במערכת הבחירות האחרונה של הרצליה, אין ספק שדניאל אייזנברג היא הפתעת הבחירות. המשפטנית הצעירה, שעד לבחירות לא הייתה דמות מוכרת, קטפה את המקום השני ברשימת מרצ, כשהיא עוקפת בדרכה גם את ראש העירייה לשעבר יהונתן יסעור. עכשיו היא מחזיקה באחד מתיקי העירייה החשובים ביותר, נמצאת בשנת התמחות לעריכת דין ובדיוק השבוע התחתנה. "אני אוהבת להיות בעשייה, זה בוער בי", היא מסבירה.
דניאל אייזנברג. "אני מתה על עבודה ועל עשייה". צילום: אסף פרידמן
ביום חמישי האחרון היא התחתנה עם בן זוגה עידן צדיקים. זה קרה שבוע בלבד לאחר שהושבעה כחברת מועצה מן המניין, וקצת יותר מחודש לאחר שניהלה קמפיין בחירות אינטנסיבי יחד עם סיעת מרצ, בו זכו להישג מרשים של שלושה מנדטים. אין פלא שבתחילת השבוע היא מצאה את עצמה חולה וזקוקה למנוחה. "לא נחתי הרבה זמן, אז הגוף קרס", היא אומרת בחיוך. "יש לי יומיים לנוח, להתעסק בחתונה שלי ואז אני חוזרת למרוץ".
המשבצת הצעירה
אייזנברג בת 28 בלבד, אבל הספיקה הרבה. קצת אחרי שהשתחררה מהצבא עבדה במשרד עורכי דין. לאחר מכן מצאה את עצמה עובדת בכנסת כעוזרת פרלמנטרית של חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ. אחרי שנתיים של עבודה אינטנסיבית, עזבה כדי ללמוד משפטים. בזמן לימודי התואר התחילה לעבוד במפלגת מרצ, הייתה אחראית מתפקדים ומנהלת המטה. בחודש יולי האחרון התחילה את ההתמחות שלה במשרד נדל"ן. תוך כדי הצטרפה למערכת הבחירות של מרצ, קטפה את המקום השני ברשימה, ניהלה קמפיין בחירות, הושבעה כחברת מועצת העיר, קיבלה את תיק התחבורה, וזה בזמן שהיא מארגנת לעצמה חתונה.
"אני אשת מרצ מאז ומתמיד, פעילה כבר שנים במפלגה. השנה אנשי הסניף המקומי של מרצ ביקשו ממני לרוץ", היא מסבירה. "הם חיפשו מישהי צעירה ורעננה, כי הם זיהו שצעירים רבים בני 21 עוזבים את העיר. לכן, כשאני הצטרפתי לעבוד במפלגה בגיל צעיר חיבקו אותי ועודדו אותי להתקדם. זה היה טבעי בשבילי להמשיך לקמפיין בחירות".
הגעת להישג מרשים וזכית להכי הרבה קולות (221 קולות), יותר מעופר לוי ומראש העירייה לשעבר יהונתן יסעור.
"אני חושבת שהאמינו בי, עבדתי קשה בשביל זה. בנוסף, רצו דמות צעירה רעננה וחדשה. כל מה שעשיתי היה להציג את עצמי וזה עבד. האמנתי בעצמי אבל באמת הופתעתי מאוד מהתוצאות. זאת היתה הפתעה מתוקה. אני ועופר חברי מועצה חדשים ולומדים עכשיו את העבודה. יש לנו הרבה מזל שיהונתן יסעור איתנו, כי אנחנו לומדים ממנו המון. אני מאמינה שהשילוב של הרעננות שלנו יחד עם הניסיון שלו יביא אותנו להישגים רבים במועצה הזאת.
"מערכת הבחירות הייתה מאוד עמוסה. היה קשה כי בזמן הזה גם הייתי עסוקה בהתמחות שלי. מצד שני, בהרצליה אוהבים את מרצ. קיבלנו חיבוק חם מהתושבים בכל מקום שבו הסתובבנו. גם כשנתקלנו בתושבים, שמתנגדים לעקרונות של מרצ הארצית — לא ויתרנו עליהם. הסברנו להם מה מרצ המקומית רוצה — כל מה שחילוני רוצה בעיר שלו: עסקים פתוחים בשבת ולמנוע תופעות של הדתה בבתי הספר. כל מי שהבין את העקרונות עליהם אנחנו מתבססים, תמך בנו".
איזנברג בחתונתה השבוע עם עידן צדיקים. צילום: פרטי
נתקלת באנשים שהרימו גבה לגבי הגיל שלך?
"רק בפן החיובי. אנשים שמחו שאישה צעירה מנהלת בחירות ומתמודדת למועצה. אנשים הופתעו לטובה מכך שהצעירים פה לא אדישים, שהם רוצים לשנות ולהשפיע. אף אחד לא זלזל בגיל שלי, ההפך. אנשים ראו אותי כצעירה בתחילת דרכה עם מוטיבציה אמיתית לשנות ולשפר את החיים בעיר, והם חיבקו אותי".
צעירים רבים בגיל שלך עדיין לא מצאו כיוון.
"אני מתה על עבודה ואני מתה על עשייה. אני אוהבת להיות עמוסה, זה מספק אותי. אני מודה שזה לא קל לעשות את זה בגיל 28. אני רגע לפני החתונה שלי, עובדת כמתמחה ומרוויחה שכר מינימום של 5,000 שקל, עומדות לפניי חמש שנים מאוד עמוסות וקשות, אבל ככה אני. זה מאוד בוער בי, אני חיה את זה ואני אוהבת את זה. אני לא יכולה שלא להיות בעשייה.
"הרצליה מאוד חשובה לי. אמא שלי נולדה וגדלה פה, סבא שלי בן ה-92 חי פה וראה את הרצליה מתרוממת ממושבה לעיר. זאת עיר מצוינת ועדיין יש לה פוטנציאל להיות עוד יותר מצוינת, במיוחד בתחום התחבורה, התיק שביקשתי ממשה פדלון ושלשמחתי האמין בי ונתן לי את ההזדמנות. אני שמחה על שיתוף הפעולה שנוצר בינינו ואני בטוחה שיחד נוכל לשפר את התחבורה בהרצליה".
ביקשת לקחת תיק קשה ואפילו כפוי טובה.
"זה תיק שיש בו הרבה מה לעשות, ולכן זה משך אותי. האתגר שלי הוא לגרום להעדפת תחבורה ציבורית על פני תחבורה פרטית. בעיר מושקעים מיליוני שקלים בפיתוח נתיבי תחבורה ציבורית בצירים הראשיים בעיר. כל זאת יחד עם תוכניות לפיתוח שבילי אופניים, מדרכות רחבות להולכי רגל וחיבור תחבורתי נכון בעיר, וכן הקו הירוק של הרכבת הקלה. זה תיק קשה, כי אנשים סובלים מבעיית הפקקים בעיר, אבל אני לא מפחדת מקשה. לי באופן אישי לוקח חצי שעה לצאת מהרצליה לעבודה בתל אביב, אני סובלת מפקקים כמו כל תושבי העיר, ולכן בוער בי לשנות ולשפר".
פקקים בהרצליה. צילום: אסנת גורארי טייב
כוח נשי
כאמור, ביום חמישי האחרון דניאל נישאה לבן זוגה עידן צדיקים, והיא מדברת עליו בהתרגשות: "אני צריכה עוד לעכל את התואר 'בעלי'", היא צוחקת. "אני אמשיך לקרוא לו בן זוגי בינתיים. אני הולכת להיות דניאל אייזנברג-צדיקים. זה שם משפחה מאוד מחייב לעורכת דין. יש לי מזל שיש לי אותו, הוא תמך בי לאורך כל הדרך. לא הייתי מצליחה לעשות את זה בלי התמיכה שלו.
"הוא בראש שלי. הוא לגמרי הבין את זה שבימי חמישי בערב, במקום לצאת לברים, אני עובדת. במקום ללכת לים — עובדת. זה לא שאני לא יוצאת לבלות, אני מאוד אוהבת לבלות וזה מאוד חשוב לי, אבל אין ספק שבתקופה האחרונה היה לי פחות זמן.  
"אנשים אמרו לי, 'את מתחתנת, בשביל מה את צריכה את כאב הראש הזה, את העומס? טוסי לחו"ל עם בעלך הטרי, תיהני מהנישואים הטריים'. אלו דברים שהרגיזו אותי. אני לא חושבת שבגלל שאני מתחתנת אני צריכה לעצור את השאיפות שלי. אנחנו בשנת 2018 ואישה יכולה לעשות הכל. אני מאוד שמחה על העבודה המאתגרת שמחכה לי בעירייה ומאוד מחכה כבר להיות עורכת דין, אלו החלומות שלי. בעתיד אני רוצה להיות גם אמא ואני מבטיחה להיות האמא הכי טובה והקרייריסטית הכי טובה שאני יכולה להיות. מבחינתי זה גאווה, זה כוח נשי, אנחנו יודעות לעשות הכל ביחד. אני מאמינה שאישה מאושרת היא אישה שמגשימה את עצמה, וכך בן הזוג שלה מאושר והילדים שלה מאושרים".
שאול ומרסל אייזנברג בטקס ההשבעה. "הוא גאה בי" | צילום: פרטי
הבת של
דניאל היא בתו של שאול אייזנברג, בין עסקני הספורט המוכרים בישראל, הבעלים לשעבר של קבוצת הכדורסל הפועל תל אביב. הקריירה של שאול אייזנברג ידעה עליות ומורדות ודמותו שנויה במחלוקת, כאשר לצד האהדה הציבורית ישנם קבוצה לא קטנה של אוהדים שטוענת כי אייזנברג הרס את הקבוצה.
זה קשה להיות הבת של?
"בשבילי הוא לא שאול אייזנברג, אלא אבא שלי, האבא הכי תומך בעולם. כל מי שמכיר את אבא שלי יודע שהוא מעריץ את הילדים שלו וככה תמיד הרגשתי — מוקפת בחום ובאהבה שלו. אולי כשהייתי תלמידה בבית הספר היו מציינים הרבה שאני הבת של שאול, אבל כיום זה לא משהו מורגש בחיים שלי. זה נכון שאבא שלי הרגיז הרבה אנשים, אבל זה רק כי הם לא יודעים את כל האמת. אני מוכנה לשבת ולהסביר את הצד של אבא שלי לכל מי שמוכן לשמוע. מי ששומע אותו ומבין, משנה את דעתו. הוא איש עשייה רודף צדק והוא אבא מדהים. לדבר עליו, פשוט מרגש אותי.
"הדבר העיקרי שמאפיין את המשפחה שלי זה שאנחנו משפחה של כדורסל. אחי רועי הוא מאמן כדורסל נשים, לפיכך הדיבור בבית על כדורסל הוא מאוד בולט. אני קיבלתי רק את הגובה ואת האהבה ללכת למשחקים. ההורים שלי מאוד תומכים בי ועמדו מאחוריי לאורך כל הדרך בקמפיין הבחירות. הם גאים בי וזה נותן כוח".
היום שאול אייזנברג כבר לא נמצא בעולם הספורט, זאת הקלה?
"אבא שלי נתן את כל כולו לספורט, את כל הונו ואת כל מרצו. בתור משפחה הפסדנו מזה לא פעם, אבל זה מה שהוא אהב ואנחנו אוהבים אותו, אז תמכנו בו. אני ואבא שלי מאוד מעורבים בחיים אחד של השני, ולכן מה שנגע בו נגע בי. אני חושבת שכמו אבא שלי, הדרך שלי בפוליטיקה יכולה לגעת במשפחה שלי גם בצורה חיובית וגם בצורה שלילית, אבל כשאני עטופה במשפחה תומכת אני לא מפחדת. הספקתי לעשות הרבה ויש דברים שעוד לא עשיתי, אבל אין בי שום תחושת החמצה, לא ויתרתי על שום דבר ואני מאמינה שאפשר לעשות הכל. חשוב לי למצוא זמן לכל דבר, להגשים את עצמי וגם לחיות את החיים".