מחפשים מועמד/ת עם יכולות ביצוע מוכחות. חוף הים בהרצליה | צילום: עידו ארז

בין עשרות הפלאיירים שמוצאים את דרכם לתיבות הדואר שלנו ושלטי החוצות מהם מביט/ה עלינו מועמד/ת בפנים חתומות - קל מאוד ללכת לאיבוד. אבל כששמים את הסיסמאות בצד - מה באמת חשוב לנו לשמר או לשנות בעיר שלנו? על השאלות האלה ענו למעלה מ-700 איש בשבוע האחרון, במסגרת משאל הבחירות הגדול של מיינט הרצליה. מועמדים לראשות העיר, לתשומת לבכם.

על השאלה מה הנושא הכי חשוב לכם, הצביעו 42.6% מהמשיבים שהם מציבים את נושא החינוך בראש סדר העדיפויות. 28.8% הציבו את הנושא הדתי-חילוני בחשיבות עליונה, נתון המתאים לעימותים של השנה האחרונה, אשר כללו מלחמה בחוק המרכולים, מאבק על מעבר בחוף הנפרד וסוגיית סגירת סניף טיב טעם ביום שישי. הנושא השלישי בחשיבותו עבור ההרצליינים, כך על פי המשאל, הוא מצב התברואה והניקיון (18.4%) ואחריו, בתחתית הרשימה, עלות המיסים העירוניים (10.2%) שנראה כי מדאיגים אותנו פחות מכל. 

התשובות לשאלה: מה הנושא הכי חשוב לכם בעיר?

בשאלות שהתמקדו בתחומי החיים בעיר, התשובות היו מעורבות. 47.8% מהמשיבים הגדירו את רמת החינוך בעיר כ"סבירה" ורק 19.9% טענו שהיא מצוינת. 26.9% העניקו לה את הציון "טעונה שיפור" ומיעוט של 5.5% מהעונים אמרו שהיא לא טובה. מבין השאלות, היה זה מצב התחבורה שהתסיס את המשיבים יותר מכל. 78% השיבו כי "יש לא מעט בעיות" או "הצילו, חיים מפקק לפקק". רק 21.8% היו מרוצים ממצב התחבורה בעיר.

הדעות היום חלוקות גם באשר לרמת הניקיון בהרצליה. 26.7% ענו כי הם מרוצים מאיך שרחובות הרצליה נראים, 19.6% אמרו כי אינם מרוצים רוב הזמן, והרוב נותר באמצע עם התשובה המתבקשת: "לפעמים מרוצים ולפעמים לא".

באופן מפתיע, את הדעות החלוקות ניתן למצוא גם בשאלה על אפשרויות הבילוי בעיר (מגוונות 30.9%, מוגבלות 45.7% ולא קיימות 23.5%), וכן בנגישות שירותי העירייה (נגישים 15.7%, תמונה לא אחידה 64.8% ומפגרים אחרי ערים אחרות 19.5%). בנושא של מסלולי אופניים, פארקים וגני שעשועים, ענו התושבים כי הם מרוצים או מרוצים חלקית (38.6%, 44.2%). רק 17.2% כתבו שהם מאוכזבים בתחום.

 יש לציין כי בשורה התחתונה, למרות התשובות השסועות, השיבו מרבית התושבים שהיו ממליצים בכל הזדמנות לחבריהם לעבור לעיר (58.1%). 36.6% נוספים השיבו "לא בטוח" ואילו רק 5.3% ענו שלא היו ממליצים על הרצליה למגורים עבור חבריהם. בשאלה אודות הדימוי של העיר השיבו 43.7% כי מדובר בעיר שיש פה ושם מה לשפר בה. 31.6% השיבו שהיא עיר שפשוט כיף לגור בה ו-24.7% טענו כי מדובר בעיר במצב בעייתי שדורש תיקון.

אז במי בכל זאת נבחר? לשאלה על הדבר שהכי חשוב לנו במועמד לראשות העיר, היו תשובות נחרצות. הרוב (63.1%) מחפשים ראש עיר עם יכולת ביצוע מוכחת, דהיינו איש או אישה "עם קבלות". רבע מהמשיבים (25.3%) העדיפו ראש עיר שנגיש לתושבים. רק מיעוט מהתושבים מתעניין בהשכלה וברקע של המועמד לראשות העיר (8%) ולהשתייכות הפוליטית שלו (3.6%).

יש לציין כי מדובר במשאל אינטרנטי לא מייצג המסתמך על פלטפורמה אינטרנטית.