בדירה אחת בהרצליה גרים שבעה לוחמים: אחד מלוס אנג'לס, אחד מקנדה, אחד ממרילנד, אחד מלונדון, אחד מפלורידה ועוד שניים. מדובר בשבעה חיילים בודדים, שעלו לארץ מטעמי ציונות ואהבת הארץ, ושכרו יחד דירה בעיר. "הרצליה היא העיר המושלמת לחיילים בודדים", הם אומרים.
החיילים בדירה בהרצליה. "חברים טובים לחיים" | צילום: דו"צ
שבעת החיילים, שהגיעו כל אחד ממקום אחר על פני הגלובוס, הכירו בארץ, בקיבוץ יחיעם, במסגרת שנת התנדבות של תוכנית "נתיב" ושל תוכנית "גרעין צבר". הם החליטו לשכור יחד דירה בהרצליה, דירה שמצאו בעצמם והם משלמים בעבורה בעזרת הסיוע שמעניק הצבא לחיילים בודדים בשכר דירה. כשהם מתגעגעים למשפחה הם מתנחמים במשפחות המאמצות שלהם.
בן הרדין גדל בקהילה הציונית בלוס אנג'לס. כשאחותו הגדולה סיימה תיכון היא הצטרפה לתוכנית "נתיב" ובמסגרתה התנדבה בארץ. בן החליט ללכת בעקבותיה. "הייתי שחיין מקצועי, אבל תמיד היתה לי הרגשה שהדרך הנכונה בשבילי היא לעלות לארץ", הוא מספר. "ואז קמתי יום אחד והחלטתי להתגייס. מבחינתי אי אפשר לגור בארץ בלי לשרת בצבא".
סמ"ר בנימין ברנט. צילום: דובר צה"ל
בן ממשיך: "רציתי להתקבל לשייטת 13 והתחלתי במיונים ובגיבוש, אבל כשהבנתי שמדובר בשירות ארוך מדי החלטתי לעבור לנח"ל. בשבוע הבא אני יוצא לקורס מ"כים. לא קל להיות חייל בודד. כשאני יוצא לסוף שבוע מהצבא אני לא יכול לנוח, אלא צריך לעשות קניות, לנקות, לסדר. יש לי שתי משפחות מאמצות, ואני אוהב אותן מאוד".
בן הכיר את בנימין ברנט בתוכנית "נתיב", וברנט הכיר לו עוד חמישה חיילים בודדים מכל מיני ארצות. יחד הם החליטו לשכור דירה. "אנחנו שבעה שותפים, כך שלא יוצא לנו להיות לבד בסופ"שים. כל אחד משרת במקום שונה, ובסופי שבוע אנחנו נפגשים ויש לנו המון על מה לדבר". 
"עוזרים לנו בהרצליה"
ריילי סמואל מקנדה עלה לארץ לפני שלוש שנים והתגייס לגבעתי. "יהודים בארץ נותנים שלוש שנים מהחיים שלהם, ואין סיבה שיהודים שגרים בחו"ל לא יעשו את זה", הוא אומר. אני ממש נהנה להיות חייל בודד. זאת שפה אחרת, תרבות אחרת, כל יום חוויה אחרת. אני לומד המון על עצמי וגם על המדינה. קשה להיות בלי המשפחה, אבל רכשתי חברים טובים לחיים, ומשפחה מאמצת שאני אוהב כמו המשפחה שלי. אני גם אוהב את הצבא. עשיתי קו בשכם, בעזה ועוד מעט אני עושה קו בלבנון. זה משמעותי מאוד בשבילי. באתי מחיים רגועים בקנדה, אני מדבר עם החברים שלי בקנדה וזה עולם אחר לגמרי. זה מדהים, ההבדל בין מה שהם עושים ביום-יום לעומת מה שאני עושה. אני גאה מאוד".
סמ"ר ריילי סמואל. צילום: דובר צה"ל
בנימין ברנט גדל באורלנדו, פלורידה. "גדלתי במשפחה ציונית מאוד, כמעט כל קיץ טסנו לארץ, רק כי אנחנו אוהבים להיות פה. התגייסתי לצנחנים ואני ממש נהנה, באחרונה יצאתי לקורס מ"כים. עכשיו אני משרת בקו עזה ובשבועיים הקרובים אשמש כמפקד צוות. פיקוד זה היה החלום שלי". 
איך אתה משתלב בארץ?
"בהתחלה היה לי קשה עם השפה, אז הכרחתי את עצמי לדבר אך ורק בעברית. אנשים שפנו אליי באנגלית — עניתי להם בעברית. בזכות זה אני מדבר היום טוב".
איך בדירה עם כל כך הרבה שותפים? 
"הדירה שלנו ממש מגניבה, מרווחת ונוחה. יש המון אנשים שעוזרים לנו. העירייה נותנת לנו ימי כיף על חשבונה. אנחנו תומכים זה בזה, אז נעים לנו פה, ולמרות הגעגועים למשפחה אין על מה להתלונן".
רב"ט בן הרדין. צילום: דובר צה"ל
עוד מתגוררים בדירה סמואל פילטרמן שעלה מלונדון, ומשרת בפלס"ר צנחנים; ונועם שי, שנולד בארץ וגדל בארצות הברית, ומשרת גם הוא בצנחנים. בדירה גרים עוד שני שותפים, גם הם חיילים בודדים שעל אודותם לא ניתן להרחיב. 
תכנית גרעין צבר של תנועת הצופים, אשר מסייעת שנים ארוכות לצעירים וצעירות מרחבי העולם לעלות לארץ ולהתגייס לצה"ל, תומכת בבמאות חיילים בודדים מידי שנה, יוצרת להם מסגרת חברתית תומכת שהופכת למשפחה וממשיכה איתם הרבה אחרי השחרור מהצבא