"נגיש בקרוב התנגדויות". ההפגנה | צילום: פעילים בשכונת הרצליה הצעירה

המאבק נגד תכנית שיכון דרום התחדש רשמית הערב (שני) עם הפגנת מחאה בהשתתפות של כ-70 תושבים. התושבים מחאו נגד תכנית ההתחדשות העירונית לאחר שזו הופקדה לפני מספר שבועות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. לטענת המפגינים לא חל שינוי אמיתי בתכנית מאז המאבק הקודם שניהלו, וזאת למרות ההבטחה שניתנה להם.

בלב המחלוקת פרויקט פינוי-בינוי בשטח שבין הרחובות רבי עקיבא, בן גוריון, הגאון מווילנה וחתם סופר. התכנית כוללת הריסה של למעלה מ-200 מבנים, שיפנו את מקומם לטובת מאות דירות, מבני ציבור ומסחר. המבנים יתנשאו לגובה של עד 27 קומות.

כפי שפורסם במיינט הרצליה, בחודש מאי 2017 ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע על הקפאה של התכנית המדוברת ובחינה מחדש של מספר הקומות בבתי המגורים, של מספר הדירות ושל גודלו של המרכז המסחרי שייבנה.

כאמור, הפקדת תכנית שיכון דרום בחודש שעבר עוררה מחדש את כעס תושבי המתחמים הסמוכים, והתגבשה לכדי מחאה בראשם של פעילי שכונת הרצליה הצעירה: עו"ד שירלי גדניר, עו"ד ישראל כספי, ועו"ד רנן גרשט. "תכנית לשיקום שיכון דרום הכרחית ורצוי שתמומש בהקדם, אלא שהמתווה הנוכחי של התכנית סובל מליקויים, חוסר תכנון משווע לטווח ארוך, חוסר הבנה של הסביבה העירונית ואופי השכונה בה הוא מצוי. למעשה הוא יכשיל את ביצוע השיקום הנדרש", טוענת עו"ד גדניר המתמודדת גם למועצת העיר.

"לא סביר להחליף בניינים בני 3-4 קומות ברבי קומות, לשלש את מספר הדירות ולהוסיף עשרות אלפי מ״ר של בניה למגורים. לא סביר להכפיל פי עשרה את היקף השטחים המסחריים, ואין סיבה להפוך את המתחם השכונתי הקטן למוקד תעסוקתי של 5,000 מ״ר". עוד לטענת התושבים, אין התייחסות מספקת בתכנית להיבטי תחבורה ופתרון לעומס התחבורתי שיווצר וכן לחינוך ולמוסדות ציבור.

הפעילים צפויים להגיש התנגדויות לתכנית בשבועות הקרובים.

מעיריית הרצליה נמסר: "תכנית שיכון דרום עברה את כל הליכי התכנון וההחלטות לגביה התקבלו על ידי נציגי הציבור. התכנית נועדה לשפר משמעותית את איכות החיים והסביבה של המשפחות המתגוררות בבתים המתפוררים".