יסגר? טיב טעם בהרצליה | צילום: פרטי

הרצליה, מודיעין, ראשון לציון, גבעתיים וחולון - אלה חמשת הערים ששר הפנים אריה דרעי החליט שלא לאשר את חוקי העזר שהעבירו סמוך לאישור חוק המרכולים בכנסת. כך נמסר אמש (ראשון) על ידי מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן.

כזכור, עיריית הרצליה העבירה בתחילת השנה את חוק העזר העירוני מעט לאחר שאושר חוק המרכולים בכנסת. חוק העזר העירוני אמור היה לאפשר להרצליה להמשיך לפתוח בתי עסק בשבת, ובכך למעשה לעקוף את חוק המרכולים. חוק העזר, כמו כל חוק עזר היה תלוי באישור משרד הפנים, אשר כאמור סירב לאשרו.

יש לציין כי עיריית ראשון לציון כבר עתרה לפני שלושה חודשים לבג"ץ אחרי שתשובת משרד הפנים בנושא התעכבה.

בהיעדר חוק עזר עירוני, ניתן יהיה כעת לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת. לטענת מנכ"ל משרד הפנים, הסירוב מתבסס על כך ש"העירייה לא הסבירה מהם הצרכים החיוניים".

"המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שתכליתה לקושש קולות לפני הבחירות". טען בחריפות חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין. "אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר, שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשתה בכנסת לפני שבעה חודשים...מדובר בהתערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות, פגיעה בדמוקרטיה ובתושבים והחזרת מדינת ישראל לימים חשוכים".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הגיב לסירוב משרד הפנים: "הסטטוס קוו בעיר שלנו לא ייפגע מאף סיבה. צר לי שחוק העזר העירוני שיזמתי סורב על ידי המשרד. אנחנו עובדים מול שר הפנים יחד עם המרכז לשלטון המקומי בכדי להגיע להסדר חוקי. הרצליה תצטרף לעתירה לבג״צ של מרכז השלטון המקומי".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה קיבלה את המכתב בדבר החלטת משרד הפנים. אנו מצרים על כך שמשרד הפנים לא בחן את הנושא לעומקם של הדברים ולא הציג הסברים משכנעים לסירובו לאישור חוק העזר העירוני.

"היועצים המשפטיים הונחו להשיב באופן מיידי ומפורט ולדחות את סירוב משרד הפנים. במקביל נבקש דיון עם מנכ"ל משרד הפנים והיועצים המשפטיים של המשרד. איננו רואים מקום לסירוב זה".