צילום: shutterstock

ביום שלישי האחרון פסק בית משפט השלום בהרצליה כי על אף שיש זכות יוצרים בסרט פורנוגרפי, לא יתחשבו ביוצר הסרט במקרה של הפרת זכות היוצרים. בית המשפט הסביר כי הסיבה לכך נובעת משני טעמים: הפקת והפצת פורנוגרפיה הינה בלתי חוקית והפקת והפצת פורנוגרפיה נוגדת את תקנת הציבור.

בתביעה שהוגשה על ידי חברת "סקס סטייל בע"מ" הפועלת מהרצליה נגד יניב אבוטבול, מפעיל של אתר פורנו ישראלי, נטען כי אבוטבול עושה שימוש שאינו בהיתר בסרטי פורנו שהופקו על ידי החברה. החברה מנתה 15 סרטי פורנו אשר זכויות היוצרים בהם שייכות לה ודרשה פיצוי כולל של חצי מיליון שקלים עבורם. אבוטבול טען מצדו כי לא מדובר בהפרה של זכויות יוצרים מאחר מדובר בקישורים לסרטים מתוך אתרו.

ההתמודדות של בית המשפט בסוגיה דנה בעיקר בשאלה: האם זכויות יוצרים בסרטי פורנו זכאים בכלל להגנה, וזאת לאור האיסור של על הפצתם? השופט גלעד הס קבע כי על פי המשפט הישראלי אכן סרטים פורנוגרפיים הם מושא לזכות יוצרים, מעצם היותם יצירה קולנועית מקורית, וכי אכן נעשה שימוש ביצירה ללא הרשאת התובעת. יחד עם זאת, הסביר, מבחינת ההיגיון המשפטי וגם החוקי, אין זה הגיוני כי בית המשפט יעניק סעד ליוצר יצירה בלתי חוקית.

השופט אף משוה סוגיה זו לסוחר סמים אשר רקח סם חדש ומוכר את אריזות הסם עם שמו וסמלו. "האם יעלה על הדעת כי סוחר זה יוכל לתבוע את חברו סוחר הסמים על שהפר את זכות היוצרים בסם החדש?", תהה השופט והשיב בשלילה.

בסיכומו של עניין החליט כאמור השופט הס לדחות את התביעה. "אני סבור כי הפרת זכות היוצרים בסרטים אלו אינה מקנה סעד לבעלי הזכות", כתב השופט בפסיקה. "וזאת מהטעם כי הכנת והפצת הסרטים הפורנוגרפיים בינה בלתי חוקית, או לחילופין סותרת את תקנת הציבור".