כרמל לנדסברג מחלקת עלונים | צילום: אסף פרידמן

"הודעה לטסות ולטסים: אסור לבקש מכם להחליף את מושבכם במטוס בשל דת, גזע, מין, נטייה מינית, לאום או מוצא". הודעה זו, שפורסמה ברשת לפני כשבועיים מטעם תנועת "ישראל חופשית", משכה את תשומת לבה של ענבל לנדסברג מהרצליה. היא הראתה את ההודעה לבתה כרמל בת ה-11, וסיפרה לה על אחת הנוסעות בטיסת אל על, שהתבקשה על ידי הדיילים להחליף מקום, כי גבר חרדי סירב לשבת לידה. 

לכרמל הסיפור הפריע מאוד. "כשקראתי על זה כעסתי", היא אומרת, "זה לא הוגן שיקימו את האישה בגלל שגבר חרדי לא מוכן לשבת לידה, וזה גם לא חוקי. אז חשבתי שמן הראוי שעוד אנשים יידעו על כך".

לכרמל, שעולה בקרוב לכיתה ו' בבית הספר ברנר, היה ברור שזו אחת המשימות שהיא תקבל על עצמה במסגרת שנת הבת-מצווה שלה - להעלות את המודעות למקרים של הדרת נשים. כרמל החליטה, עם אמה יחד, לצאת למרכז הרצליה, ולחלק לעוברים ושבים עלונים בנושא. 

היא פנתה ל"ישראל חופשית" וקיבלה את אישורה להפיץ את העלונים מטעמה. התנועה ענתה ברצון, ואף נרתמה להדפיס בעבור לנדסברג את העלונים, שבהם נכתב: "ביוני 2017 קבע בית המשפט השלום שאסור לאיש צוות במטוס לבקש מנוסע או מנוסעת לעבור מקום בשל מינו או מינה. אם צוות המטוס פנה אליכם בבקשה להחלפת מקום בשל סיבות אלה - זכותכם המלאה לסרב. בקשה כזאת היא בלתי-חוקית".

אחר כך רתמה למשימה את חבריה, את חברותיה וגם את הוריהם. כ-30 איש יצאו ביום שישי שעבר לצומת הרחובות שדרות חן וסוקולוב וחילקו את העלונים. כך היה גם בערים אחרות - תל אביב, רמת השרון, רעננה, כפר סבא, הוד השרון ויקנעם. הוריה של כרמל יצרו קשר עם חברים ועם בני משפחה וגייסו גם אותם למשימה. 

"רוב התגובות היו אוהדות. אמרו לנו שזה חשוב וכל הכבוד, וכלל לא היו עימותים עם חרדים", מציינת כרמל. היא לומדת בתוכנית "שחפים" לתלמידים מחוננים, ובתוכנית מצוינות במתמטיקה שבאוניברסיטת בר אילן, מנגנת בחליל צד בתזמורת הייצוגית של הרצליה ורוקדת היפ-הופ. את בת-המצווה שלה היא תציין רק בעוד כשמונה חודשים, אך כבר נמצאת בעיצומה של שנת המשימות המשפחתיות. 

מדובר בגישה חדשה, שעל-פיה, בצד מסיבות ה"בתמצווש", מעניקים משמעות לעול המצוות. בת-המצווה מקבלת על עצמה לאורך השנה 12 משימות בנושאים למיניהם, כמו תרומה לקהילה, אהבת הארץ, קבלת השונה, ומבצעת אותן במהלך השנה. 

המשימה הראשונה של כרמל היתה הכנת ארוחת שישי למשפחה המורחבת. היא בישלה והכינה את כל המנות בעצמה, בפיקוחה של האם. בקרוב היא תצא למסע ב"שביל ישראל", עם אביה. 

"במשימה שכרמל ביצעה השבוע היא למדה פרק בהלכות דמוקרטיה - על שוויון מגדרי, על העצמה נשית ועל עשייה למען הקהילה", אומרת האם ענבל. "למדתי שאם רוצים לעשות משהו -  צריך פשוט לעשות את זה", מסכמת כרמל.

"כרמל וחברותיה הן דוגמה מצוינת לבנות שמחפשות משמעות חדשה לגיל המצוות, ומקבלות אחריות לעתידן, עם תרומה למאבק שיהפוך את ישראל לחופשית יותר", אומר מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר. "אני שמח שהבנות הצעירות מבקשות להשתתף במאבק לפלורליזם חברתי ולשוויון מגדרי, ולהעלות את המודעות לזכויות נשים בטיסות ובמרחב הציבורי בכלל".