"תבואו מהר! רוצחים אותי, רוצחים אותי!", כך זעק נער בן 16 מהרצליה בשיחה טלפונית עם בני משפחתו לאחר שהותקף על ידי עובר אורח שטען כי הנער פגע בו באופניו בעת שרכב על המדרכה.

צילום המחשה: shutterstock
א', בן למשפחה חרדית בת 15 נפשות, תלמיד ישיבה קטנה בבני ברק, התבקש בצהרי שישי שעבר על ידי אמו לקנות מצרכים לשבת בסופר שפע שבמרכז העיר. א' עלה על אופניו החשמליים, לבוש מכנסיים קצרים, טי שירט, וכפכפים ורכב על המדרכה עד לצומת ויצמן – פינסקר. שם נתקל בגבר גבה קומה, כבן 50-45, ששיערו מתוח לאחור וקשור בקוקו. "הוא הבחין בי, זיהה אותי כחרדי, בגלל הכיפה שחורה והפיאות, והתחיל לצעוק עליי: 'תעצור, דתי מסריח', והיכה אותי באגרופיו בפנים, בראש, בגוף. אני הגנתי על עצמי. אחרת הוא היה יכול להרוג אותי".

למה לא ברחת מהמקום?

"לא יכולתי לברוח. הוא תפס אותי".

אחרי כחמש דקות, אחד מעדי הראייה למקרה הצליח להפריד ביניהם, ומסר לנער את הטלפון הנייד שלו כדי שיתקשר לאביו. האב הגיע תוך דקות, הבחין בתוקף, נעמד מולו והציג את עצמו כאביו של הנער. התוקף החל לקלל את האב: "יהודון, דתי מסריח, זבל אנושי, חבל שלא הרגו אתכם, אני אזיין את הבן שלך, איפה הייתם בצבא, פרזיטים".
"במקרה שלנו", מציין האב, "שירתי כחובש ביחידה 669, וגם אשתי שירתה כקצינה במודיעין".

עד מהרה הגיעה גם ניידת של השיטור הקהילתי. התוקף ניסה לחמוק מהמקום אבל השניים עיכבו אותו. הוא המשיך לקלל את האב ולהתגרות בו. "הוא רצה כנראה שאגיב וארים עליו יד, אבל השוטרת כל הזמן אמרה לי: 'אל תגיב'. מהעצבים יכולתי להרוג אותו, אבל אלוקים נתן לי כוח להבליג".

בשלב זה הכריז התוקף שהוא פצוע ודרש להזמין אמבולנס. הוא פונה לבדיקה בבית חולים, בליווי משטרתי. האב סירב לפנות את בנו לבית חולים למרות החתכים המדממים בפניו ובצווארו והחבלות בצלעותיו, ולמרות המלצת הפרמדיק. האב העדיף לטפל בו בעצמו (כחובש קרבי בעל ניסיון).

אחרי שנבדק בבית חולים נלקח התוקף לחקירה בתחנת גלילות, שם טען כי הנער פגע בו באופניו. הנער, שנקרא אף הוא לחקירה, הכחיש. "בכלל לא נתקעתי בו. המגע הראשון בינינו היה ביוזמתו", טען.

אביו של הנער סיפר: "הבן שלי, ילד חנון, ראה בריון ענק כזה, במקום לעוף משם הוא נעמד במקום, ואז הגבר הזה החל להתנפל עליו בקללות ובחבטות במשך כחמש דקות. לרוע המזל, אין תיעוד של האירוע בהיעדר מצלמות אבטחה. ונניח שהוא פגע בו, זה מצדיק תקיפה כזו?"

"הבן שלי היה קורבן לתקיפה של גבר אלים שבחקירתו במשטרה הציג את עצמו כמי שהותקף על ידי הבן שלי", אומרת אמו של הנער, "מבחינתנו, אם המשטרה לא שמה לו רסן, היא לא עשתה את העבודה שלה והוא ימשיך להסתובב ולתקוף. הבן הצעיר שלי בן ה-13, שהגיע למקום יחד עם אביו, ראה את התוקף וזיהה אותו כמי שאיים עליו ורדף אחריו שלושה שבועות קודם לכן. כל המשפחה בטראומה מהתופעה האנטי חרדית, מהשנאה. אנחנו מחנכים את ילדינו לאהבת ישראל".

הנער נשאר בביתו למנוחה שלושה ימים וחזר ללימודים בישיבה רק ביום שני. עורך הדין ששי גז נפגש עם הנער ואמו וביקש לשמוע את פרטי המקרה.

מהמשטרה נמסר: "הנער הותקף לאחר שנסע עם אופניו על המדרכה ופגע בעובר אורח שנפצע. לאחר דין ודברים ביניהם הותקף הנער ונפצע קלות. התוקף נפצע באירוע ופונה לבית חולים לקבלת טיפול ויובא לחקירה בקרוב. על פניו נראה תקיפה הדדית על רקע התאונה. אין קשר להיותו דתי-חרדי. החקירה נמשכת".