100 שחייניות ושחיינים צעירים, רובם מהרצליה, שברו בשבת שעברה את שיא גינס במשחה שליחים ל-100 קילומטר, שנועד בין היתר לגייס תרומות ל"כנפיים של קרמבו" — תנועת הנוער המשלבת צעירים עם צרכים מיוחדים וצעירים רגילים. המשחה שנערך בבריכת אפולוניה שבהרצליה, החל בשעת חצות שבין שישי לשבת והסתיים 21 שעות, 38 דקות ו-59 שניות לאחר מכן. בכך שיפרו בשעה ותשע דקות את השיא הקודם שנקבע ב-2006 בדורטמונד שבגרמניה

השחיינים. "נתנו מעצמם הכל למען הקבוצה" | צילום: איתן וכסמן

משחה השליחים והשיא שבעקבותיו הוא יוזמה של אייל חיזי (18), שרתם לפרויקט מאה שחיינים וכן את עיריית הרצליה, את מועדון השחייה בני הרצליה,את  בריכת אפולוניה, את איגוד השחייה הישראלי ואת המרכז לאגודות ספורט עצמאיות "עצמה".

הרעיון עלה בראשו לפני כשמונה חודשים, לאחר שקרא כתבה על נבחרת שחייה מאירלנד ששברה את השיא במשחה של 100 שליחים ל-50 ק"מ. "כמה חברים יחד החלטנו לקיים משחה של 100 שליחים למרחק 100 ק"מ (כל שחיין שוחה 1,000 מטרים) ולהקדיש אותו לתנועת 'כנפיים של קרמבו'. כך הצלחתי לשלב את שתי האהבות שלי — שחייה ו'כנפיים של קרמבו'", הוא מסביר.

מחסור תקציבי

הוא בוגר תיכון הראשונים בהרצליה במגמת מחוננים (פיזיקה, מחשבים וערבית) וקפטן נבחרת הבוגרים בשחייה של מועדון בני הרצליה. בקרוב הוא אמור להתגייס לעתודה האקדמית, לאחר שהעדיף להמשיך את לימודיו ולוותר על מעמד של ספורטאי מצטיין בצבא. כבן להורים שהיו שחיינים תחרותיים בצעירותם (אמו אף השתתפה באליפות העולם לשחיינים מבוגרים), הוא החל לשחות לפני יותר מעשר שנים, השתתף באליפויות הארץ לנוער ולבוגרים, זכה במדליות למרחק 200 מטר בסגנון פרפר ולמרחק 10 ק"מ במשחה במים פתוחים

בעבר התנדב בבית הספר "אופק" לילדים עם צרכים מיוחדים, וזה שנתיים שהוא פעיל בתנועת הנוער "כנפיים של קרמבו". פעם בשבוע הוא משמש חונך — מדבר ומשחק עם החניכים ומעניק להם יחס אישי. "יש כיום יותר מ-3,000 ילדים עם צרכים מיוחדים, שבגלל מחסור תקציבי אין להם עדיין מקום ב'כנפיים של קרמבו'", הוא מציין. "הם נמצאים ברשימות המתנה כדי להיכנס לפעילות בתנועה, ובינתיים מפספסים את ההזדמנות הזאת, רק כי אין לנו יכולת לממן אותם". 

כאמור, משחה השליחים נועד לא רק לשבור שיא גינס, אלא גם לחשוף בפני הציבור את דבר קיומה של התנועה, להעלות את המודעות לפועלה ולגייס תרומות להמשך פעילותה.

אייל חיזי. מעורר השראה | צילום: יסמין שרון

חדור אמונה

עד שהמשחה יצא לדרך היתה לפניו עוד עבודה רבה, הכוללת גיוס משתתפים (50 מהמתחרים היו חברי מועדון בני הרצליה והשאר ממועדונים אחרים ברחבי הארץ), גיוס כסף להגשת הבקשה להירשם בספר השיאים של גינס, ואיתור מקום שיסכים להקצות את הבריכה ליממה שלמה. בשלב הארגון סייעו לו חבריו מ"בני הרצליה" — השחיינים אופיר קלנטרוף ואורי קנטור, ואחד ממדריכי "כנפיים של קרמבו" בסניף הרצליה יוני שקבטור

"העבודה לא היתה קלה, אך המחשבה שהמאמץ הוא למען מטרה חברתית, שאני מאמין בה, ליוותה אותי לאורך הדרך והחדירה בי מוטיבציה", אומר חיזי. "כל חיי האמנתי שלהיות 'מוביל חברתי' זה טוב, אבל השאלה היא מה אתה עושה עם היכולות האלה. כשהחלטתי לשבור את שיא גינס, ידעתי שלא אעשה את זה רק בשביל עצמי, לא רק בשביל קהילת השחייה בישראל או בשביל הגאווה שאביא למשפחה שלי. כשהבנתי שהרעיון עורר סביבו באזז גדול יותר משציפיתי, הבנתי שאני יכול לתעל את הכוח הזה, כדי להשיג מטרה הרבה יותר גדולה — לתת מקום לכל מי שנולד עם יכולות ששונות מאלה שהחברה הגדירה כנורמלי. אין סיבה שמישהו יישב בבית, כשבמרחק של כמה מטרים יש סניף של 'קרמבו', שמיועד בדיוק בשביל לנפץ את כל המיתוסים הללו". 

קופצים למים

המשחה החל בדיוק בחצות שבין שישי לשבת. כשהשעון הראה 00:00 קפץ אייל חיזי ראשון למים וסיים את חלקו במשחה אחרי 11 דקות ושבע שניות. 99 שחיינים ושחייניות קפצו אחריו, כל אחד בתורו שחה את הקילומטר שלו — בזמן ממוצע של 12 דקות וחמישים שניות. "זו היתה עבודת צוות, כל אחד היה צריך לתת מעצמו את המקסימום, כל תוצאה של שחיין השפיעה על התוצאה של כולם, על הסיכויים שלנו לשבור את השיא". 

הקהל שגדש את בריכת אפולוניה (שחיינים, בני משפחה, חברים וצוותי צילום) הלך והתמעט ככל שנקפו השעות (רוב השחיינים שסיימו את חלקם נסעו הביתה), אך חזר והתקבץ שוב ככל שהמשחה התקרב לסיומו וריח של שיא נישא באוויר. "היינו בטוחים שנצליח לשבור את השיא, אבל לא שיערנו שנשבור אותו ביותר משעה", אומר חיזי, שנשאר במשך כל שעות המשחה ליד הבריכה, למעט שעה וחצי של שינה חטופה בחדר סמוך. "במשך כל אותן השעות הרגשתי שאני עצמי בשיא, הייתי נרגש, לחוץ אך בעיקר הייתי גאה בחברים שלי, שנתנו מעצמם הכל בשביל הקבוצה".  

שוברים שיא

אחרי הלחץ וההתרגשות הוא הצליח לשחרר אנחת רווחה: "עשינו את זה, שברנו את שיא גינס!". אגב, מטעמי תקציב, הוחלט לא לזמן לתחרות שופט רשמי של גינס, שמוסמך לאשר את השיא מיידית, אלא למנות שופטי שחייה מקומיים ולתעד את המשחה בווידיאו מכמה זוויות. קלטת הוידיאו והדוח של השופטים כבר נשלח להנהלת גינס, ורק בעוד כחודשיים ייוודע אם השיא אכן אושר.

"גם אילו לא היינו שוברים את השיא הגענו להישג אדיר, לכל אחד מהמשתתפים באופן אישי", אומר חיזי. "זה הישג גדול גם במובן רחב הרבה יותר. הוכחנו שאין גיל לפריצת הגבולות, לעולם לא מוקדם מדי להתחיל להגשים את החלומות שלנו. הוכחנו שאין דבר כזה צעיר מדי כדי להתחיל ליזום, ולקבל על עצמנו אחריות להשגת המטרות שלנו. הוכחנו שהביטוי 'הנוער של היום' יכול מעכשיו להיאמר בנימת גאווה, ובעיקר, הוכחנו שכמו ששברנו את שיא גינס, דבר שאף אחד לא דמיין שנעשה, ככה גם נוכל לשבור את החומות המחשבתיות שלנו, ולראות את כל בני האדם, בלי קשר לצרכים שלהם, כשווים, כפי שלימדו אותי ב'כנפיים של קרמבו'".

"נער אחד מעורר השראה לימד אותנו מה זה להאמין ולא לוותר, איך להמשיך בכל הכוח, אף על פי שלא תמיד היה קל, ואיך יוצרים מציאות למרות הכל", אומרת מנכ"לית תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", טליה בז'רנו, "אייל חיזי וחבריו עשו זאת ובגדול, ואני גאה כל כך. זהו סיפור שמייצג את סיפורה של תנועה שלמה, סיפור המגלם בחובו יזמות צעירה, העצמה חברתית, אמונה ונחישות".