קבוצת "לה פמיליה" מבית הגלגלים בהרצליה — קבוצה של צעירים עם מוגבלויות — מציינת השנה עשור להיווסדה. זו השנה האחרונה של הקבוצה יחד, ולאחריה הצעירים יצאו להתמודד עם החיים לבדם. לקראת הסוף, הם שואפים להגשים חלום אחד אחרון: לטוס יחד, כקבוצה, להולנד. כעת הם פונים לציבור, בעזרת קמפיין מימון המונים ((www.giveback.co.il, ומבקשים את עזרתו בגיוס כסף להגשמת החלום.

חניכי לה פמיליה. "זאת ממש הגשמת חלום בשביל כולנו" | צילום: באדיבות בית הגלגלים

הקבוצה מורכבת מ-13 חניכים עם מוגבלות פיזית מורכבת, גילאי 19‑22, ומצוות של 15 מתנדבים. הקבוצה נפגשת כל חמישה שבועות לשבת קבוצתית, שבמהלכה מתקיימות פעילויות חינוכיות, ומתאפיינת במשפחתיות רבה, באקטיביות מצד החניכים ובקשרים בין‑אישיים יוצאי דופן בין כולם. בשנת הפעילות האחרונה שלהם, החלום של הקבוצה הוא לקיים מחנה קיץ בהולנד, שיסכם עשר שנות פעילות מוצלחת של הקבוצה. מדובר בטיול מסובך לוגיסטית, שעלותו כאמור גבוהה.

"אנו, מתנדבי וחניכי קבוצת לה פמיליה, הקבוצה הבוגרת בסניף של עמותת בית הגלגלים בהרצליה, רוצים להגשים חלום ולטוס ביחד בקיץ", נכתב בקמפיין. "לה פמיליה בשבילנו היא יותר מקבוצה — היא משפחה. משפחה מוזרה ומצחיקה. אנו כ-15 בני נוער עם מוגבלויות, ומספר דומה של מדריכים ומדריכות, ובית הגלגלים הוא ביתנו המשותף. קשה לשים את האצבע בדיוק על הקסם. 

"אולי הנכות הפיזית של החניכים — שהיא אתגר בחיים ומבדילה בינם לבין בני גילם — היא זאת שהופכת אצלנו לדבק המאחד. עשר שנים עברנו יחד שבתות משותפות ופעילויות אמצע שבוע, וכן תשעה מחנות קיץ, שבהם נסענו ברחבי הארץ, מנהריה ועד אילת, וחווינו חוויות מדהימות ונפלאות... בעוד חצי שנה הדרך המשותפת שלנו תסתיים, ורגע לפני הסיום יש עוד פסגה אחת שאנחנו רוצים להעפיל אליה, עוד הרפתקה אחת ייחודית וחד-פעמית שאנו חולמים עליה: אנחנו רוצים לטוס יחד בקיץ, והיעד שבחרנו הוא הולנד".

"לילדים כאלה עם מוגבלות, שעומדים עכשיו לצאת לחיים האמיתיים, יש המון חששות ופחדים. זה לא משהו פשוט בעבורם. לכן, חשבנו לסיים את הפעילות באקורד סיום גדול ומרגש, להשאיר בהם חותם לכל החיים, זיכרון מתוק ממש"

להתמודד עם החיים

הראל ניר בן ה-25 מרעננה הגיע להתנדב בבית הגלגלים במסגרת התואר הראשון שלו. "אבא שלי חולה ALS", הוא מספר. "הוא נכה ונעזר בכיסא גלגלים, ודווקא בגלל זה בחרתי להתנדב בבית הגלגלים. הרגשתי ששם אני יכול לתרום הכי הרבה. אני מתנדב שם כבר שלוש שנים בקבוצת לה פמיליה. אנחנו, המדריכים, משתדלים להכניס לפעילות הרבה תוכן וחינוך. במיוחד בשנה הזאת, שהיא השנה האחרונה, השתדלנו להעביר הרבה תוכן שעוסק באיך להתמודד עם החיים.

"הפעילות היא קבוצתית וממש משפחתית. אנחנו מתאספים לפני כניסת השבת, וכל אחד מספר מה עבר עליו בחודש האחרון וכל דבר שהוא רוצה לחלוק עם הקבוצה. אחר כך עושים פעילויות למיניהן. אנחנו מסיימים במסיבה קטנה וחוגגים ימי הולדת לכל מי שהיה לו יום הולדת בחודש האחרון".

מדוע מסתיימת הפעילות?
"הסיבה היא טכנית, הבית לא יכול להכיל את כולם, והבית רוצה לקבל אליו קבוצות חדשות. לכן, לצערנו, הקבוצות הוותיקות מסיימות את דרכן. עכשיו, אחרי כברת דרך מדהימה, אנחנו רוצים לסיים את המסע המשותף בפעילות בלתי-נשכחת".

למה זה חשוב לכם כל כך?
"לילדים כאלה עם מוגבלות, שעומדים עכשיו לצאת לחיים האמיתיים, יש המון חששות ופחדים. זאת התמודדות שאחרים לא יכולים להבין ולקלוט, התמודדות עם עצמאות זה לא משהו פשוט בעבורם. לכן, חשבנו לסיים את הפעילות באקורד סיום גדול ומרגש, בפעילות אחרונה יחד. רצינו להשאיר בהם חותם לכל החיים, זיכרון מתוק ממש. כבר יצרנו קשר עם הקהילה היהודית בהולנד, ותכננו אִתם טיול נגיש מותאם לאנשים עם מוגבלות.

"מדובר באתגר קשה מאוד. עם זאת, משום שאתגרים הם חלק יום-יומי מהחיים שלנו, הקושי הזה רק מדרבן אותנו יותר ונותן לנו מוטיבציה נוספת. פנינו למימון המונים, כדי להיעזר בציבור לגיוס הכסף, אבל אנחנו 'יורים לכל הכיוונים' ומגייסים כסף גם בדרכים נוספות. אנחנו פונים לארגונים ולאנשים פרטיים ומקווים שיפתחו בפנינו את הלב".

משפחה מסוג אחר

לדברי מיכל טרגר, מדריכה בקבוצה שהצטרפה לפני חמש שנים, "בבית הגלגלים הצעירים עם המוגבלויות פוגשים אנשים דומים להם, וקל להם יותר ליצור עמם קשרים חברתיים. הקבוצה שלנו, לה פמיליה, הפכה לקבוצת חברים כמו משפחה, ואני לא מגזימה. אנחנו עובדים עם החניכים על מיומנויות חיים, על עצמאות, על ניידות, ומכינים אותם למסגרות המשך. אנחנו מספקים להם עולם ומלואו. גם אני, כמדריכה, מרגישה שאני מקבלת יותר ממה שאני נותנת.

"אנחנו אוהבים לעשות פעילויות משותפות, ובסוף כל שנה עשינו מחנה קיץ בכל מיני מקומות בארץ. אלה טיולים מאתגרים, הכוללים לינה בשטח, ואלה דברים שלא מובנים מאליו לצעירים עם מוגבלות. כעת, אנחנו רוצים לקחת את טיול הסיום לשלב הבא ולטוס לחו"ל. מדובר באפשרות לחוויה חברית, מגבשת, מהנה וחוצת תרבויות. כזאת שתהיה אקורד סיום מתאים לשנות הפעילות המשותפות שלנו. כולנו חולמים לצאת ל'טיול הגדול' אחרי הצבא עם חברים טובים, כמו שעושים רבים מבני גילנו, ולמעשה זאת הדרך היחידה שחלום זה יכול להפוך למציאות בעבורם".

אז החלטתם לגייס את הכסף לטיול באמצעות מימון המונים.
"מחיר של טיול כזה יהיה יותר מ-200,000 שקל בעבור חניכי הקבוצה ומלוויה, והוא כולל טיסות, מלונות, אטרקציות נגישות, וכמובן אוטובוס צמוד עם מעלון. לצערנו הרב, רבים מאתנו לא יצליחו לשאת בעלויות הכרוכות בטיול שכזה. לכן, מלבד רוח גבית ורצון טוב, אנחנו זקוקים לתמיכה הכספית כדי להגשים את החלום המיוחד הזה. באמצעות מימון ההמונים אנחנו מנסים לגייס חלק מהכסף, ואת השאר אנחנו מנסים בדרכים אחרות. כשאנחנו מדברים עם החניכים שלנו על המסע להולנד הם מתלהבים ומתרגשים כמו שלא ראיתי אותם מתרגשים מעולם. זאת ממש הגשמת חלום בשביל כולנו".

"אם אנשים היו רואים אותי בפעם הראשונה, רובם היו רואים את 'הבחורה הנכה'", מספרת ילנה בלואוס בת ה-22 מנתניה, חניכה בקבוצת לה פמיליה. "יש לי שיתוק מוחין, וכתוצאה מכך אני יושבת בכיסא גלגלים ממונע, אך זה לא עצר אותי מלחיות את החיים כמו שאני רוצה, כמו שכולם חיים. זה לא עצר אותי מלחלום ומלשאוף קדימה. סיימתי תיכון רגיל עם בגרות מלאה בממוצע 97. עשיתי שירות לאומי, ובאותו הזמן גרתי עם עוד שותפים בצפון, דרך עמותת 'כיוונים'. עכשיו אני לומדת באוניברסיטת תל אביב תקשורת וקולנוע. יש לי גם בלוג העוסק באופנה ובלייפסטייל, באתר 'פשנגה'.
"אני חניכה בבית הגלגלים וזאת השנה העשירית והאחרונה שלי, ושל שאר החניכים בקבוצה, שנקראת לה פמיליה. החלום הכי גדול שלנו כקבוצה הוא לטוס לחו"ל. למרות העובדה שאני חיה את החיים כמו שאני רוצה, אין לי הרבה אפשרויות לטוס לחו"ל עם חברים, ולכן המסע הזה הוא חלום שאני שואפת להגשים, עם כל החלומות שכבר הצלחתי להגשים". 

_____

ב- 3 באפריל 2019 עמותת בית הגלגלים תקיים את אירוע ההתרמה השנתי שלה, בסימן 40 שנות פעילות. האירוע יתקיים באודיטוריום סמולרש (אונ' ת"א) בהשתתפות שלום חנוך ומשה לוי שמארחים את שלומי שבן במופע באורך מלא. כל ההכנסות מערב זה הן קודש להמשך פעילות העמותה. באירוע ישתתפו מעל 1,000 אורחים מחברות עסקיות בכל התחומים, תורמים פרטיים,קרנות, מתנדבים וחניכים. כרטיסים ניתן לרכוש כתרומה במחירים 180,300,500,1,000₪.