מהו חוק המרכולים?

לפי הצעת החוק בנוסח שאושר בכנסת בתחילת השנה, חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו כפופים להסכמה של שר הפנים. הסכמתו תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה נדרשת "למלא צרכים שהם חיוניים".

ישיבת המועצה בערב אישור התיקון לחוק | צילום: עיריית הרצליה

האם עיריית הרצליה ניסתה להיאבק בחוק המרכולים?

כן. עיריית הרצליה אישרה בתחילת השנה תיקון לחוק העזר העירוני העוסק בפתיחת וסגירת בתי עסק בשבת. זאת בניסיון לעקוף את חקיקת חוק המרכולים בכנסת. למרות החקיקה, שר הפנים סירב בחודש אוגוסט לאשרו.

עיריית הרצליה התמהמה באישור התיקון לחוק העזר לפתיחת בתי עסק בשבת - ולכן שר הפנים אריה דרעי יכול היה לא לאשרו.

נכון ולא נכון. עיריית הרצליה אכן התעכבה בהעברת החוק ולמעשה העבירה אותו רק לאחר שאושר כבר חוק המרכולים בכנסת, אולם בדיעבד זה לא שינה דבר. שר הפנים סירב לאשר את תיקוני החוק של כל העיריות, גם אלו שהספיקו להעביר את התיקון לפני אישורו בכנסת. הסירוב נשלח גם לעיריות: גבעתיים, חולון, ראשון ומודיעין.

השר אריה דרעי | צילום: אלכס קולומויסקי

מה הסיבה הרשמית של שר הפנים לסירוב אישור חוק העזר העירוני?

על פי משרד הפנים, "הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת". יש לציין כי החוק אכן דורש להוכיח צורך חיוני, אולם ההחלטה מהו צורך חיוני ניתנת לשיקול דעתו הבלעדית של שר הפנים עצמו.

עיריית הרצליה הבטיחה להגיש עתירה לג"ץ נגד החלטת שר הפנים. מדוע היא טרם הוגשה?

בעיריית הרצליה נימקו את הסיבה בכך שמדובר בבג"ץ מורכב ו"בעתירה שנפרשת על פני 35 עמודים עם טענות משפטיות מעמיקות מהעולם החוקתי והמנהלי". לצד זאת הבטיח ראש העיר משה פדלון, כי הבג"ץ יוגש אחרי החגים. יש לציין כי עיריית ראשון לציון, למשל, הגישה את הבג"ץ כבר מזמן, מיד עם החלטת שר הפנים שלא לאשר את חוקי העזר העירוני.

החיים שלנו במספרים. קניון שבעת הכוכבים | צילום: עמית שעל

מה צפוי לקרות אם הבג"ץ לא יתקבל?

הצעת החוק שאושרה מכלילה בהגדרה ״עסקים" את כל המוסדות או המקומות המנויים כיום בסעיף 249 (20) לפקודת העיריות ובכלל זה חנויות, אך היא מחריגה מסעדות, בתי קפה, וכל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום. כמו כן היא מחריגה מקומות של "עינוג ציבורי", כמו תיאטרון, קולנוע וכו'. כלומר, החוק יחול בעיקר על בתי עסק כמו פיצוציות וסופרמרקטים קטנים שפועלים בהרצליה במרכזי השכונות וכן על החנויות בתוך הקניונים. אלו צפויים להיסגר על פי החוק החדש.