קניון שבעת הכוכבים | צילום: עמית שעל

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו ב-30 באוקטובר, נערך לראשונה "מדד החופש העירוני" שייסדה תנועת "ישראל חופשית". המדד ביקש לבחון את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר בכל הנוגע לסוגיות של חופש ופלורליזם במרחב הציבורי, כמו גם את מידת האכיפה. המדד שנערך בקרב 24 הערים הגדולות בישראל ובחן שמונה סוגיות מרכזיות.

איפה הרצליה? באופן לא מפתיע, הרצליה דורגה גבוה במדד החופש ומוקמה במקום החמישי, עם הציון 31.5. "מדובר בעיר שתושביה נאבקים בעקביות למען חופש הדת שלהם בסופי שבוע ובכלל", נימקה התנועה בהסבר למדד שפורסם הבוקר (חמישי). "אולי זאת הסיבה שעיריית הרצליה בחרה להפעיל על חשבונה ומיוזמתה קו אוטובוס מטעמה בשבת העובר דרך השכונות השונות אל הים. בתחילת שנת 2018 אישרה מועצת העיר פתיחת עסקים בתחומה בשבת. שר הפנים, כידוע, פסל את התיקון תוך שימוש בכוח שחוק המרכולים נותן לו.

מדד החופשיות בהרצליה - מתוך דו"ח תנועת "ישראל חופשית"

את הציונים הגבוהים ביותר קיבלה הרצליה על התחבורה הציבורית והמסחר בשבת. תוך ציון הפעלת קו הקיץ ברחבי העיר ומוניות השירות שנוסעות על כביש החוף. וכן החוק שמאפשר פתיחת בתי קולנוע ואולמות למופעים ביום המנוחה. עוד עולה מהדו"ח כי תקציב המועצה הדתית הוא כ-6.2 מיליון שקלים בשנה ותקציב התרבות התורנית/יהודית הוא 790 אלף שקל. בסך הכל מדובר ב-0.76% מהתקציב העירוני.

בנושא הקהילה הלהט"בית, מציינים במדד כי אין בעיר אירועי גאווה, אולם קיימות פעילויות עירוניות שונות המביעות תמיכה בנוער להט"בי ואף מוקצת עובדת סוציאלית הממונה על התחום.

מדדים נוספים שנבדקו הם קבורה אזרחית, שלילת תעודת כשרות, פלורליזם דתי, נוהל אירועים בהפרה ובריכות בהפרדה. בשניים האחרונים קיבלה העיר את הציון הלא מחמיא 0, מאחר שלעירייה אין נוהל שאוסר או מגביל הפרדה מגדרית באירועים שהיא עורכת. כמו כן העירייה לא מתנה את תמיכתה באירועים שעורכים גופים חיצוניים באם יש הפרדה מגדרית. בנושא הבריכה העירונית צויינה במדד בריכת נורדאו שמאפשרת הנחה של 67% לנכנסים בזמן רחצה בהפרדה.

ומה קורה בכל הארץ? על פי המדד של "ישראל חופשית", מודיעין היא העיר החופשית בישראל, רעננה וכפר סבא דורגו נמוך במיוחד בתחום התחבורה הציבורית בשבת – אפילו אחרי בני ברק. עוד מראה המדד כי במחצית מהערים הגדולות בישראל אין כלל אופציה לקבורה אזרחית, כולל בתל אביב ואף בערים אשדוד ובת ים – שם מתגוררת קהילה גדולה של דוברי רוסית שחלקם מסורבים להיקבר בבתי העלמין הקיימים. 

בין הממצאים הבולטים העולים מן הסקר, נמצא כי ישנו מתאם בין הדירוג הסוציו-אקונומי של הערים, לבין מידת החופש בהן, כך שככל שהעיר עשירה יותר, כך מידת החופש בה גבוהה יותר. לעומת זאת, לא נמצא מתאם בין מיקומה הגיאוגרפי של העיר לבין מידת החופש בה.