עם ילקוטים על הגב והתרגשות בלב פותחים הבוקר (ראשון) למעלה מ-17 אלף ילדי גן ובית ספר את שנת הלימודים החדשה בהרצליה. מתוכם 1,251 יגידו שלום כיתה א' ו-3,700 פעוטות וילדים יעשו את דרכם לגנים. בהרצליה פועלים בסך הכל 142 גני ילדים, 16 בתי ספר יסודיים, 6 חטיבות ביניים ו-7 תיכונים.

פותחים שנה | צילום אילוסטרציה: Pixabay

השנה מקדמת הרצליה לראשונה את תכנית Each הכוללת מספר שינויים במערכת החינוך העירונית. התכנית תאפשר לתלמידי חטיבה ללמוד שיעורים בחטיבות אחרות ולתלמידי תיכון לסיים את הבגרויות לפני הזמן על מנת להמשיך ללימודים אקדמאיים. כמו כן ישולבו מומחים (מנטורים) מהקהילה, האקדמיה והתעשייה במוסדות החינוך.

משרד החינוך הודיע כי שנת הלימודים הקרובה תהיה בסימן "שומרים על אחדות" ותחת הכותרת "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות". על פי הודעת המשרד, "בימים אלו שוקדים במשרד ובבתי הספר על גיבוש התכנים הספציפיים שיובאו בפני התלמידים בהקשר לסוגיית האחדות, על ידי קיום מפגשים, מעגלי שיח, מסעות וטיולים משותפים בין מגזרים שונים בחברה הישראלית". עוד הצהיר משרד החינוך כי בין המטרות לשנה החדשה: מתן אוטונומיה למנהלי בתי הספר והעלאה של מספר הניגשים לבגרות ברמה של 5 יחידות באנגלית ובמתמטיקה.

שיבושים ושביתות במעונות היום ובהרצליה הצעירה

שנת הלימודים תשע"ט נפתחת כשברקע שביתה במעונות היום. בין היתר לא תיפתח שנת הלימודים הבוקר במעון ויצ"ו בנווה ישראל וכן במעונות נעמ"ת ברחובות הכורזי, הרצל ובשכונת נווה עמל. זאת בשל השביתה עליה הכריזו הארגונים המפעילים את מעונות היום שבפיקוח. משרד האוצר הודיע כי בכוונתו לפעול להוצאת צווי מניעה נגד השביתה.

"מדינת ישראל מפקירה את ילדי הגיל הרך", אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "חוסר התקינה ואי-העמדת המשאבים הראויים מעמידים את מערכת החינוך במעונות במצב שבו אין אפשרות למערכת לטפל בילדים כראוי. על משרדי הממשלה להתעשת ולטפל בשורש הבעיה ולפתור אותה תוך הקצאת משאבים באופן מיידי. אין שביתה צודקת מזו ואני תומך בה באופן מלא".

צילום אילוסטרציה: Pixabay

שביתה נוספת תתקיים הבוקר (עד השעה 9:00) בחמישה גנים בשכונת הרצליה הצעירה. לטענת ההורים שמארגנים את השביתה, לפני כשבועיים גילו כי מרבים הגנים בשכונה מונים 35 ילדים - המספר המקסימאלי לכיתה לפי תקנות משרד החינוך. ההורים פנו במכתב לגורמי החינוך בעיר בדרישה לפתוח גן נוסף או לצרף סייעת נוספת לכל אחד מהגנים המונים למעלה מ-32 ילדים. עוד דרשו ההורים בפנייתם כי לא תבוטל סייעת שלישית באף אחד מגני הטרום טרום חובה.

"35 ילדים בגילאים 2.5 עד 5 זו מדיניות של 'החזק שורד', זו מדיניות שבה לא רואים את הצרכים של הילדים שזקוקים לכתף של הגננת ולילדים שזקוקים להקשבה ולדחיפה פדגוגית ורגשית", כתבו ההורים במכתבם. "אנו דורשים מכם לתת מענה מידי, עוד השנה, לבעיית הצפיפות בגנים...לא נאפשר לעיריית הרצליה להתעלם מבעיית הצפיפות בגנים ולהסתתר מאחורי האמרה שזהו התקן של משרד החינוך".

מעיריית הרצליה נמסר בנושא זה: "התקנים נקבעים ומוכתבים על ידי משרד החינוך. בישיבה שקיים אגף החינוך עם נציגי ההורים הוחלט לקדם, בשיח משותף, פתרונות יצירתיים ופרקטיים כדי לשפר את המצב הקיים".