דבורה | צילום אילוסטרציה: Pixabay

"היעלמות הדבורים היא סכנה אמיתית להתנהלות התקינה של כדור הארץ, לקיומם של מרבית האורגניזמים שבו ולעתידם של בני האדם", עם המסר הזה סיימו מצילי הדבורים בישראל את הכנס הראשון של ארגון מתנדבי "מגן דבורים אדום" שנערך בהרצליה

הארגון נוסד לפני כחמש שנים, על ידי יוסי אוד ורונן כפיר, בעיצומו של משבר הדבורים העולמי, ומונה כיום יותר מ-100 מתנדבים — דבוראים וחובבי דבורים, העונים לכל קריאה של הרשויות ושל אנשים פרטיים המוטרדים על ידי נחילי דבורים. "המתנדבים עושים כל מאמץ להציל נחיל שסכנת ריסוס והשמדה מאיימת עליו, ולצורך כך מוכנים לעזוב כל עיסוק אחר — בבית, בעבודה ואפילו אירועים משפחתיים", מדגישים המייסדים

הכנס נערך בפארק העירוני של הרצליה, התורם לשמירה על אוכלוסיית דבורי הדבש בעיר ולגידולה, באמצעות שתילת עצים וצמחים צוּפָנִיים. בכנס צוין, כי הדבורים מאביקות 75 אחוז מהפרחים, ובכך תומכות באופן מכריע בשרשרת המזון בטבע: הן אחראיות באופן ישיר לכ-40 אחוז מהמזון בעולם, וגם תורמות לאיכות האוויר ולבריאות האדמה. "בין הגורמים להיעלמות הדבורים, מנהגם של רשויות ואנשים פרטיים לרסס ולהשמיד נחילי דבורים שמפחידים את הציבור. בכל נחיל דבורים יש עשרות אלפי דבורים, וכל פגיעה בנחיל גורמת נזק בלתי-הפיך לנחיל המרוסס עצמו, ומקשה על אוכלוסיית הדבורים בעולם להתאושש". 

מתנדבי "מגן דבורים אדום" פיתחו שיטות הצלה מגוונות להצלת נחילי דבורים בעצים, בתוך קירות, במרזבים ועוד. בין השאר, פיתחו שואבי דבורים ושואבי מלכות דבורים, מיכלי העברה, ציוד לאיסוף דבורים מגובה, ועוד.

בכנס הוצגו נתונים על מספר הנחילים שניצלו מהשמדה בעונה ההתנחלות הנוכחית. כמו כן, הוצגו דרכי ההתנהלות של המתנדבים, וכן כלים ושיטות לפינוי נחילים בשלמות מירבית, וניתנו "טיפים" והצעות לשיפור תהליכי הפינוי של נחילי דבורים.

נוסף על הצלת נחילי דבורים, שסכנת ריסוס והשמדה מאיימת עליהם, פועלים מתנדבי "מגן דבורים אדום" לעודד את השבת הדבורים אל העיר והסביבה, לעודד עיריות ורשויות לגדל בעבור הדבורים "צמחייה צוּפָנִית" ו"צמחייה מרפאת", לחזק את הקשר בין הדבורים לבני האדם, לחנך ילדים ומבוגרים לחיות בדו-קיום עם הדבורים ובסביבה דבוֹרִית, לפתח תוכניות לימודים העוסקות בקשר דבורים-אדם-אדמה, ולעורר את מודעות הציבור לחשיבותן של הדבורים ולחשיבות ההגנה עליהן מפני ריסוס והשמדה.