בליץ" (בזק) ובמקום התשיעי בתחרות ה"רפיד" (מהיר).

בתחרות "פסטיבל האביב" שנערכה בבודפשט בעת האחרונה זכה בפרס השחקן המצטיין עד גיל 14. "השאיפה היא שהוא ייצא לארבע-חמש תחרויות בשנה", אומרת אמו, סנדרה פרץ-גלובוס, שמקדישה את מרב זמנה לקידום הקריירה של בנה ומלווה אותו לתחרויות בארץ ובחו"ל. "התחרויות הללו חשובות לרכישת ניסיון ומשמעותיות להתפתחותו כשחקן מוביל בעתיד. קידומם של ילדים שאותרו כמחוננים וכישרוניים בשחמט הוא תמיד תלוי תקציב. 5 אחוזים מהצלחתם זה כישרון, ו-95 אחוזים עבודה.

רשויות הספורט הממשלתיות בעולם כולו מקצות תקציבים מכובדים לפיתוח השחמט בקרב ילדים ונוער, אבל זה לא קורה במדינתנו. איגוד השחמט הישראלי העניק לאור מלגה למימון מאמן במשך עשר שעות בחודש בלבד. לצערנו, תקציב הספורט בישראל לא מאפשר תמיכה גדולה מזו".

בעוד שלושה חודשים אור אמור להשתתף בתחרות חשובה בבודפשט, תחרות שמוזמנים להשתתף בה שחמטאים ברמה גבוהה, כדי לאפשר לשחמטאים ברמתו של אור להתמודד מולם, לנסות לנצח אותם ולצבור עוד נקודות לקראת דרגת אמן בינלאומי. בקיץ הוא שוב צפוי להשתתף באליפות אירופה, ולפני כן יתמודד על אליפות הארץ לבני 16-14. אמו מקווה שידורג באחד המקומות הראשונים ויזכה לתמיכת האיגוד גם במימון הנסיעה שלו לאליפות, ולא, תיאלץ למצוא מקורות מימון אחרים. "אנחנו במרוץ מתמיד להשגת מימון. בינתיים יש עמותה שתומכת באור בקביעות וגם כמה ספונסרים מתחלפים".

"אין בארץ תמיכה ממשלתית מספיקה שמאפשרת לשחמטאים שלנו להגיע להישגים בינלאומיים גבוהים", מחזק את דבריה בורשטיין.

כדי להגיע לצמרת אור מבלה כשעתיים ביום מול לוח השחמט, קורא ספרות מקצועית, מנתח מהלכים, מתרגל ומשחק נגד יריבים באמצעות האינטרנט, ויש לו זמן גם לתחביבים נוספים — שחייה ופינג פונג.

מה תרצה להיות כשתגדל?

"שאלה קשה. לא יודע. בכל מקרה, אני רוצה שהשחמט יהיה חלק מחיי".