פרופ' שגיא חיימוביץ'. "אני אדם שוחר שלום שתומך במתן זכויות ועצמאות לעמים" | צילום: שאול גולן

פרופ' שגיא חיימוביץ' ישב השבוע בדירתו בהרצליה, וצפה בטלוויזיה בהתרגשות. הוא כל כך רצה להיות בברצלונה באותם רגעים.

הגינקולוג בעל השם העולמי, שמתעתד להקים יחידה להיסטרוסקופיה בבית החולים 'הלל יפה' בחדרה, חש צמרמורת בגופו כשראה את תושבי קטלוניה מכריזים על עצמאות בארצם. ניתן בהחלט להבין את התחושות המיוחדות של הפרופסור. את 30 השנים האחרונות העביר בבירת קטלוניה. גם כשהחליט לשוב לישראל אחרי שנים כה ארוכות, הוא עדיין חש הזדהות רבה עם העם היושב בקטלוניה והוא מתחבר עד מאוד לשאיפותיו לעצמאות. חיימוביץ' אף נטל חלק בהפגנה המונית שדרשה עצמאות לחבל הארץ הקסום.

מגיעה להם עצמאות

"עבורי מה שקרה השבוע הוא רגע היסטורי", מספר חיימוביץ', שצפה באירועים, בצוותא עם בני משפחתו. "כל כך רציתי להיות שם ולחוות את הרגעים האלה. לפני שבוע הייתי בברצלונה והשתתפתי בהפגנת המונים בעד עצמאות לחבל הארץ. אני אדם שוחר שלום שתומך במתן זכויות ועצמאות לעמים".

הוא בן 53, בעל שם עולמי בתחום הרפואה; נשיא הקונגרס העולמי להיסטרוסקופיה - הליך רפואי שבמסגרתו מוחדר סיב אופטי אל תוך הרחם. החדרת הסיב מאפשרת התבוננות על הרחם מבפנים. ההליך מיועד לבירור סיבות להפלות, לעקרות לטיפול בפוליפים ועוד. לפני 10 שנים חולל פרופ' חיימוביץ' מהפכה בתחום, כאשר פיתח שיטת ניתוחים תוך רחמיים באמצעות לייזר, ללא הרדמה. "אם אתה משווה את הפיתוח שלי למה שהיה קודם לכן, אז בפועל, ניתוחים שארכו שעה וחצי אני עושה תוך 10 דקות, ללא הרדמה ובמשרד".

שיטת הניתוחים שפיתח הפכה את חיימוביץ' לבעל שם עולמי בתחום ולרופא מבוקש במדינות רבות. "זו שיטה חדשה שאני יצרתי", הוא אומר. "אני מסתובב המון בעולם על מנת לחשוף אותה למדינות אחרות וללמד אותה. אני חושב שהגיע הזמן להכניס את השיטה שלי גם לישראל".

הסיבה המרכזית לחזרתו של הפרופ' לארץ, אחרי 30 שנים בניכר, היא רצונו להטמיע את השיטה הייחודית שלו בישראל. "חזרתי כדי להקים מרכז הכשרה בישראל", הוא אומר. "זה הדבר היחיד שמעניין אותי. אני רוצה לתרום מהידע הרפואי שלי למדינת ישראל". בהלל יפה יהיה חיימוביץ' אחראי טיפול אמבולטורי והיסטרוסקופיה במחלקת נשים.

לישראל שב בתחילת ספטמבר עם אישתו. "פתחתי דף חדש בחיי", הוא אומר. "התוכנית שלי היא להישאר בארץ ולתרום לרפואה הישראלית". חיימוביץ' מתעתד להקים יחידה להיסטרוסקופיה במרכז הרפואי הלל יפה, שבו יעבוד ולפתוח מרכז הכשרה בבית החולים. הרעיון עלה לפני מספר חודשים, כשחיימוביץ' הוזמן להרצות על שיטתו המיוחדת בכנס בצפון. הוא נפגש במקום עם פרופ' מוטי חלק, מנהל המחלקה לגינקולוגיה ב'הלל יפה' והשיחה הולידה את אפשרות החזרה.

מה דעתך על הרפואה הישראלית?

"האמת שאני לא יודע הרבה על מצב הרפואה בארץ, לכן אני לא יכול להביע את דעתי. ההבדל ביני לבין חלק מהרופאים בארץ הוא, שלא איכפת לי ללמד אחרים את מה שאני יודע. ברגע שהמצאתי את שיטת הניתוחים, הדבר הראשון שעשיתי הוא ללמד אחרים. התגובה הראשונה שקיבלתי הייתה מחבר מהארץ. הוא שאל אותי 'למה אתה מלמד אחרים, אתה לא מפחד שתפסיק להיות מיוחד?', אמרתי לו 'תשמע, אני התחלתי ללמד אחרי שעשיתי 800 ניתוחים, היום אני אחרי 5,000 ניתוחים וממשיך לעבוד. עד שיגיעו לרמה שלי, אז אני אהיה במקום אחר'. על הפיתוח הזה קיבלנו בשנת 2011 פרס לאומי בספרד".

ללמד את השיטה

הוא נולד באורוגוואי, ועלה לישראל עם משפחתו בגיל 11. למד בתיכון כצנלסון בכפר סבא ושירת בצבא. בשנת 1987 הגיע לברצלונה. "אבא שלי ז"ל היה רופא נשים. הוא היה סגן מנהל מחלקה בבית החולים מאיר", הוא מספר. "רציתי ללמוד רפואה. לא רציתי להיות בצלו של אבא, אז החלטתי שאני נוסע לברצלונה ולומד שם".

מאז חלפו שנים ארוכות. בברצלונה התחתן חיימוביץ' עם אישה ישראלית ונולדו להם שלוש בנות. הוא התגרש והתחתן בשנית, שוב עם אישה ישראלית, ולבני הזוג יש ילד. את ההתמחות שלו עשה בגינקולוגיה. לפני 15 שנה התחיל לעשות היסטרוסקופיה.

ב-11 השנים האחרונות עבד בבית החולים 'דל מאר' בברצלונה כמנהל היחידה להיסטרוסקופיה. "לקחתי שבתון והגעתי לישראל על מנת לבדוק אפשרויות לפתח את שיטת הניתוחים שלי", הוא מספר. "המטרה היא להקים מרכז הכשרה לאומי שבו השיטה שלי תילמד".

עם ליאו מסי. "הוא קם אל אשתי והצטלם איתה. התקרבתי והצטלמנו" | צילום: אלבום פרטי
לישראל חזר מלא חוויות מרגשות ממגוון תחומים - הקהילה הישראלית, פוליטיקה, וכמובן - כדורגל. חיימוביץ' הוא אוהד מושבע של קבוצת הכדורגל של ברצלונה, והוא אפילו הצליח להשיג צילום עם כוכב הקבוצה, ליונל מסי. "אני אוהד את בארסה, לא כדורגל", הוא מסביר. "כמשפחה יש לנו קשר הדוק עם הקבוצה הזו. יש לנו חברים בברצלונה שהבן שלהם משחק בקבוצת הנוער של בארסה. דרכו אנחנו מצליחים להיכנס למשחקים. אישתי הולכת למשחקים יותר ממני. עבורי יש ברצלונה ויש כדורגל. התחברתי לקבוצה בתקופה של גווארדיולה ועכשיו זה בדם שלי. אני כמעט לא מפספס אף משחק".

איך השגת את הצילום עם מסי?

"זה היה לפני ארבע שנים, ישבתי במסעדה עם אשתי. הוא ישב באותה מסעדה. לא הפרענו לו, נתנו לו לאכול למרות שאחרים כן הפריעו לו. הוא חייך אל אשתי והתקרבנו. הוא קם אל אשתי והצטלם איתה. התקרבתי והצטלמנו. זה היה במקרה. היה קטע שהבן שלי יחד עם חברים שלו עלו במעלית ופגשו את מסי ובצחוק אמרו לו שהם מריאל מדריד. זה מה שאומרים למסי כשעומדים מולו?".

במהלך שהותו בברצלונה יצר קשרים קרובים עם הקהילה הישראלית במקום. "הקשר היה חזק יותר מאשר עם הקהילה היהודית", מסביר חיימוביץ'. "אבל היה גם קשר עם הקהילה היהודית. אירגנתי מחנות קיץ והייתי פעיל".

מה דעתך על המצב הפוליטי בברצלונה?

"יש כאן עם שיש לו מסורת של מאות שנים וצריך לתת לו עצמאות. במשך שנים ארוכות הקטלאנים היו נרדפים, מופלים ומדוכאים, וכעת מגיעה להם העצמאות הזו. הייתי בהפגנה בשבוע שעבר בברצלונה, אני תומך בעצמאות לקטלוניה. אני מתפלל שלא תהיה אלימות כי ברגע שהקטלאנים ינהגו באלימות, השלטון יכניס את הצבא לאזור".

אפשר להקביל את המצב של הקטלאנים למצבם של הפלסטינים?

"אני חושב שלכל אחד יש זכות להגדרה עצמית משלו. צריך להיות משא ומתן עם הפלסטינים ולהגיע לשלום. אני מאמין ומקווה שמשא ומתן כזה גם יהיה. הייתי הראשון שיזם מפגש בין אש"ף לשגרירות ישראל בברצלונה אחרי חתימת הסכמי אוסלו בשנת 1994 והייתי גם דובר שבוע התרבות הישראלי-פלסטיני בברצלונה. כל הזמן דחפתי לשלום ולמשא ומתן. אני חושב שזו הדרך להגיע לפתרונות".

במהלך השהות שלך בברצלונה בוודאי נדרשת להסברה על המצב בישראל.

"עשיתי הסברה רבה במהלך מלחמת המפרץ הראשונה. הסברתי גם את העניין מול הפלסטינים. פלסטינים חששו לשבת מולי באולפני טלוויזיה כי תמיד הצגתי פתרונות והסתכלתי על העתיד, והם לא רגילים לזה".